فاجعه منا عمدی بود یا نبود؟/ اظهار نظر مسئولان ایران را بخوانید

حادثه منا حج 1394شمسی

عید قربان امسال برای مسلمان تبدیل به روز عزا شد و هنوز روشن نیست پشت پرده ماجرا چه بوده است؛ برخی مسئولان آن را عمدی دانسته‌اند اما برخی دیگر فاجعه منا را ناشی از بی‌کفایتی دولت عربستان ارزیابی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کشته، زخمی و مفقود شدن مسلمانان در حادثه منا در مراسم حج امسال شیرینی عید را به کام مردم تلخ کرد. برخی پرده‌های خوشامدگویی به حاجی‌ها بر سر در خانه‌ها، رنگ سیاه به خود گرفته و تعداد زیادی هم هنوز نمی‌دانند برای عزیز سفرکرده‌شان چه اتفاقی افتاده است. این فاجعه که دست‌کم نشان از بی‌تدبیری مسئولان عربستان در امر برگزاری مراسم حج دارد، با واکنش‌های زیادی مواجه شده است. واکنش‌هایی که اگرچه همه منفی است اما شدت و ضعف دارد، تاحدی که برخی با در کنار هم قرار دادن فاجعه منا و واژگونی جرثقیل در مسجدالحرام، این شرایط را برنامه‌ریزی‌شده و عمدی توصیف می کنند. در این زمینه، مقام معظم رهبری، فرافکنی حکام عربستان و سر باز زدن از پذیرش مسئولیت این فاجعه را نادرست و اقدامی عقیم و بی اثر خواندند. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: دنیای اسلام سؤالات زیادی در این خصوص دارد و حکام عربستان بجای فرافکنی، باید با عذرخواهی از امت اسلامی و خانواده‌های داغدار، مسئولیت خود را در این حادثه سنگین بپذیرند و به لوازم آن عمل کنند.

مروری می‌کنیم به اظهارنظرهای دو گروه از مسئولان کشور در روزهاي گذشته، یک گروه کسانی که این حادثه را عمدی دانستند و گروه دیگر کسانی که اگرچه این حادثه را عمدی ارزیابی نکردند. اما از نگاه آنها مسئول چنین فاجعه‌ای با برگزارکنندگان حج است. البته شدت اظهارنظرها در هر دو گروه، متفاوت است.

 

اظهارات کسانی که حادثه منا را عمدی ندانستند

1

حسن روحانی، رئیس جمهور

این حوادث تلخ در مسجدالحرام و منا نشان دهنده سوء مدیریت است. دولت عربستان باید میزبان خوبی برای زائران خانه خدا باشد و همچنین از لحاظ حقوقی و سیاسی مسوول این حوادث است و باید پاسخگو باشد.

2

علی لاریجانی، رئیس مجلس

متأسفانه وقتی تمام ابعاد قضیه مطالعه می‌شود نشان می‌دهد که در انجام این امر هم سهل‌انگاری داشتند، هم خدمات‌رسانی نکردند و تدبیر لازم بعد از حادثه نداشتند که جلوی تبعات گرفته شود و متأسفانه به جای اینکه اظهار پشیمانی کنند حرف‌هایی می‌زنند که مثل نمک پاشیدن روی زخم است.

3

آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه

دولت سعودی باید مسئولیت مدیریت غلط خود را که موجب بروز این فاجعه شد را بپذیرد و پاسخگوی آن باشد.

4

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

سوال اساسی و تعجب و شگفتی این است که چرا چندین سال است که به طور مکرر به دلیل سوء تدبیر، امنیت این اماکن مقدسه و الهی، نقض می‌شود، به خصوص در سال جاری که شاهد چندین فاجعه و حادثه غمبار برای حجاج بیت‌الله الحرام بودیم که باید مورد رسیدگی ریشه‌ای قرار گیرد. ابعاد تأسف بار فاجعه منا را پیچیده و گواه اشکالات زیاد در مدیریت رژیم عربستان سعودی نسبت به تأمین امنیت حجاج جهان اسلام و غیرقابل توجیه است.

5

سردار صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا

بعید می دانم فاجعه منا عمدی بوده باشد اما آنچه مسلم است در این فاجعه عدم کفایت، عدم صلاحیت و عدم مدیریت آل سعود مشخص است.

6

سردار سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه

بی کفایتی، سوء تدبیر و فقدان صلاحیت در نظام سیاسی کهنه و پوسیده آل سعود همانند سلاح کشتار جمعی عمل کرد و امن‌ترین سرزمین خدا را به ناامن ترین سرزمین عالم تبدیل کرد.

7

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

دولت سعودی در سه مقطع برنامه ریزی اولیه، اجرای مراسم حج و مدیریت بحران به‌وجود آمده در اوج بی کفایتی و ضعف عمل کرد و این فاجعه تحت تاثیر هوچی گری این دولت پنهان نمی شود.

8

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس

ما به دولتی که برای کشتن مسلمانان رسما دست در دست صهیونیست‌ها می‌گذارد و صهیونیست‌ها به دوستی با آل‌سعود و برعکس افتخار می‌کنند، اعتمادی نداریم. این طایفه لیاقت برگزاری این مراسم استکبارشکن و بت‌شکن را ندارند و کشورهای اسلامی که شهید دادند، باید این موضوع را پیگری کنند.

9

بیانیه نمایندگان مجلس

هر چند ادعا شد که باد و باران عامل سقوط جرثقیل و فاجعه مسجدالحرام بوده است، ولی مسلماَ در مورد حادثه روز عید قربان منا که قربانگاه جمع کثیری از حجاج گشت، به روشنی سوء‌مدیریت و بی‌کفایتی مسئولان سعودی در شکل‌گیری این فاجعه و حوادث پس از آن نمایان است.

