روحانی پیش از عزیمت به نیویورک:

ایران نبود مکه و مدینه هم دست تروریست‌ها بود/تشریح اهداف سفر

سیاسی

رئیس جمهور کشورمان استفاده از فضای برجام برای فعالیت‌های اقتصادی در ایران و رابطه بیشتر و تعامل سازنده با جهان را مهمترین هدف سفر و محور دیدارهایش در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل نام برد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی پیش از عزیمت به نیویورک در جمع خبرنگاران ضمن تبریک عید سعید قربان گفت: عید قربان، عید ایمان، ایثار و فداکاری است. عید قربان تأسی به راهی است که ابراهیم خلیل‌الرحمن انتخاب کرد و او هم ما را مسلمان نامید و این راه، مسیر و صراط مستقیم را پیش راه ما قرار داد.

وی افزود: شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل که انجام می گیرد با این هدف است که در یک نشست جهانی هم نظرات مردم ایران بیان شود و هم فرصتی است برای ملاقات با سران کشورها و جلساتی که در حاشیه آن معمولا برگزار می شود.

روحانی با بیان اینکه هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به سال های گذشته دو ویژگی دارد، توضیح داد: امسال اجلاس سران در مجمع عمومی سازمان ملل به مناسبت توسعه پایدار بعد از سال ۲۰۱۵ برگزار می شود که قرار است سند این توسعه پایدار با حضور سران کشورها به تصویب برسد و به همین مناسبت نیز من علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی، یک سخنرانی هم در اجلاس توسعه پایدار خواهم داشت.

رئیس جمهوری با بیان اینکه امسال هفتادمین سال تاسیس سازمان ملل است، عنوان کرد: زمانی که سازمان ملل تشکیل شد، در اولین اجلاس شورای امنیت در مورد ایران بحث شد و دومین یا سومین قطعنامه این شورا در مورد ایران بود که اشغالگران خاک ایران را ترک کنند.

وی ادامه داد: قطعنامه آخر شورای امنیت در مورد ایران نیز قطعنامه ۲۲۳۱ بود که این هم در مورد پایان اشغال است. قطعنامه اولی، پایان اشغال خاک ایران و قطعنامه دومی در مورد پایان اشغال اقتصاد ایران بود.

روحانی یادآور شد: گرچه بسیاری از مصوبات شورای امنیت در چارچوب خاص ملت ما نبوده است، اما دو قطعنامه‌اش در آغاز و پایان این هفتاد سال قابل قبول بود.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه بعد از توافق هسته ای در حال گفتگو و مذاکره با دنیا خواهیم بود، گفت: در سال اول حضورم در سازمان ملل دو موضوع را اعلام کردیم یکی اینکه تروریسم و خشونت منطقه ما را تهدید می کند و دوم اینکه گفتیم تحریم ها باید برداشته شود که برای عده ای باور کردنش سخت بود، اما همان اجلاس سال ۹۲ سرآغاز مهمی برای بحث هسته ای بود.

وی با اشاره به دومین سال حضورش در نیویوک اظهار کرد: سال گذشته نیز به عنوان دومین سال در وسط کار بودیم، اما امسال در شرایطی به سازمان ملل می رویم که به برجام رسیدیم و امروز در فکر ارجاع برجام به بهترین شکل هستیم.

روحانی تصریح کرد: کاری که ملت ایران با رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد برجام انجام داد، یک موفقیت بزرگ نه برای ایران بلکه برای صلح در جهان بود.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه باید برای پرورش درخت برجام تلاش کنیم، بیان کرد: باید تلاش کنیم که این شجره مبارکه زیتونه و لاشرقیه و لاغربیه باشد و محصول و میوه آن درخت نیز برای کل منطقه خواهد بود.

وی ادامه داد: ملت ایران توسط نمایندگان خودش با هدایت های رهبر معظم انقلاب توانست به موفقیت برسد و امروز باید از این درخت استفاده کنیم.

