تداوم فعالیت‌های روسیه در سوریه و شکست سیاست‌ آمریکا

در شرایطی که واشنگتن اذعان می‌کند که شورشیان آموزش‌دیده آمریکا مهمات و تجهیزات خود را تسلیم القاعده کرده‌اند و این به عنوان شکستی جدید برای سیاست‌های آمریکا تلقی می‌شود، مسکو فعالیت‌های خود را در پایگاه هوایی جدید در سوریه تشدید کرده است.

در شرایطی که واشنگتن اذعان می‌کند که شورشیان آموزش‌دیده آمریکا مهمات و تجهیزات خود را تسلیم القاعده کرده‌اند و این به عنوان شکستی جدید برای سیاست‌های آمریکا تلقی می‌شود، مسکو فعالیت‌های خود را در پایگاه هوایی جدید در سوریه تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ روسیه به عنوان یکی از حامیان قدرتمند دمشق، اخیرا استقرار نیرو و هواپیماهای جنگی را در سوریه افزایش داده است و این روند شامل ارسال تسلیحات جدید به نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیز می‌شود.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در نیویورک درباره لزوم پایان دادن به جنگ سوریه که تلفات و خسارات بسیاری بر جای گذاشته است، تاکید کردند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در همین مورد با همتای ایرانی خود در نیویورک دیدار کرد و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز قرار است روز دوشنبه با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا دیداری داشته باشد.

به گفته یک منبع امنیتی، روز شنبه پانزدهمین روزی بود که هواپیمای ترابری روسیه نیرو و تجهیزات وارد پایگاهی در استان لاذقیه کرد. این منبع مطلع با بیان اینکه تمام محموله‌ها اسکورت می‌شوند، گفت: در دو هفته گذشته و نیز روز شنبه یک هواپیمای باری روسی در پایگاه "همیمیم" فرود آمد و این اتفاق در این بازه زمانی هر روز صبح صورت گرفته است. به گفته وی، برخی از محموله‌ها تخلیه و به خارج از این فرودگاه منتقل می‌شوند.

در همین حال تصاویر ماهواره‌ای آمریکا از افزایش فعالیت نیروهای روسی در داخل فرودگاه نظامی و غیر نظامی "باسل الاسد" حکایت دارد. واشنگتن و ناتو اخیرا گفته‌اند که حضور هلی‌کوپترها، بمب‌افکن‌ها، هواپیماهای جنگی و تانک و نیرو ثابت می‌کند که روسیه در حال ساخت یک پایگاه هوایی در لاذقیه است. این منطقه تحت کنترل شدید نیروهای اسد است.

حضور نظامی روسیه در شرایطی انجام می‌شود که سیاست خود واشنگتن در جنگ علیه داعش در سوریه با بی‌نظمی بسیاری همراه است. آمریکا برنامه‌ای 500 میلیون دلاری برای آموزش و تجهیز نیروهای "میانه‌رو" دارد که از میان شورشیان ضد اسد جذب شده‌اند اما این نیروها مرتبا متحمل شکست می‌شوند و این عقب‌گردی برای سیاست آمریکا محسوب می‌شود. جمعه گذشته وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعتراف کرد که یک گروه از شورشیان تحت امر آمریکا مهمات و تجهیزات خود را تحویل جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه داده‌اند و این اقدام در ازای عبور امن صورت گرفته است.

انتهای پیام

کد N971540