علوی با اشاره به فاجعه منا:

دنیای اسلام رفتار آل سعود را نخواهد بخشید/ منا، بوی جنایت گرفت

سیاسی

وزیر اطلاعات با اشاره به فاجعه منا، با بیان اینکه دنیای اسلام رفتار آل سعود را در این حادثه نخواهد بخشید، گفت: حکام آل سعود با رفتار سفاهت‌آمیز خود، موجب شدند این فاجعه رنگ و بوی جنایت به خود بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود علوی امروز در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی، با اشاره به فاجعه اخیر در منا گفت: حکام آل سعود با ارتکاب قصوری که منجر به بروز  حادثه شد و رفتار سفاهت‌آمیزی که پس از فاجعه منا از خود نشان دادند، موجب شدند این فاجعه رنگ و بوی جنایت به خود بگیرد و دنیای اسلام هم رفتار آن ها را نخواهد بخشید.

وی افزود: حکام آل سعود پس از این مصیبت جانسوز می‌توانستند با مسئولیت‌پذیری و عذرخواهی موجبات تسلی خانواده ها و حفظ حرمت و کرامت کشورها را فراهم کنند تا اگر محلی بر قصور دیده می‌شد، امت اسلام با دیده اغماض به آن نگاه کنند ولی به جای این رویکرد با بی‌کفایتی خشم جهان اسلام را برانگیخته کرد.

علوی تصریح کرد: آنها می‌توانستند پس از این فاجعه با زمینه‌سازی برای حضور هیات هایی از کشورهای آسیب‌دیده، امکان رسیدگی به حجاج، مجروحان و پیکر جانباختگان و تقویت روحیه بازماندگان را فراهم کند و بجای اینکه نمک به زخم امت اسلامی بپاشند، می‌توانستند مرهمی بر دردهای آنان باشند.

سربازان گمنام امام زمان (عج) در برخورد با دشمن کوتاه نمی‌آیند

وزیر اطلاعات در ادامه سخنان خود به تشریح رویکرد وزارت اطلاعات در مسائل داخلی، به موضوع انتخابات پیش رو، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و مواجهه با دشمنان کشور پرداخت و گفت: وزارت اطلاعات در مسائل داخلی به جای تکیه بر سلیقه های مدیریتی از آموزه های دین مبین اسلام، پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) الهام گرفته و به دنبال ایجاد امنیت در جامعه است.

علوی افزود: اگر بخواهیم امنیت را در جامعه نهادینه کنیم، باید به دنبال بالا بردن امنیت روانی جامعه باشیم و امروز وزارت اطلاعات در تلاش است تا مردم در کمال امنیت، نشاط و شادکامی زندگی کنند.

وی در خصوص موضوع انتخابات گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب هم اشاره فرمودند، انتخابات مصداق حق‌الناس است؛ لذا انتخاب کردن و انتخاب شدن از حقوق اولیه مردم کشور است و هیچ کس حق سلب کردن این حقوق را ندارد، مگر اینکه با استناد به حجت شرعی و قانونی و دلایل کامل عمل شده باشد.

وزیر اطلاعات ادامه داد: راهبرد وزارت اطلاعات در این زمینه دفاع از حق‌الناس و ایجاد فضای پرنشاط برای حضور سلائق مختلف در چارچوب قانون در انتخابات پیش روست.

علوی در خصوص راهبرد این وزارتخانه در برخورد با دشمن نیز گفت: سربازان گمنام امام زمان (عج) در برخورد با دشمن به هیچ وجه کوتاه نمی‌آیند و آرامش امروز جامعه به دلیل حساسیت بالای وزارت اطلاعات و سایر نهادهای اطلاعاتی، نظامی، انتظامی و قضایی  و در سایه همدلی و همزبانی در برخورد با دشمن به دست آمده است و این دلیلی بر بیکار نشستن دشمنان قسم‌خورده این ملت نیست .

وی تصریح کرد: دستاوردهای امنیتی کشور در ۲ سال اخیر، در سایه همدلی و هم‌افزایی تمام نهادهای امنیتی کشور به دست آمده است و با این تلاش شبانه‌روزی توانسته ایم بر خلاف تمام کشورهای همجوار که سرشار از بوی خون و باروت هستند، به تعبیر رهبر معظم انقلاب به امنیت مثال‌زدنی دست یابیم.

علوی حمایت از فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی را از دیگر برنامه های وزارت اطلاعات برشمرد و گفت: اشتغال‌زایی، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری خارجی امنیت ملی کشور را تضمین می‌کند و در این مسیر وزارت اطلاعات خود را موظف می‌داند، موانع را از مسیر فعالان اقتصادی بردارد.

وزیر اطلاعات در خصوص مسائل استان آذربایجان غربی نیز مطالبی بیان کرد و گفت: اراده دولت جمهوری اسلامی ایران احیای دریاچه ارومیه است و در این زمینه تدابیر ویژه ای اندیشیده شده است که امیدواریم با تحقق اقدامات عملی، هر چه سریع‌تر زمینه احیای این دریاچه مهم فراهم شود.