پس از هتک حرمت صهیونیستها به مسجدالاقصی صورت گرفت؛

هشدار محمود عباس درباره وقوع انتفاضه جدید در فلسطین

سیاسی

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جدیدترین واکنش خود در ارتباط با هتک حرمت‌های نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی، درباره وقوع انتفاضه جدید در فلسطین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «العرب الآن»، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز سه شنبه بار دیگر به هتک حرمت های نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی در این زمینه درباره وقوع انتفاضه جدید در فلسطین هشدار داد.

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه هفته گذشته نیز به یورش های وحشیانه رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی واکنش نشان داده بود.

وی ضمن محکومیت شدید حملات صهیونیست ها به مسجدالاقصی و سرکوب شهروندان فلسطینی موجود در این مسجد، تصریح کرده بود: اسرائیل جنگ سختی را علیه مردم فلسطین آغاز کرده است.

وی همچنین گفته بود: جامعه جهانی باید برای جلوگیری از اقدامات تل آویو علیه مسجدالاقصی و فلسطینیان وارد عمل شود.

یورش گسترده نظامیان سعودی به مسجدالاقصی با واکنش های تند کشورها، نهادها و سازمان های مختلف در منطقه ای مواجه شد. در این میان، حزب الله لبنان در محکومیت یورش صهیونیستها به مسجدالاقصی بیانیه صادر کرد. در بیانیه حزب الله آمده بود که هدف صهیونیستها از حملات مکرر به مسجدالاقصی و هتک حرمت به آن، نابودی کامل این مسجد مقدس است. حزب الله لبنان در این بیانیه ضمن «وحشیانه» توصیف کردن این حملات، تصریح کرده بود: در حال حاضر شاهد سکوت برنامه ریزی شده کشورهای عربی در قبال این مسأله و همکاری شرم آور کشورهای بین المللی با تل آویو هستیم. حزب الله در بیانیه خود همچنین آورده بود: « این تجاوز آشکار به خوبی حاکی از حجم توطئه ای است که برای مسجدالاقصی تدارک دیده شده است؛ توطئه ای که هدف آن تقسیم مسجدالاقصی است.»

از سوی دیگر، «شیخ رائد صلاح» رئیس جنبش اسلامی در اراضی اشغالی فلسطین در این رابطه اعلام کرده بود: «آنچه در مسجد الاقصی رخ داد آغاز تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی به صورت عملی است.» وی همچنین گفته بود: «هتک حرمت امروز ناشی از سکوت جهان عرب در قبال مسجد الاقصی است.» ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز حمله به مسجد الاقصی را به شدت محکوم کرد.

«خضر عدنان» از اعضای جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز اعلام کرده بود که تجاوز رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی متوقف نخواهد شد مگر اینکه رژیم صهیونیستی مطمئن شود بهای این تجاوز را به به طور سنگین پرداخت خواهد کرد.

«نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز هتک حرمت صهیونیست ها به مسجد الاقصی را شدیدا محکوم کرد. این در حالی است که تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای خواستار برگزاری نشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی شد. این تشکیلات در بیانیه خود اعلام کرده که به منظور تعیین ساز و کارهایی برای مقابله با تجاوزهای تل آویو به مسجدالاقصی خواستار برگزاری این نشست شده است.

«نافذ عزام» یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز گفته بود که حمله صهیونیست ها به مسجد الاقصی به سکوت کشورهای عربی و اسلامی در نداشتن یک برنامه ویژه برای دفاع از مسجد الاقصی است.

رئیس هیئت عالی اسلامی قدس نیز با اشاره به تداوم هجوم صهیونیست ها به مسجدالاقصی اعلام کرده بود آنچه که در این مکان مقدس در جریان است یک حمله نظامی است و نمازگزاران مسجد در حال تلاش برای دفع این حملات هستند.

«شادی مطور» دبیر جنبش فتح در قدس هم در ارتباط تصریح کرده بود که همه کشورهای عربی باید به مسئولیت خود در زمینه  آنچه که در مسجدالاقصی در جریان است، عمل کنند.