سردار جزایری:

در آینده نزدیک رزمایش موشکی خواهیم داشت/ دشمنی راهبردی امریکا علیه انقلاب ادامه دارد

ستادكل نيروهاي مسلح,ايران و آمريكا

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در عرصه دفاعی کشور، یک تحول راهبردی به وجود آمده است تصریح کرد: این تحول، به ما توانی داده است که اعلام کنیم می‌توانیم در مقابل هجمه هر قدرتی نه تنها از انقلاب، سرزمین و کشورمان بلکه حتی از مقاومت منطقه و سایر مظلومان در سراسر جهان دفاع کنیم.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در عرصه دفاعی کشور، یک تحول راهبردی به وجود آمده است تصریح کرد: این تحول، به ما توانی داده است که اعلام کنیم می‌توانیم در مقابل هجمه هر قدرتی نه تنها از انقلاب، سرزمین و کشورمان بلکه حتی از مقاومت منطقه و سایر مظلومان در سراسر جهان دفاع کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا)، به نقل از شبکه خبری العالم، سردار مسعود جزایری شامگاه یکشنبه در پاسخ به سؤالی درباره تحولات به وجود آمده در زمینه تهدیدها علیه کشورمان پس از برجام گفت: با توجه به مواضع مقامات آمریکایی، ما در رفتار خصمانه این کشور کمترین تغییری را نسبت به انقلاب اسلامی و کشورمان مشاهده نمی‌کنیم زیرا آنها در اوج مذاکرات و حتی قبل و بعد از آن از گزینه نظامی روی میز خود، صحبت می‌کنند و به هر شکل ممکنی در پی ایجاد تغییر در رفتار و سیاست‌های ایران هستند.

جزایری، دلیل عدم اقدام نظامی از سوی امریکا علیه ایران را ناتوانی واشنگتن در این زمینه دانست و گفت: از نظر ما وضعیت با قبل از توافق هسته‌ای تغییری پیدا نکرده است و دشمنی راهبردی امریکا علیه انقلاب اسلامی، همچنان ادامه دارد.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اهداف آمریکا از مذاکرات هسته ای تصریح کرد: مذاکرات و توافق هسته‌ای، برگی است که آمریکایی‌ها از طریق آن خواستند تا بر روی منویات جمهوری اسلامی ایران تأثیر بگذارند، که امیدواریم با تمهیداتی که در مقابل آن پیش بینی شده است، هرگز چنین اتفاقی نیفتد و آمریکایی‌ها نتوانند سیاست‌های خودشان را از این طریق علیه ایران، اعمال کنند.

جزایری در پاسخ به ادعای برخی مراکز تصمیم گیری آمریکا مبنی بر اینکه یکی از اهداف توافق هسته‌ای تغییر رفتار ایران از نظر سیاسی و نظامی در منطقه و عرصه بین الملل است، گفت: ما سناریوهای مختلف آمریکا را مورد بررسی قرار داده‌ایم. این کشور از بیش از سه دهه پیش تاکنون، علیه ایران توطئه کرده است و ما معتقدیم این امریکایی‌ها هستند که باید در منش و رفتارشان تغییر ایجاد کنند زیرا رفتار ایران، مبتنی بر مردمسالاری دینی و عدالتخواهی برای همگان است و معتقد است که جنگ و خونریزی راه حل مناسبی برای کشورها نیست و اختلافات باید از طریق مذاکره برابر حل شود.

وی درباره آینده نزاع و تقابل ایران و آمریکا، اظهار کرد: آمریکایی‌ها به دنبال یک جاده یک طرفه هستند که سکاندار آن فقط خودشان باشند. بدیهی است که ایران چنین امری را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت. بنابراین منازعه میان امریکا و ایران تا زمان تغییر رویه امریکایی ها ادامه خواهد داشت.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: آمریکایی ها بازی خطرناکی را در منطقه پیگیری می‌کنند که یکی از ابعاد آن تجزیه کشورهای اسلامی و بخصوص تجزیه بسیاری از کشورهای منطقه است و این را می‌توان از لابه‌لای راهبردهای کلان آمریکایی‌ها فهمید.

