طرح جدید جان کری برای حل سیاسی بحران سوریه

سوريه

مسئولان آمریکایی و غربی اعلام کردند که جان کری در صدد ارائه طرح جدیدی برای حل سیاسی بحران سوریه طی نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در حالی قرار است طرح جدیدش را برای حل سیاسی بحران سوریه ارائه کند که اخیرا آمریکا و برخی کشورهای غربی از جمله انگلیس و آلمان در موضعشان نسبت به نظام سوریه تغییراتی ایجاد و تاکید کردند که مذاکره با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای حل بحران این کشور ضروری است.

علاوه بر این رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز که همواره بر برکناری اسد تاکید داشت با الگوگیری از این کشورها و ملایم‌تر کردن موضع خود در قبال سوریه اعلام کرده " اسد ممکن است بخشی از این روند گذار قدرت باشد. ممکن است روند گذار با اسد یا بدون او ادامه یابد. با این حال هیچ کس آینده سوریه را با اسد تصور نمی‌کند."

هرچند که وی تاکید کرده که این اظهارات به معنای تغییر موضع وی در برابر اسد نیست اما این اظهارات و اظهارات مقامات غربی نشان می‌دهد که آن‌ها به این مسئله پی برده‌اند که حل بحران سوریه بدون وجود اسد ممکن نیست.

به گفته مسئولان غربی و آمریکایی جان کری طی نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک افکار جدیدی را برای حل بحران سوریه ارائه خواهد کرد. این طرح جدید که همچنان در مراحل اولیه خود قرار دارد روسیه، عربستان و کشورهایی مثل ترکیه و قطر را که حامی اصلی مخالفان سوری هستند گردهم خواهد آورد.

به گفته این مسئولان تقویت حضور نظامی "غیرمنتظره" روسیه در سوریه و بحران آوارگان سوری که سیل آن‌ها به سمت کشورهای اروپایی سرازیر شده است عوامل اصلی برای تسریع در روند حل بحران سوریه است.

به نظر می‌رسد که مسکو با اقدام خود کشورهای غربی را از خواب بیدار کرد تا متوجه شوند که اگر برای حل سریع بحران سوریه دست به کار نشوند این بحران و خطر گروه‌های تروریستی به طور مستقیم خود این کشورها را تهدید می‌کند.

پس از گذشت چند سال از صدور بیانیه ژنو درباره سوریه جامعه جهانی همچنان نتوانسته به راهکاری برای بحران سوریه دست یابد یا حتی به اندک پیشرفتی در این زمینه نائل شود.

انتهای پیام

کد N970343