شمخانی:دلیل حوادث زنجیره ای حج امسال توجه سعودی به جنگ یمن است

تسنیم نوشت:دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه توجه سعودی‌ها به جنگ یمن باعث وقوع حادثه منا شد گفت: از طرف دیگر تغییر اولویت با تغییر حاکمیت در عربستان باعث شد که افرادی بی‌تجربه و ناکارآمد بر سر کار بیایند.

 دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز سه‌شنبه در بیست و پنجمین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت که در مسجد ولیعصر (عج) برگزار شد با اشاره به فاجعه منا اظهار داشت: خیلی سخت است که انسان به ساعات آخر قربانی کردن برسد و خودش قربانی شود.
وی افزود: اداره 3 میلیون حاجی نیازمند بسیج همه امکانات نظامی، امنیتی و ایمنی یک کشور است، هر چند در گذشته هم برخی حوادث در عربستان رخ می‌داد اما امسال زنجیره‌ای از حوادث شکل گرفت که دلیل آن توجه عربستان به جنگ یمن بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: از طرفی این تغییر اولویت با تغییر در حاکمیت عربستان همزمان شدو افرادی که روی کار آمدند تجربه مدیریتی کامل و کافی را نداشتند، آنها بیش از اینکه به مسائل امنیتی توجه کنند نگران این بودند که مبادا حجاج بحرینی علیه حاکمیت بحرین و همچنین دیگر حجاج علیه آمریکا شعار دهند.
شمخانی حادثه منا را ناشی از ناکارآمدی و بی‌کفایتی سعودی‌ها در اداره حج دانست و گفت: تصویر حادثه منا مکمل تصویری است که داعش از جهان اسلام نشان می‌دهد.
وی تاکید کرد: دولت سعودی باید پاسخگوی ضعف مدیریتی خود باشد زیرا بیش از 4 هزار نفر تلفات در یک مراسم به دنیا طوری القاء خواهد کرد که مسلمانان فاقد فرهنگ هستند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دولت سعودی به دنبال این است که این حادثه را برگردن حجاج بیندازد، تصریح کرد: ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی این ماجرا باید در محفل بی‌طرفی مورد بررسی قرار گیرد تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود و حتی عربستان باید از مردم کشورهای حادثه دیده عذرخواهی کند.

2929

کد N975725