ابوترابی فرد در جمع خبرنگاران:

فرافکنی سعودی‌ها درباره حادثه منا بی‌فایده بوده است

سیاسی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ابعاد عمیق حادثه منا گفت: سعودی‌ها باید پاسخگو باشند و این را بدانند که فرافکنی آنان نتیجه نداده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد در حاشیه همایش «مسجد الاقصی، خطرات و وظایف جامعه جهانی» در جمع خبرنگاران گفت: تمامی امت اسلامی به مسجدالاقصی توجه دارند و صهیونیست ها باید بدانند هر حرکتی در جهت برخورد با مسلمانان و نمازگزاران مسجدالاقصی زمینه افزایش نفرت امت اسلامی را نسبت به اشغالگران فلسطین فراهم می کند.

وی با تأکید بر حمایت مردم مسلمان از فلسطین افزود: با حمایت های امت اسلامی، فلسطین به آغوش امت باز خواهد گشت و حرکات ناجوانمردانه صهیونیست ها توسط مردم مقاوم پاسخ داده خواهد شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص حادثه منا گفت: شهادت و عروج مظلومانه زائران خانه خدا در سرزمین منا و هجرت آنان قلب همه مسلمانان را جریحه‌دار کرده و این امر، زمینه رویارویی با کسانی را که از کمترین صلاحیت برای اداره حرمین شریفین برخوردار نیستند، افزایش داده است.

ابوترابی فرد اظهار داشت: امیدوارم شاهد اداره حرمین شریفین به دست توانای امت اسلامی باشیم و شرایطی فراهم شود که مسلمانان در اوج امنیت و آزادی در مسیر دفاع از ارزش های متعالی اسلام و ایستادگی مقابل نظام سلطه و صهیونیست ها، مناسک حج را به شایستگی به جا آورند.

وی در خصوص اعزام هیأت ایرانی به کشور عربستان گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، مقرر شده دو نفر از همکاران ما در مجلس در معیت گروه اعزامی جمهوری اسلامی ایران به عربستان باشند که امیدواریم هرچه زودتر مقدمات انجام سفر فراهم شود.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: گذشت هر دقیقه از حادثه منا نگرانی ما را در خصوص وضعیت حادثه‌دیدگان بیشتر می‌کند و ما در حال حاضر به شدت نگران وضعیت خواهران و برادران مجروح خود در عربستان هستیم؛ همچنین یکی دیگر از نگرانی‌های ما این است که بدن‌های مطهر جانباختگان عزیز به کشور برگردد.

ابوترابی فرد با بیان اینکه امیدوارم در کوتاهترین زمان ممکن امکان تشرف هیأت ایرانی به عربستان فراهم شود، افزود: با تلاش نماینده مقام معظم رهبری، ریاست بعثه رهبری و رئیس سازمان حج و زیارت شرایط برای شناسایی مجروحان و جانباختگان فراهم شده است، اما همکاری مسئولان عربستان سعودی و آن چیزی که انتظار داشتیم فاصله معناداری دارد و امیدواریم در روزهای آتی به نتایج بهتری برسیم.

وی افزود: کسانی که از عربستان سعودی ویزا گرفته اند، باید در امنیت کامل در عربستان باشند و با اطمینان کامل مناسک حج را به جا بیاورند؛ به دلیل اینکه علاوه بر دریافت ویزا کشور عربستان حتی برای خیمه ها در منا نیز پول دریافت کرده که با همین پول ها می‌توانست بهترین شرایط را برای زائران فراهم کند، بنابراین باید سعودی ها پاسخگو باشند و این را بدانند که فرافکنی آنان نتیجه نداده است.