به ریاست ظریف

اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه اکو در نیویورک برگزار شد

نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) روز جمعه 10 مهرماه و در حاشیه هفتادمین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ریاست این نشست را محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عهده داشت.

در این نشست که وزرای خارجه و یا نمایندگان عالیرتبه کشورهای عضو اکو حضور داشتند، پس از سخنرانی افتتاحیه وزیر امور خارجه کشورمان و نمایندگان سایر کشورهای عضو، ابتدا دبیرکل اکو گزارشی از فعالیتهای اخیر این سازمان و پیشرفت های حاصله در زمینه‌های تجارت و سرمایه گذاری، حمل و نقل و ارتباطات، کشاورزی، انرژی و محیط زیست ارائه کرد و سپس مطالبی در مورد پیش نویس سند چشم انداز فعالیت های سازمان همکاری اقتصادی برای سالهای 2016 تا 2025 طرح و میان کشورهای عضو در این خصوص تبادل نظر شد.

کشورهای عضو ضمن تقدیر از تلاش‌های دبیرخانه برای گسترش فعالیت های این سازمان بر ارتقای چارچوب همکاری ها میان اعضا و نیز با سایر سازمانهای منطقه‌ای و بین المللی تاکید کردند.

شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اقتصادی در ادامه نشست فوق العاده خود به تصویب اسناد و گزارشهای اجلاس های متعدد این سازمان طی سال گذشته از جمله نشست‌های شورای نمایندگان دائم اکو، اجلاس شورای برنامه ریزی اکو، سایر نشست های موضوعی وزرای این سازمان و نیز تصویب اسناد مالی و بودجه اکو پرداخت.

همچنین نشست شورای وزیران به تبادل نظر پیرامون وضعیت جاری سازمان اکو در خصوص مسایل مالی و اصلاحات مورد نیاز در زمینه‌های اداری، مقررات و بودجه پرداخت و تصمیمات لازم را در این خصوص اتخاذ نمود تا این تشکل منطقه‌ای را به یک سازمان پویاتر و کارآمدتر تبدیل کند.

نمایندگان کشورهای عضو اکو در سخنان پایانی خود، تعهد خویش برای ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای در سازمان همکاری اقتصادی را مورد تاکید مجدد قرار دادند.

اکو یک سازمان همکاری اقتصادی منطقه‌ای با عضویت 10 کشور افغانستان، آذربایجان، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان می‌باشد. شورای وزیران اکو نیز بالاترین نهاد تصمیم گیری این سازمان می‌باشد که هر سال به طور چرخشی در یکی از کشورهای عضو تشکیل جلسه می‌دهد.

انتهای پیام

کد N979037

خواندنی از سراسر وب