فضیلت اعمال روز عرفه و عید قربان

یک کارشناس مسائل مذهبی، ضمن تبریک عید قربان، از "قربانی کردن" به‌عنوان یادگار ذبح اسماعیل یاد کرد و گفت: انسان با قربانی کردن گوسفند، دل از تعلق به دنیا کم می کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا رحیمی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سمنان، با بیان اینکه قربان یعنی قرب و نزدیکی به خداوند، تصریح کرد: انسان با قربانی کردن گوسفند، دل از تعلق به دنیا کم می‌کند و به خدا تقرب می‌جوید؛ در واقع باید هوای نفس را قربانی کرد، چون خودبینی وقتی کنار برود خدابینی مطرح می‌شود.

وی در زمینه نقش این روز در تحکیم روابط بین اعضای خانواده به ایسنا گفت: وقتی انسان اهل دعا و معرفت شد و انس با خدا گرفت، تلاش می‌کند رضایت خدا را جلب و مهربانی و محبت به خداوند نیز یکی از راه های تقرب به خداست.

رحیمی زاده با اشاره به اعمال روز عید قربان نیز به قربانی کردن که سنت اکید است، نماز عید قربان، غسل به قصد عید قربان، خواندن دعای 48 و 46 صحیفه سجادیه و دعای ندبه اشاره کرد و در بیان علت فلسفه عید قربان و قربانی کردن اظهار کرد: قربانی کردن به یاد فداکاری حضرت ابراهیم در ذبح اسماعیل و تجدید آن خاطره است و تذکر اینکه ما هم باید قربانی کنیم و در واقع در کل زندگی خواسته های نفسانی را قربانی کنیم تا به خدا برسیم؛ چرا که روزی که اطاعت خداوند متعال کنیم و به آن عمل کنیم آن روز عید ماست.

امام جمعه درجزین در زمینه فضایل خاص این روز نیز به آمرزش ویژه این روز اشاره کرد و خاطرنشان کرد: باید نماز عید قربان را با شکوه هرچه بیشتر برگزار کنیم، سنت قربانی کردن را جدی بگیریم، اطاعت خداوند را در همه ایام به ویژه عید قربان پررنگ کنیم و به یکدیگر تبریک بگوییم.

رحیمی زاده همچنین با اشاره به فلسفه وجودی روز عرفه یادآور شد: این روز، روز هبوط و فرود آمدن حضرت آدم در زمین، عرفات و توجه به ماجرای سجده نکردن شیطان بر آدم و جایگاه و معرفت به منزلت و شان خود است؛ لذا این روز، روز عرفه نام گرفت.

حیمی زاده، اعمال روز عرفه را غسل روز عرفه زیارت امام حسین (علیه السلام) ، دعای عرفه و مناجات برشمرد و با اشاره به اهمیت دعای عرفه افزود: اهمیت این دعا در اقرار به یگانگی خداوند، اقرار به ریزترین و بزرگترین نعمت های خدادادی، روح توحید و اقرار به ذلت و ناچیزی بندگان خدا در پیشگاه حضرت حق تعالی است.

وی فضایل وارده بر این روز مبارک را چنین توصیف کرد: خواندن زیارت امام حسین (ع) در این روز برتر از هزار حج مستحبی، هزار عمره و هزار جهاد برشمرده شده است و در این روز فقط باید از خدا درخواست حاجت کرد.

وی با اذعان به اینکه برکات خداوند بی حد و حصر است گفت: این روز، روز آمرزش گناهان است.

انتهای پیام

کد N968007