/فاجعه منا/

امیرعبداللهیان: دستگیری 30 ایرانی در منا تایید نمی‌شود

حسين اميرعبداللهيان,معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه,فاجعه منا,بی کفایتی آل سعود

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با انتقاد از عدم مسئولیت پذیری عربستان در ارتباط با فاجعه منا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر ارشاد اعلام کرده که ممکن است خبرنگاران ایرانی مفقود شده توسط پلیس عربستان دستگیر شده باشند، گفت: ما از این موضوع اطلاعی نداریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با بخش خبری 14 شبکه یک سیما در این ارتباط ادامه داد: البته سعودی‌ها چنین سابقه‌ای را دارند و شب گذشته خبری برای ما ارسال شد مبنی بر اینکه حدود 30 تن از حجاج ایرانی در این حادثه درون زندان‌ها هستند که بعد از صحبت‌هایی که با آقای قاضی عسگر (نماینده ولی فقیه در امور حج) و همچنین سفارت و کنسولگری ایران در ریاض و جده داشتیم آنها این خبر را تأیید نکردند. ولی در مورد خبرنگاران که آقای وزیر ارشاد به آن اشاره کردند عربستان در گذشته دارای چنین سوابقی بوده و ما در حال پیگیری این موضوع هستیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه سعودی‌ها مسئولیت پذیرانه در مورد تسریع در شناسایی مفقودین و انتقال جان باختگان و مجروحین به داخل کشور برخورد نکرده‌اند، در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: با سفیرمان در عربستان چند دقیقه پیش صحبت کردم و از دیگر سو آقای ظریف نیز فعالانه در حال پیگیری این موضوع هستند. امروز شخصاً کاردار عربستان را به وزارت امور خارجه احضار کردم و این سومین بار است که این اقدام صورت گرفته تا تذکرات لازم جهت تسریع امور برای پیگیری وضعیت حجاج ایرانی انجام شود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که سفر هیأت ایرانی به ریاست آقای جنتی به عربستان چگونه خواهد بود، خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل سوء مدیریت و قدری به هم ریختگی اوضاع در مجموعه کارگزاران حج سعودی و همچنین در سطح سیاسی، یک نوع کندی را در همه امور مشاهده می‌کنیم البته آقای قاضی عسگر با نماینده ولیعهد عربستان دیدار کردند و ایران لیست مفقودان خود را به مقامات عربستانی ارائه کرده است. اما روند امور متناسب با انتظارات ما نیست.

وی ادامه داد: آقای جنتی و آقای قشقاوی به همراه هیأتی که از قبل مشخص شده از ساعت 3 بعدازظهر امروز آماده پرواز به جده هستند. ولی تا این لحظه با توجیه‌هایی چون تعطیلی روز شنبه و ایام عید در عربستان نسبت به صدور ویزا، مقامات عربستانی اقدام نکرده‌اند.

امیرعبداللهیان درباره تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای پیگیری حادثه منا اظهار کرد: روز شنبه در دو سطح ویژه جلساتی برگزار می‌شود. جلسه اول از سوی معاون حقوقی رئیس جمهور با مشارکت حقوقدانان است و جلسه دیگر در وزارت امور خارجه با حضور مدیران ارشد سیاسی و بین‌المللی و بخش حقوقی برگزار می‌شود.

وی گفت: برخی کشورهای حادثه‌دیده در این فاجعه هم در دو روز گذشته ایده‌هایی را مطرح کردند که ما آنها را هم مورد توجه قرار می‌دهیم و امیدواریم این اقدامات به اجرایی شدن و اقداماتی منجر شود که دیگر شاهد تکرار چنین حوادثی در بحث حج نباشیم.

معاون ظریف درباره اقدامات وزیر امور خارجه کشورمان در نیویورک، گفت: آقای ظریف در ملاقات با همه طرف‌های موثر در سازمان ملل از جمله دبیرکل و قائم‌مقام او و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نیز در چارچوب دیدارهای رئیس‌جمهور نسبت به تصریح ابعاد این حادثه حداکثر استفاده را داشته‌اند و ایده‌های سازنده‌ای برای جلوگیری از تکرار این فجایع از سوی بسیاری از کشورها و استفاده از ظرفیت و تجارب کشورهای اسلامی برای برگزاری حج در سال‌های آینده پیشنهاد شده است که جزئیات آن در سایت ریاست جمهوری در ساعات آینده منتشر می‌شود.

انتهای پیام

کد N970806