جزایری ادامه داد: این در حالی است که سیاست‌ها و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران کاملا در مقابل این حرکت قرار دارد و تلاش می‌کند کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی در صلح و صفا باشند و تمامیت ارضی آنها حفظ شود، زیرا ما معتقدیم قدرت یابی هر کشور اسلامی و هر کشوری در منطقه به نفع همه کشورها است. این دو سیاست هرگز نمی‌توانند در یک مسیر قرار بگیرند. این که آمریکا تغییر ادبیات -و نه تغییر رویه- داده است علت آن بیش از سه سال تلاش بیهوده برای سرنگون کردن دولت بشار اسد است، و حالا که بعد از بسیج کردن هزاران تروریست به بن بست و ناکامی رسیده، تلاش می‌کند از طرق دیگر سیاست‌های خودش را اعمال کند.

وی خاطرنشان کرد: البته جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند جلو این جنگ و خون ریزی را تا جایی که می تواند بگیرد، و با انجام مذاکرات میان دولت و مردم و بعضی گروههای به اصطلاح اپوزیسیون در سوریه به نوعی وفاق ملی دست پیدا کند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کشورهای منطقه و آنهایی که واقعا طالب صلح و آرامش هستند باید توجه بیشتری به سیاستهای دوگانه و چندگانه آمریکایی ها داشته باشند و دقت کنند که در دام سناریوهای آمریکایی قرار نگیرند. آمریکایی‌ها در شرایط امروز ممکن است که صحبت از مذاکره داشته باشند، ولی بدون تردید در پس این مذکره اعمال سیاستهای خودشان است، البته کتمان هم نمی‌کنند و همان سیاست دیرینه خودشان یعنی تغییر دولت قانونی سوریه را باز هم مطرح می کنند.

جزایری با طرح این سوال که آیا مردم سوریه به بشار اسد و دولت فعلی سوریه در یک انتخابات آزاد رأی نداده‌اند؟ افزود: بنابراین به آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و دیگران چه ارتباطی دارد که برای سرنوشت مردم سوریه تصمیم گیری کنند. واقعیت این است که همه می‌بینند که آمریکایی‌ها و ارتجاع عرب چه تلاشهایی می‌کنند که این درگیری خونین همچنان خونین باقی بماند.

وی در خصوص ارسال تجهیزات و امکانات نظامی از سوی روسیه به سوریه گفت: روس‌ها به عیان می‌بینند که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند سوریه را تجزیه کنند و بیشترین امکانات نظامی توسط آمریکایی‌ها یا همپیمانان آن چه اروپایی و چه کشورهای منطقه مانند عربستان و ترکیه و خیلی کشورهای دیگر با حجم بالایی امکانات نظامی را علیه مردم سوریه سرازیر می‌کنند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: در واقع روس‌ها تلاش می‌کنند این عقب ماندگی خود در منطقه را جبران کنند و ما امیدواریم که موازنه‌ای اتفاق بیفتد که این موازنه بتواند در ادامه هجمه‌ای که آمریکا علیه سوریه دارد ایجاد بازدارندگی کند.

وی درخصوص ادامه حملات تجاوزکارانه عربستان به یمن گفت: به دنبال بیداری اسلامی در یمن یک اتفاق میمون رخ داد و آن قیام آحاد مختلف مردم علیه گذشته ی ناسازگار با فرهنگ و منش و در واقع آن روحیه آزادی طلبانه یمنی‌ها بود.

