در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛

جلوگیری از ۹۰ درصد زمین خواری ها صحت ندارد/دریاخواری در بندرعباس

سیاسی

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در واکنش به اظهارت وزیر کشور مبنی بر جلوگیری از ۹۰ درصد زمین خواری ها در کشور گفت: چنین اعتقادی نداریم زیرا هر روز گزارش هایی در این زمینه به مجلس ارسال می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر،  محمد علی پور مختار شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره اظهارات وزیر کشور مبنی بر جلوگیری از ۹۰ درصد زمین خواری ها افزود: چنین اعتقادی نداریم زیرا هر روز گزارش هایی در این زمینه به مجلس ارسال می شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: آمار دقیقی از میزان زمین خواری ها در کشور وجود ندارد اما هزاران هکتار زمین خواری شده است.

وی اضافه کرد: وزیر کشور نامه هایی را که به وی نوشته ایم به استانداری ها ابلاغ و تاکیده کرده است اما این ابلاغ ها کافی نیست.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه برخی مسئولان پشت پرده زمین خواری هستند گفت : زمین خواری مرتبط با عملکرد مسئولان است زیر برخی می گویند بر ما تحمیل می کنند که عدد و رقمی را برای فلان مکان اختصاص دهید و هرکدام از دستگاههای محلی باید مبلغی را بپردازند.

پور مختار افزود : برخی مسئولان نیز برای اداره امور شهرها زمین های اطراف را می فروشند. برخی مسئولان در حدود ۲۰ درصد زمین خواری ها دخالت داشته اند و نفع برده اند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اضافه کرد : به جز زمین خواری گردنه حیران که دو نماینده بر ضد یکدیگر دعوایی را مطرح کردند، هیچ گزارشی درباره دخالت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمین خواری ها وجود ندارد.

وی گفت : در مسئله زمین خواری گردنه حیران برای سه روستایی که حدود ۲۰ خانوار جمعیت دارند  ۱۷۰ هکتار طرح هادی در نظر گرفته شده است در حالیکه این  زمینها کشاورزی است و نباید طرح هادی درآنها اجرا شود.

پورمختار گفت : ۳۰۰ بنا داخل ۱۷۰ هکتار و ۲۰۰ بنا خارج از آن ساخت شده است که باید تخریب شود.

وی با بیان اینکه موارد زیادی وجود دارد که برای زمین خواری سند جعل می کنند گفت : باید با دانه درشتها  در این زمینه برخورد شود.

پورمختار در پاسخ به این سوال که  آیا پرونده بورسیه ها  به قوه قضائیه ارسال شده است یا خیر گفت : فقط جمع بندی کمیسیون آموزش عالی و دیوان محاسبات به وزارت علوم اعلام شده و پرونده ای به قوه قضائیه  ارجاع نشده است.

زمین خواری و دریا خواری در بندر عباس

ابوالقاسم جراره  نماینده مردم  بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز در برنامه گفت : در بندرعباس زمین خواری و دریا خواری وجود دارد که نمونه دریاخواری در بخش درگاهان قشم و نمونه زمین خواری  ساخت ۱۴ هزار متر مربع بنا در بندرعباس است.

وی اضافه کرد :در ۱۴ هکتار زمینی که در اختیار  شهرداری  بندرعباس برای بوستان و پارکینگ  به شخصی واگذار شده، وی ۱۴ هزار متر مربع بازارچه ماهی فروشی احداث کرده است.

جراره افزود : شهرداری بندرعباس دراین زمینه تخلف کرده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد : فردی پس از گذشت حدود ۵۰ سال از ساخت فرودگاه بندرعباس سندی را ارائه کرده و مدعی زمین این فرودگاه شده است.

وی افزود : دولت پرداخت ۱۸ میلیارد تومان به صاحب سند را پذیرفته است