آمانو: مطمئنم نمونه برادری ایرانی ها از پارچین بدون نقص بود

سیاسی

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به انتقادهای در حال انجام از این نهاد بین المللی عنوان داشت که مطمئن است نمونه برداری انجام شده از پارچین بدون نقص بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «یوکیو آمانو» یک هفته بعد از سفر به ایران در مصاحبه با آسوشیتدپرس با اعلام این مطلب در ادامه عنوان داشت: معتقدم روند نمونه برداری از پارچین کاملا صحیح و بدون نقص بوده است. 

آمانو در زمان حضور در ایران از سایت پارچین بازدید داشت که در این بازدید توسط دانشمندان ایرانی از پارچین نمونه برداری انجام شد و این کار با انتقاد کشورهای غربی مواجه شد. 

آمانو در خصوص نحوه مطئن شدن از اینکه نمونه‌های برداشت شده متعلق به پارچین باشد و از جای دیگری نیامده باشد گفته که آژانس از طریق نظارت ویدئویی و سیست موقعیت‌یاب ماهواره‌ای از صحت روند نمونه‌گیری از پارچین اطمینان حاصل کرده است.

آمانو چند روز قبل نیز گفته بود که در دیدار از پارچین از ساختمان هایی دیدار کرده است که آثار بازسازی در آنجا دیده می شده و هیچگونه تاسیساتی در آنجا وجود نداشته اند که بعد از جلساتی با مسئولان ایرانی گزارش کارشناسان و تحلیلگران آژانس در این خصوص اعلام خواهد شد.

وی همچنین گفته است قبل از دیدار وی از پارچین فعالان و کارشناسان آژانس اقداماتی را در پارچین انجام داده اند.

وی گفت: آژانس قادر است انسجام روند نمونه برداری و اصالت نمونه های گرفه شده در محل پارچین برای آژانس را تایید کند.