جزایری ادامه داد: متاسفانه همانطوری که در کشورهای دیگر هم شاهد بودیم رژیم‌های سلطه و در راس آن آمریکایی‌ها این پدیده را برنتافتند و به شدت تلاش کردند که این نقطه به اصطلاح آنها بحرانی را در نطفه خفه کنند. لذا متاسفانه مشاهده کردیم که در واقع در یک جنگ نیابتی که عربستانی ها آن را به مرحله اجرا در آوردند جنایت علیه بشریت در یمن اتفاق افتاد و ماه‌ها از آن واقعه تلخ می‌گذرد.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: مناسب است در اینجا اشاره کنیم به این چالش بزرگی که ما در سازمان‌های به اصطلاح حقوق بشر با آن مواجه هستیم؛ با سازمان ملل متحد، با شورای امنیت، با سایر مراکزی که ادعای حقوق بشری دارند و کشورهای اروپایی که گاهی برای مثلا یک اتفاق ساده اشک تمساح می ریزند. به نظر من در آینده، تاریخ درباره جنایتی که در یمن اتفاق افتاده است بسیار سخن خواهد گفت و خیلی از افراد و کشورهایی که همراهی یا سکوت کردند در محکمه تاریخ به محاکمه کشیده خواهند شد.

وی گفت: مردم یمن مردم مقاوم و پایداری هستند لذا می‌بینیم که با دست خالی در مقابل ائتلافی که نوشته یا نانوشته شکل گرفته است، مقاومت می‌کنند. تجهیزات فراوان آمریکایی و اروپایی توسط عربستان علیه مردم بی پناه یمن به کار گرفته می شود، ولی بر اساس استنادات و شواهد میدانی و گزارشاتی که واصل می شود این برخوردهای خصمانه خللی در روحیه مردم ایجاد نکرده است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: در مقابل، سعودی ها فکر می‌کردند به سرعت می‌توانند مسئله یمن را به نفع خودشان حل کنند و خاتمه دهند. اما ماه‌ها از این جریان گذشته و نه تنها آن اتفاق رخ نداده است بلکه شاهد خساراتی در داخل عربستان به لحاظ این جنگ و منازعه‌ای که رخ داده هستیم. به نظر می‌رسد که یمن راه حل نظامی ندارد و مسئله یمن بایستی توسط مردم خود یمن حل شود.

وی خاطرنشان کرد: هر چه که سایر کشورها در امور داخلی یمن دخالت کنند - به خصوص که دخالت به گونه‌ای باشد که بخواهند سیاست های خودشان را بر مردم یمن و بر انقلاب یمن تحمیل کنند- به نظر می‌رسد در واقع به شعله ور شدن آتشی که در این کشور ایجاد شده است، منجر می‌شود. ما بایستی دنبال راه حل‌های مذاکره‌ای یمنی - یمنی باشیم که ان شاءالله این مسئله به سامان برسد.

