نخست وزیر اسبق فرانسه: حل بحران سوریه بدون روسیه ممکن نیست/ باید با اسد همکاری کنیم

سوريه

نخست وزیر اسبق فرانسه ضمن تاکید بر اینکه حل و فصل بحران سوریه بدون روسیه غیرممکن است، گفت: غرب درباره سوریه دو گزینه پیش رو دارد یا باید با اسد در مقابله با داعش همکاری کند یا دست از مداخله در سوریه بردارد.

نخست وزیر اسبق فرانسه ضمن تاکید بر اینکه حل و فصل بحران سوریه بدون روسیه غیرممکن است، گفت: غرب درباره سوریه دو گزینه پیش رو دارد یا باید با اسد در مقابله با داعش همکاری کند یا دست از مداخله در سوریه بردارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرانسوا فیون، نخست وزیر اسبق فرانسه در مصاحبه با شبکه "BFM" گفت: غرب درباره سوریه با دو انتخاب روبروست،یا اینکه با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مبارزه با داعش همکاری کند و یا به طور کلی دست از مداخله در سوریه بردارد.

وی افزود: برای من ناراحت کننده است که ائتلاف حل بحران سوریه از سوی روسیه شکل می‌گیرد نه فرانسه یا اتحادیه اروپا. من از یک سال و نیم پیش بر اهمیت چنین اتحادی تاکید کرده‌ام اما امروز می‌بینیم که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه طرح حل بحران را ارائه می‌کند. کاملا واضح است که اتحادیه اروپا بار دیگر امکان برداشتن گام مهمی را در روند حل بحران که باید با صداقت تاریخی همراه باشد از بین برده است.

فیون گفت: داعش تهدیدی برای تمامی جهان است همانطور که قبلا نازیسم تهدیدی برای آن بود. این مشکل یک مشکل محلی و منطقه‌ای نیست آخرین باری که با چنین مشکلی مواجه شدیم در جنگ جهانی دوم بود. دوره کنونی کاملا شبیه دوره هیتلر است و غرب برای حل بحران سوریه به روسیه نیاز دارد.

وی گفت: تا زمانی که فرانسه مثل گذشته همکاری با اسد را رد کند و با بی میلی و اکراه با روسیه مذاکره کند حل بحران سوریه ممکن نیست.

فیون درباره حملات هوایی فرانسه علیه داعش در سوریه گفت: این حملات تاثیر چندانی بر داعش نخواهد گذاشت و تنها کمی این گروه را ضعیف و پیشروی آن را کند می‌کند. این حملات تنها حملاتی نمادین است و نمی‌تواند سرنوشت ساز باشد.

از سوی دیگر مارین لوپن، رئیس حزب جبهه ملی فرانسه بر لزوم تقویت شراکت پاریس با مسکو تاکید کرد و گفت که تحریم‌ها علیه روسیه عواقب وخیمی خواهد داشت.

همچنین سفیر اسبق انگلیس در روسیه اعلام کرد که مسکو ارزیابی درستی از اوضاع سوریه دارد و کشورهای غربی باید اعتراف کنند که روش‌ها و برخوردهایش در حل بحران‌ها موفقیت آمیز نبوده است.

انتهای پیام

کد N973526