/فاجعه منا/

نیویورک تایمز: خونین‌ترین حادثه 25 سال اخیر در مراسم حج رخ داد

فاجعه منا

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به تراژدی خونین در منا نوشت: از سال 1990 تاکنون حادثه اخیر در منا و جان باختن دست‌کم صدها تن از حجاج در اثر ازدحام جمعیت، خونین‌ترین حادثه از این نوع به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، کمتر از دو هفته پس از سقوط جرثقیل در محوطه مسجدالحرام که موجب کشته شدن دست‌کم 111 تن و مجروح شدن 394 تن دیگر شد، بار دیگر حادثه‌ی خونین دیگری در عربستان و در موسم حج رخ داد.

سقوط جرثقیل در مکه ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) باعث کشته شدن دست‌کم 111 تن و مجروح شدن 394 تن دیگر شد. باد شدید و توفان عامل سقوط جرثقیل اعلام شده است اما در این میان نمی‌توان سهل‌انگاری مقام‌های سعودی را نادیده گرفت. اکثر جان‌باختگان آن حادثه از اتباع کشورهای هند، پاکستان، اندونزی و ایران بودند.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سالخورده عربستان که خود را "خادم الحرمین" می‌نامد، پس از تراژدی منا مدعی شد: خدمت به میهمانان خداوند افتخاری است که ما به آن می‌بالیم. ما همچنین فعالیت محافظان از کشور را که در مرزها فعالیت می‌کنند، فراموش نمی‌کنیم. این حادثه صورت گرفته در منا از اهمیت فعالیت نیروهای امنیتی ما نمی‌کاهد.

نیویورک تایمز همچنین با اشاره به سایر حوادثی که در جریان مراسم‌ حج در عربستان رخ داد، به حادثه سال 1990 و سپس ژانویه 2006 اشاره کرد که در جریان آن ازدحام زائران خانه خدا در پل جمرات موجب جان باختن 360 تن از آنان شد. در حادثه سال 2001 در منا نیز 35 تن جان خود را از دست دادند و پیش از آن در سال 1998 ازدحام زائران در پل جمرات موجب سقوط 100 حاجی و فوت آنان شد. در سال 1997 نیز وزش باد موجب آتش سوزی در چادر حجاج و در نتیجه مرگ 340 تن از آنان شده است.

انتهای پیام
کد N969326