جزایری با اشاره به رشادت‌های رزمندگان کشورمان در دوران جنگ تحمیلی تأکید کرد: از زمان پایان جنگ تحمیلی تاکنون تحولات بسیار زیادی در عرصه‌های دفاعی در مجموعه نیروهای مسلح کشور به وجود آمده است، به گونه ای که وضعیت فعلی ما قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی با تأکید بر اینکه در عرصه دفاعی کشور، یک تحول راهبردی به وجود آمده است تصریح کرد: این تحول، به ما توانی داده است که اعلام کنیم می توانیم در مقابل هجمه هر قدرتی نه تنها از انقلاب، سرزمین و کشورمان بلکه حتی از مقاومت منطقه و سایر مظلومان در سراسر جهان دفاع کنیم.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه ایران با تهدید دشمنان شناخته شده در عرصه های مختلف مواجه است، تأکید کرد: هر کشوری زمینه‌های دفاع مؤثر را در خودش به وجود می آورد. ما از یک طرف با دشمنانی مواجه هستیم که کشور را با اقدام نظامی تهدید می‌کنند. این گفته تنها اندیشکده‌ها، اتاق‌های فکر یا سیاستمداران در سایه این کشورها نیست. شما بارها شاهد بوده‌اید که توسط مقامات عالی امریکا و در رأس جمهور این کشور، ایران به حمله نظامی تهدید شده است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال واکنش های احمقانه رژیم صهیونیستی پس از شکست در مانع تراشی بر سر توافق هسته‌ای گفت: شاید رژیم صهیونیستی حق داشته باشد خشمگین باشد. زیرا آنها سه شکست سنگین پیاپی را در جنگ های اخیرشان علیه حزب الله در لبنان و مقاومت فلسطین در غزه دارند. به نظر می رسد هر اندازه که اشغالگران بیشتر اقدامات جنگ افروزانه دست بزنند زمینه های نابودی و تضعیف بیش از پیش خودشان را فراهم می کنند. ایران در گذشته هم اعلام کرده است رژیم غاصب صهیونیستی را حریفی برای خودش نمی داند. شاید امریکایی ها نیز این موضوع را بدانند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان، با اشاره به آمادگی کشور برای مقابله با تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت: خوشبختانه امکانات دفاعی و وضعیت نظامی کشور، به گونه‌ای است که بعید است اسرائیلی ها دست به چنین حماقت بزرگی بزنند. زیرا اولین شلیک اسرائیل علیه ایران با نابودی کامل این رژیم و رهایی سرزمین مقدس فلسطین مساوی خواهد بود.

جزایری در خصوص بحثهای مطرح شده درباره توانمندی‌های موشکی ایران بعد از توافق گفت: متاسفانه ما دشمنانی داریم که به صورت علنی جمهوری اسلامی را به اقدام نظامی تهدید می کنند، و جهانیان به ما حق می دهند که همواره برای ارتقای توان دفاعی خود تلاش کنیم.

وی افزود: خوشبختانه ارتقای توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران همه جانبه است، و در همه عرصه ها تلاش کردیم که امکانات دفاعی بازدارندگی موثر را ایجاد کنیم. در عرصه مباحث موشکی هم در داخل کشور لحظه ای تردید به خود راه نمی دهیم.

جزایری اظهار کرد: اصولا عرصه دفاع و دفاع نظامی را کاملا جدا از مذاکرات سایر عرصه‌ها می دانیم و لذا مباحث موشکی خود را طبق برنامه و سیاست‌های ابلاغی خودمان پیگیری می کنیم.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: این خبر خوب را هم بدهم که خوشبختانه در عرصه موشکی توانایی های خوبی را پیدا کرده ایم و بخصوص در زمینه ارتقای فنی موشک ها از لحاظ برد، سر جنگی و توانمندی نقطه زنی جهش های فوق العاده ای داشته‌ایم، که درنتیجه ایمان انگیزه و دانش جوانان نخبه و دانشگاهی ما است که دل در گرو انقلاب و نظام دارند.

وی افزود: ما در آینده نزدیک رزمایش موشکی خواهیم داشت و بخشی از توان موشکی جمهوری اسلامی ایران به نمایش درخواهد آمد و این مصداق روشنی است که در هر شرایط و موقعیت نظامی، سیاسی وامنیتی جمهوری اسلامی ایران اهداف عالی خود را دنبال می کند.

جزایری اظهار کرد: ما در شرایط امروز به لحاظ امکانات دفاعی و مباحث مربوط به موشک‌ها در موقعیت ممتازی قرار داریم که امیدواریم این یک وسیله دفاعی بازدارنده باشد، و در وقت لازم به مظلومانی که مورد ستم قدرت ها و رژیم های سلطه هستند کمک کند.

جزایری گفت: ما نظامی‌ها آموخته‌ایم که تحت تأثیر حواشی مسائل سیاسی و مذاکراتی که در سطح نظام تصمیم آنها گرفته می شود، قرار نگیریم و راه و خط خودمان را با قاطعیت ادامه بدهیم.

انتهای پیام

کد N973260