10

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

حکام متکبر، جاه طلب، بی تجربه و بی‌توجه به وظیفه مهم مدیریت حج، که به جای خادم الحرمینی به یک دولت متجاوز تبدیل شده است مسئول این فاجعه هولناک هستند.

11

علاءالدین بروجردی، نماینده مردم بروجرد در مجلس

با توجه به تجربه صدها ساله حج و شرایط ویژه دوران حج، بی تدبیری مسئولان عربستان در مدیریت این مسئله و بستن دو مسیر برای دسترسی به محل رمی جمرات که موجب این حادثه شد، به طور حتم از اشتباهات غیر قابل بخشش دولت عربستان سعودی در مدیریت حج است.

 

 

 

 

 

اظهارات کسانی که حادثه منا را عمدی دانستند

1

ابراهیم رییسی، دادستان کل کشور

معتقدم بستن راه بر زائران خانه خدا که در یک نقطه مشخص می‌خواهند مراسم رمی جمرات را انجام دهند، با علم و عمد بوده و وقوع این حادثه قابل پیش بینی و پیشگیری بوده است. محاکمه آل سعود را به خاطر جنایت نسبت به حجاج بیت الله الحرام، از مجامع و دادگاه های بین المللی خواهیم خواست.

2

آ یت‌الله هاشمی شاهرودی، نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری

 

فاجعه منا هولناک و توطئه‌آمیز است، رژیم سعودی متهم اصلی کشتار عظیم حاجیان است. این مسیر، مسیر تردد اکثر ایرانیان و شیعیان بوده است که بدون ابلاغ قبلی و هماهنگی و به‌صورت ناگهانی مسدود شده است این فاجعه هولناک، غیرطبیعی و توطئه آمیز است و رژیم سعودی را متهم اصلی کشتار عظیم حاجیان در این فاجعه بزرگ است.

3

آیت‌الله نوری همدانی، مرجع تقلید شیعیان

بیشترین ضربه در این واقعه برای مردم ایران بوده است، این فاجعه، اتفاقی رخ نداده است و برنامه‌ای پشت آن وجود دارد. پس از اینکه در عرفات برائت از آمریکا انجام شد ضربه بسیار بزرگی به نوکری آن‌ها خورده شد.

4

احمد سالک، رئیس فراکسیون حج در مجلس

احتمال عمدی بودن این حادثه قابل بررسی است و قرائنی وجود دارد از جمله مسدودکردن راه ها برای عبور شاهزاده سعودی، استقرار نرده در کناره راهها که موجب جلوگیری از فرار حجاج از معرکه شد است و همچنین اختلاف سیاسی آل سعودبر سر قدرت، دخالت نظامی آنها در یمن وبحرین و همچنین حمایت آن ها از تروریست های داعش، می تواند ما را به نظریه عمدی بودن حادثه سوق دهد اما باز هم این موضوع باید به طور دقیق بررسی و مشخص شود.

5

محمدعلی اسفنانی، نماینده مردم فریدون شهر در مجلس

وجود تلاش‌های مکرر مقامات سعودی در کتمان حقایق و فرافکنی واقعیات اما هم‌زمانی سقوط جرثقیل در مسجد مکه با حادثه 11 سپتامبر از یک‌سو و حادثه خونبار منا از سوی دیگر نه تنها نشان دهنده بی‌تدبیری، ناتوانی و بی‌لیاقتی رژیم آل سعود در اداره حج ابراهیمی است بلکه شائبه وجود دست‌های پشت پرده در وقوع این حادثه را نیز تقویت می‌کند.همچنین  نحوه به سلطنت رسیدن پادشاه سعودی زمینه ایجاد اختلافات پنهان در خاندان آل سعود را ایجاد کرده و بعید نیست که برخی دست‌های پشت پرده در این رژیم برای نشان دادن بی‌کفایتی پادشاه عربستان هزاران هزار زائر بیت‌الله الحرام را قربانی کرده باشند این در حالی است که رژیم آل سعود در سال‌های گذشته بارها بی‌توجهی خود نسبت به جان مردم بی‌دفاع منطقه و حتی مسلمانان جهان در مناسک حج را به اثبات رسانده‌اند.

6

عمران علیمحمدی، نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس

بی شک این یک حادثه عمدی است چرا که در طول کمتر از 10 روز دو مورد اتفاق مصیبت بار برای حاجیان در مکه اتفاق افتاده است. سران آل سعود باید در محاکم بین المللی مورد مؤاخده و محاکمه قرار گیرند و دولت ما باید در اعزام زائر به عربستان باید تجدید نظر کند.

7

آیت الله احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد

قصور و کوتاهی رژیم آل سعود در مدیریت حج، قصور طبیعی نیست بلکه عمدی و ارادی است. عناصر ناپاک آل سعود به عنوان عناصر بی کفایت، از سوی استکبار جهانی برای انجام این جنایات گزینش شده اند. استکبار جهانی رژیم آل سعود را با هدف براندازی مناسک حج به این سرزمین مسلط کرده است.

8

جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز

از آغاز مناسک حج با عملکرد ضعیف دولت عربستان که متولی انجام این مراسم است بی کفایتی آل سعود مشخص شد و تردیدی در عمدی بودن این مسائل نیست.

9

حجت‌الاسلام پناهیان، استاد حوزه علمیه

امکان ندارد بدون برنامه‌ریزی چنین قتل عام فجیعی صورت گرفته باشد، ساده لوحان توجه کنند که گاهی جنایت‌هایی رقم زده می‌شود که آن قدر عظیم هستند که کسی باور نمی‌کند که با برنامه‌ریزی و یا از عمد بوده باشد. از این کارها کم در دنیا صورت نگرفته است.

 

27213

کد N973441