رییس جمهور: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می‌کند، متعهد به اجرای برجام است

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,حسن روحانی,نیویورک

رییس جمهوری، برجام را برای جهانیان امیدآفرین توصیف کرد و گفت: این توافق نشان داد که رسیدن به راه‌حل از طریق مذاکره بهترین و پرمنفعت‌ترین راه برای طرفین است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه یکشنبه به وقت نیویورک در نشست با اعضای اندیشکده‌های آمریکا با بیان اینکه از سال گذشته تا به امروز با وجود مشکلات فراوانی که در سطح منطقه و جهان شاهد آن بودیم، تحولات مثبتی که می‌تواند ما را به آینده امیدوار کند نیز رخ داده است، گفت: امروز در منطقه شاهد شرایط خاصی هستیم؛ خشکسالی ممتد و مشکلات زیست‌محیطی از جمله مشکلاتی است که وضعیت را در منطقه پییچیده کرده است. از سوی دیگر رسانه‌ها هر روز نقش خود را در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی پر رنگ تر می کنند.

رییس جمهوری با بیان اینکه از سوی دیگر خشونت و افراطی‌گری در منطقه بیداد کرده و بسیاری از کشورها دچار خشونت، جنگ و ویرانی هستند، خاطر نشان کرد: اقداماتی که غرب به ظاهر تحت عنوان مبارزه با تروریسم در منطقه انجام داده خشونت را تشدید کرده است و بمباران مناطق مختلف موجب گسترش ناامنی شده است.
روحانی گفت: در میان همه این حوادث برجام یک امید بود و اینکه ایران بتواند با 6 کشور دور یک میز بنشیند و برای حل و فصل مسایل با آنان گفتگو کند، شاید برای خیلی از صاحبنظران قابل باور نبود.

رییس جمهوری با بیان اینکه برجام برای جهانیان امید آفرید و به همه اعلام کرد که رسیدن به راه‌حل از طریق مذاکره پرمنفعت‌ترین راه برای دو طرف است، افزود: آنچه که ما به آن تأکید داریم این است که باید در تمام مذاکرات به فکر نتیجه برد - برد باشیم، چرا که هر زمان طرفی تنها به دنبال پیروزی خود باشد، اگر موفقیتی هم حاصل شود، موقتی خواهد بود.
روحانی در پاسخ به سوالاتی مبنی بر اینکه آیا برجام به فرجام نهایی می‌رسد یا خیر و اینکه آیا دو طرف مذاکره به اجرای توافق ملتزم می‌مانند؟، گفت: در صورتی موفق خواهیم بود که قبول کرده باشیم، راه نو و جدیدی را انتخاب و طی کرده‌ایم و احساس کنیم، توافق به نفع دو طرف خواهد بود.
رییس جمهوری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می‌کند، متعهد به اجرای آنچه در برجام آمده بوده و معتقد است اجرای آن به نفع همگان خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه می‌دانیم عده‌ای نسبت به تداوم توافق ایران شک و تردید دارند و در این راستا حرف‌های گوناگون و عجیبی از مقامات و سناتورهای آمریکایی به گوش می‌رسد، گفت:‌ آنها به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی هنوز به بلوغ ملت‌ها باور ندارند و این در حالی است که باید اطلاعات به طور شفاف‌تر بین مردم و مسئولان دو کشور مطرح شود. ما باید بهتر همدیگر را بشناسیم و این باعث می‌شود که فاصله ها کمتر شود.

اهم اظهارات رییس جمهور در این دیدار به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت در ادامه می آید:

در موضوع سوریه اینکه اولویت اول باید چه اقدامی باشد، بسیار حائز اهمیت است، هم دولت سوریه نیاز به اصلاحات سیاسی دارد و هم باید در گام اول در این کشور با تروریست مقابله شود.

دو سوم خاک سوریه در اختیار تروریست‌ها قرار دارد و این سوال مطرح است که آنها چگونه می‌توانند در این کشور نفت استخراج کرده و آن را به فروش برسانند در حالی که قدرت‌های بزرگ به راحتی می‌توانند از فروش نفت توسط دیگر کشورها مثل ایران جلوگیری کنند.

متأسفانه برای کسانی که مدعی مبارزه با داعش هستند، جان انسان‌ها و مردم اهمیتی ندارد و اگر داعش اقدام به کشتن مردم عراق و سوریه بکند، هیچ نگرانی وجود ندارد، اما اگر این اتفاق علیه یک کشور اروپایی باشد، برای آنها داعش به عنوان عنصری خطرناک مطرح خواهد بود.


معتقدیم در سوریه اولویت اول مبارزه با تروریسم در این کشور است، و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در کنار هر کشوری که این اولویت را به عنوان اولین اقدام در مسیر حل بحران سوریه می‌داند، همکاری کند.

روس‌ها اخیراً اعلام کرده‌اند که قصد دارند به طور جدی‌تر وارد مبارزه با داعش شوند و آنچه آنها اعلام می‌کنند، آمادگی بیشتر برای مبارزه با تروریسم، همزمان با تثبیت دولت سوریه است.


هیچ قانون و مشروعیتی اجازه نمی‌دهد تا کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم وارد خاک دیگر کشورها شود، و نباید برای مبارزه با تروریسم دولت سوریه تضعیف شود، بلکه معتقدیم حل بحران در سوریه باید توسط ارتش سوریه و حکومت مرکزی در این کشور انجام شود.

معتقدیم امروز نظر غرب در خصوص بحران سوریه نسبت به گذشته کمی واقعی تر شده است.

 ایران‌هراسی همواره در دستور کار تبیلغاتی دشمنان ملت ایران قرار داشته، اما آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران هیچ خطر و نگرانی برای هیچ کشوری نبوده و نخواهد بود و هر یک از همسایگان ما و کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم کمکی بخواهند بلافاصله اقدام خواهیم کرد.

 ایران پایتخت هیچ کشوری را اداره نمی‌کند بلکه در شرایط گوناگون به کمک دوستان خود در منطقه شتافته است. جمهوری اسلامی ایران همواره در روزهای سخت بدون در نظر گرفتن سوابق گذشته در روابط، به کمک همسایگان خود شتافته است.

امروز از سردی روابط میان دو کشور ایران و عربستان متأسفیم و این در حالی است که با آغاز دولت یازدهم تلاش ما در راستای گسترش روابط با عربستان بوده است، اما شرایط اینگونه رقم نخورده و از هنگامی که عربستان شروع به کشتار مردم یمن کرده است، فاصله عربستان با ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی هم زیاد شده است. فاصله ایران و عربستان قطعاً به نفع هیچ یک از دو کشور و منطقه نخواهد بود.
17214

کد N973440