انتقاد وزیر خارجه سودان از عملکرد دادگاه کیفری بین‌المللی

وزیر خارجه سودان در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد از عملکرد دادگاه کیفری بین‌المللی گفت: این دادگاه به یک ابزار سیاسی برای مورد هدف قرار دادن رهبران آفریقایی تبدیل شده است.

وزیر خارجه سودان در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد از عملکرد دادگاه کیفری بین‌المللی گفت: این دادگاه به یک ابزار سیاسی برای مورد هدف قرار دادن رهبران آفریقایی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، دادگاه کیفری بین‌المللی در سال 2009 و 2010 حکم بازداشت عمر البشیر، رییس جمهوری سودان را به اتهام جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در اقلیم دارفور، واقع در غرب سودان صادر کرد.

در همین حال ابراهیم غندور، وزیر خارجه سودان در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: رابطه میان شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه جرایم بین‌المللی نشان می‌دهد که بلای سیاسی شدن باعث شده است که این دادگاه به یک وسیله برای مورد هدف قرار دادن رهبران آفریقا تبدیل شود.

وی در ادامه اظهاراتش خواستار اجرای روند اصلاحات ساختاری در سازمان ملل و شورای امنیت در راستای تایید اصول برابری و انصاف برای همه کشورهای عضو شد.

غندور با تاکید بر انجام اصلاحات در سازمان ملل ادامه داد: سیستم کنونی سازمان ملل نمی‌تواند با توسعه و تغییرات بزرگ که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد، همگام باشد.

وزیر خارجه سودان اضافه کرد که کشورش توانسته به موفقیتهای "ستودنی" در امور حقوق بشر دست یابد. این در حالی است که ناظر امور حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده که حکومت شبه نظامی در دافور در طول یک سال و نیم گذشته مرتکب کشتارها و تجاوزهای جمعی علیه شهروندان این کشور شده است.

اعضای دادگاه جرایم بین‌المللی حکم بازداشت عمر البشیر را صادر کرده‌اند اما وی با رد اتهامات، به کشورهای غیر عضو این دادگاه در آفریقا، خاورمیانه و جاهای دیگر سفر می‌کند.

ماه گذشته شی جینپینگ، رییس جمهور چین از رییس جمهور سودان به عنوان " یک دوست قدیمی" استقبال کرد. چین عضو دادگاه جرایم بین‌المللی نیست.

به گزارش ایسنا، بر اساس معاهده رم که دادگاه کیفری بین‌المللی طبق آن تاسیس شده، کشورهای امضا کننده این معاهده ملزم هستند به محض ورود محکومان دادگاه کیفری به مرزهای آنها وی را بازداشت کنند.

انتهای پیام

کد N979420