روحانی تاکید کرد: درخت برجام به زودی محصول می دهد و خیلی سریع به محصول می‌رسد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در سازمان ملل باید در زمینه استفاده از فرصت برجام بهره‌برداری کنیم، گفت: ملاقات با سران سیاسی از کشورهای اسلامی تا اروپایی در این سفر خواهیم داشت.

وی افزود: بسیاری از سران کشورهای دنیا متقاضی ملاقات هستند و تا جایی که فرصت داشته باشیم می توانیم به این ملاقات ها پاسخ دهیم.

روحانی با تاکید بر اینکه خواست مردم ایران همیشه صلح بوده است، اظهار کرد: حرف مردم ایران این بوده است که ایران هراسی غلط است و تهدید ملت ایران کار نابجایی است.

رئیس جمهوری گفت: با ملت ایران تکریم کنید که آثارش را شاهد خواهید بود.

وی با بیان اینکه امروز ایران هراسی خیلی کمرنگ‌تر از گذشته شده است، افزود: در دنیای امروز ایران هراسی بسیار کمرنگ شده و در حال از بین رفتن است. امروز همه معترف هستند که اگر بخواهد با تروریسم جنگی واقعی شود تنها با همکاری ایران امکان پذیر است. اگر ایران نبود، بغداد به این صورت نبود و حتی مکه و مدینه نیز در اختیار تروریست ها بود.

روحانی تاکید کرد: بعضی از کشورهای منطقه فکر می کنند که قدرتی دارند. عراق را با آن عظمت ببینید به چه روزی افتاده است. کشورهای دیگر که خیلی ضعیفند و چیزی نیستند، اما بدانند که اگر آنها هم روزی گرفتار تروریست ها شوند، همانطور که ما از نجف و سامرا دفاع کردیم، از مدینه و مکه نیز دفاع خواهیم کرد.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز ایران به عنوان ضد خشونت و ترور در جهان مطرح است، اذعان کرد: ایران، مرکز عظیمی است که می تواند یک توسعه پایدار بزرگ را برای منطقه نوید دهد.

وی گفت: باید امنیت در منطقه ایجاد شود و اگر می خواهیم همه در برابر بیگانگان متحد شویم، یکی از راه های مهم آن توسعه اقتصادی است.

روحانی با اشاره به دیدارهایش در سفر به نیویورک عنوان کرد: جلساتی در کنار ملاقات با سران کشورها خواهیم داشت.

رئیس جمهوری تصریح کرد: دیدارهایی با نخبگان آمریکا، اقتصاددانان و شرکت های بزرگ اقتصادی این کشور، نخبگان ایران و شرکت های اقتصادی ایرانی در آمریکا، رهبران اسلامی آمریکا و مدیران رسانه ها و روزنامه ها خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: کار ما در این سفر بعد از آنکه از برجام عبور کردیم، استفاده از فضای برجام برای فعالیت های اقتصادی در ایران و رابطه بیشتر با جهان است.

روحانی تعامل سازنده با جهان را بسیار مهم دانست و توضیح داد: ما امروز قدم های بسیار مهمی برداشته‌ایم.

رئیس جمهوری ادامه داد: برای تعامل با جهان، یک دیوار بزرگی جلوی ما به نام تحریم‌ها بود و ما ناچار بودیم دیوار را دور بزنیم که این دیوار نیز بسیار طولانی و جاده‌های کنار آن پر از سیم‌خاردار بود، اما امروز این دیوار صاف شده و باید زمینه را برای رسیدن به اهدافمان فراهم کنیم.

وی هدف اصلی کشور را توسعه ایران دانست و اظهار کرد: ما باید در این راه از انرژی و علم جوانانمان استفاده کنیم و همانطور که انرژی هسته‌ای حق مسلم ما بود، استفاده از انرژی جوانان نیز حق مسلم ما است.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: ملت ایران همیشه سربلند بوده و انشاءالله سرافرازتر خواهد بود.