ایندیپندنت: دولت عربستان مقصر اصلی فاجعه منا است

ایرنا - روزنامه ایندیپندنت در نوشتاری در مورد فاجعه منا که روز شنبه منتشر کرد، دولت عربستان را مقصر اصلی این حادثه مرگبار برشمرد.

به گزارش ایرنا، این گزارش نوشته «بیل لو» حاکی است که فاجعه امسال حج، فشار بیشتری را بر رژیم حاکم بر عربستان وارد می کند.

درحالی که این رژیم در تلاش است با اقدام های نمایشی از جمله صدور دستور بررسی علت وقوع حادثه، بر پیامدهای آن کنترل داشته باشد، شواهد و مدارک نشان می دهد که به رغم سعی ریاض برای مقصر جلوه دادن حجاج به دلیل رعایت نکردن نظم، مقام های این کشور مقصر اصلی این فاجعه هستند.
ایندیپندنت نوشت:شاهدان عملکرد پلیس و نیروهای امداد رسان عربستان در پی وقوع این حادثه را فاقد تجربه کافی عنوان کرده اند.
در این میان، مساله نگران کننده تر از بابت انتشار اخباری است مبنی بر اینکه این فاجعه به دلیل مسدود شدن دو مسیر اصلی زایران برای پذیرایی از اعضای خاندان سلطنتی آل سعود روی داد.
فاجعه منا چند روز پس از سقوط یک جرثقیل در مسجد الحرام و انتشار یک نامه منتسب به یک شاهزاده ارشد سعودی به وقوع پیوست.
در این نامه از 13 پسر ملک «عبدالعزیز» شاه سابق عربستان خواسته شده است درخواست برکناری ملک «سلمان» پادشاه فعلی، «محمد بن نایف» ولیعهد و وزیر کشور عربستان و «محمد بن سلمان» پسر مورد علاقه شاه سعودی را مطرح کنند.
بر اساس این گزارش، در این نامه از ناتوانی ملک سلمان که گفته می شود از زوال عقل رنج می برد، سخن به میان آمده و محمد بن نایف به عنوان فردی خود بزرگ بین و پسر شاه به عنوان یک دزد فاسد معرفی شده است.
این نامه همچنین از کارزار هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان در یمن انتقاد کرده است.
در حالی که بمباران مناطقی در یمن همچنان ادامه دارد، نشانی از نگرانی در چهره حاکمان عربستان و متحدانش از بابت تلفات غیرنظامیان، انهدام نیروگاه های تصفیه آب، کمبود مواد غذایی و دارویی و از بین رفتن زیرساخت های یکی از فقیرترین کشورهای دنیا مشاهده نمی شود.
شاید حاکمان عربستان بتوانند بازگشت «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن به شهر عدن را نشانی از موفقیت بدانند، اما مردم یمن بهای گزافی را برای آن پرداخته اند.
هزاران یمنی در جریان ناآرامی های این کشور کشته شده اند و بیش از یک میلیون نفر نیز در داخل بی خانمان هستند، ضمن اینکه کشور در لبه پرتگاه قحطی قرار دارد.
ایندیپندنت نوشت: وقوع دو فاجعه مرگبار ظرف دو هفته در شهر مکه نشان می دهد که نحوه مدیریت ملک سلمان کم از مصیبت نداشته است.
زمانی که وزیر بهداشت عربستان فاجعه منا را «کار خدا» برشمرد، «محمد جعفری» مسوول برگزاری حج در انگلیس گفت: این حادثه خواست خدا نبود، بلکه بی کفایتی خلق وی را به نمایش گذاشت.
در حالی که یک جوان عجول هدایت جنگی را در یمن برعهده دارد که گویی هیچ پایانی برای آن نیست، به ولیعهد سعودی مسوولیت تحقیق در مورد علت وقوع فاجعه منا واگذار شده است و خاندانی که اختلاف و شکاف در آن به طور عمیقی مشاهده می شود، کاردانی آل سعود اکنون بیش از هر زمان دیگری زیر سوال می رود.

4949

کد N971171