روحانی، وجدان جهانی را به میدان فاجعه منا آورد/ سعودی در بالاترین سطح جهانی به چالش کشیده شد

حسن روحانی,حادثه منا حج 1394شمسی ,سازمان ملل

سخنرانی دیشب رئیس جمهوری در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص فاجعه منا و مخاطب قرار دادن آل سعود، از جهات ذیل مورد تامل است:

محمدرضا نوروزپور: سخنرانی دیشب رئیس جمهوری در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص فاجعه منا و مخاطب قرار دادن آل سعود، از جهات ذیل مورد تامل است:

1-  اظهارات آقای روحانی خطاب به آل سعود در خصوص فاجعه منا مقتدرانه، شدیداللحن، انقلابی و شایسته رئیس جمهور یک کشور قدرتمند منطقه ای و در عین حال به دور از جو زدگی و برخوردار از رویکردی عملگرایانه بود که تا اندازه زیادی مطالبه چند روز گذشته منتقدان دولت مبنی بر ضعیف بودن مواضع اتخاذ شده نسبت به این فاجعه را پاسخ گفت.


2-  این اظهارات در بزرگترین اجتماع بین المللی  متشکل از صدها نفر از سران و مقامات ارشد کلیه کشورهای جهان اتخاذ شد و میلیون ها رسانه صوتی، تصویری، الکترونیکی، برخط و روزنامه های چاپی را متوجه وجود نقص، بی کفایتی و رویکرد ضد بشری و غیر انسانی آل سعود کرد و بیش از دو میلیارد مخاطب جهانی رسانه ها را نسبت به هرآنچه که در همه سالهای گذشته جمهوری اسلامی ایران تلاش می کرد به درستی درباره ماهیت پلشت آل سعود به جهان ارائه کند، مطلع کرد.

 

3- بدون تردید این یک پیروزی بزرگ سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران بود که توانست در این سطح و مقیاس وسیع جهانی این رژیم منحط را  رسوا و به محاکمه بکشاند و مطالبات به حق خود در خصوص تضییع حق شهروندان ایرانی و سایر مسلمانان جهان را مطرح کند. قطعا تاثیر زمان و مکان در اتخاد این موضع، سعودیها را بیش از گذشته مورد ملامت و شماتت جهانی و نیز ملزم به پاسخگویی به مطالبات به حق جمهوری اسلامی ایران و حتی سایر کشورهای اسلامی خواهد کرد.


4- این دستاورد بزرگ هرگز با لغو سفر رئیس جمهوری و بازگشت او به تهران میسر نمی شد و لذا به نظر می رسد منتقدان محترم و دلسوز، لازم است کمی تجدید نظر کرده و باردیگر ارزیابی کنند که آیا کفه دستاوردهای سیاسی و بین المللی حضور آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل در رساندن حرف حق جمهوری اسلامی ایران به جهانیان مبنی بر بی کفایتی آل سعود، سنگین تر است یا بازگشت ایشان از سفر و اتخاذ همین مواضع از تهران؟

5-  این اظهارات توسط رئیس جمهور و فردی اتخاد شد که در طول دو سال و نیمی که از دولت او می گذرد همواره از تعامل و گفتگوی سازنده سخن گفته است. این اظهارات متعلق به کسی است که دولت او در دو سال گذشته یکی از پیچیده ترین و سنگین ترین پرونده های تحمیلی جهان به ایران را از طریق مذاکره با شش قدرت جهانی به فرموده مقام معظم رهبری بالاخره به سرانجام رسانده است. روحانی سابقه لفاظی های رایج در عالم سیاست که کاربرد زیاد آنها نهایتا عمق و تاثیر کلام را از بین می برد ندارد و از این رو، اتخاذ این رویکرد برای مخاطبان جهانی ثابت می کند که طرف سعودی زبان تعامل و زبان دیپلماتیک را فهم نمی کند و حتی رئیس جمهور دولت اعتدال را نیز وادار به اتخاد مواضعی اینچنین آن هم در بالاترین سطح بین المللی کرده است.

6-      عمده کشورها جسارت ، شهامت و اراده طرح چنین دیدگاه ها و اعتراض هایی را نسبت به قدرت های بزرگ منطقه ای مثل عربستان سعودی که اصلی ترین متحد آمریکا در میان کشورهای مسلمان است و نیز قدرت های جهانی از جمله آمریکا،  آن هم در فضایی مانند مجمع عمومی سازمان ملل در آمریکا را ندارند. اما وقتی کشوری چون ایران و شخصیتی چون حسن روحانی که اکنون به واسطه موفقیت به دست آورده در رسیدن توافق با شش قدرت بزرگ جهانی به چهره ای بین المللی تبدیل شده است چنین مواضع مقتدرانه ای را علیه رژیم سعودی، رژیم صهیونیستی و دولتمردان واشنگتن اتخاد می کند از عمق جان لذت می برند.

7-  اطلاق این موضوع در خصوص ملت های زجر کشیده و مستضعف منطقه بسیار بیشتر است. مسلمانان منطقه و حتی سراسر جهان دوست دارند در چنین مواقعی دولتمردانشان پای به میدان نهند و مواضعی قدرتمند و جسورانه در برابر دولت های ظالم اتخاد کنند اما متاسفانه به هر دلیل چنین روحیه و جسارت و شهامتی را در آنها نمی بینند. از این رو همواره به ایران و دولتمردان کشورمان در این خصوص دل خوش می کنند و در دل به شهامت ایرانی ها آفرین می گویند. لذا از این منظر نیز به یقین عمده مسلمانانی که در حادثه منا به واسطه بی کفایتی و بی لیاقتی گردانندگان حرمین شریفین، داغدار شده و نسبت به آل سعود، خشم و نفرتی مضاعف احساس می کنند از مواضع مقتدرانه و در عین حال مدبرانه آقای روحانی در سازمان ملل خشنود شده و اندکی احساس سبکی کردند.

8-  موضع مقتدرانه رئیس جمهور در خطاب قرار دادن آل سعود، رژیم صهیونیستی و محکوم کردن حمایت های آمریکا از جنایات این رژیم که مصداق بارز ظلم به بشریت و ملت مظلوم منطقه است کاملا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و خطی است که ایشان بارها در خصوص سیاست خارجی ایران ترسیم کرده اند که ایران همواره حامی همه مظلومان و ستمدیدگان جهان بوده و خواهد بود.  

4949

کد N975298