گزارش یک نشریه آمریکایی از خطر هسته‌ای کره شمالی

یک نشریه هسته‌ای آمریکایی با تاکید بر تهدید بسیار جدی کره شمالی نوشت: تهدید هسته‌ای کره شمالی بسیار جدی‌تر از خطر برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از نشریه تخصصی بولتین، دانشمندان هسته‌ای آمریکا خطر و تهدید پیشرفت‌های اخیر کره شمالی در ساخت سلاح هسته‌ای و موشک‌های دور برد را جدی نگرفته است، وزارت دفاع کره جنوبی نیز اعلام کرده است که معتقد است پیونگ یانگ هیچ‌گونه مقدماتی را برای انجام آزمایش موشکی جدید انجام نداده است.

این در حالی است که یک مقام ارشد کره شمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرده است که تسلیحات هسته‌ای پیونگ یانگ در تعداد و کیفیت پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.

اخیرا نیز برخی از مقامات ارشد نظامی آمریکا اعلام کردند که کره شمالی در زمینه قرار دادن کلاهک‌های هسته‌ای بر روی موشک‌های بالستیک خود به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته است.

پیونگ یانگ هم‌چنین روز یک‌شنبه اعلام کرد که راکتور هسته‌ای یونگ بیون که از سال 2007 تاکنون به عنوان بخشی از تفاهمات کره شمالی و آمریکا در مذاکرات شش جانبه متوقف شده بود،‌ بار دیگر فعالیت خود را از سرگرفته است.

مذاکرات شش جانبه خلع تسلیحات هسته‌ای کره شمالی که از سال 2003 با حضور آمریکا، روسیه، چین، کره جنوبی، ژاپن و کره شمالی آغاز شد، در سال 2008 با افزایش اختلافات میان آمریکا و کره شمالی بر سر نحوه ادامه مذاکرات و خروج کره شمالی از میز مذاکرات، متوقف شد. با این که هم اکنون کره شمالی قادر به تولید مقادیر زیادی از پلوتونیوم است، این کشور هم‌چنین در زمینه بهبود و گسترش برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود نیز با پیشرفت‌های روبه‌رو بوده است.

انتهای پیام

کد N966635