به مناسبت سفر رئیس‌جمهور چین؛

رایس: آمریکا با جدیت در تلاش برای توسعه همکاری با چین است

مشاور امنیت ملی باراک اوباما در سخنرانی خود با اشاره به روابط پکن – واشنگتن گفت که روابط این دو کشور "بازی مجموع صفر نیست" و سخنانی مبنی بر اینکه درگیری میان آنها بدیهی است را تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرد.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما در سخنرانی خود با اشاره به روابط پکن – واشنگتن گفت که روابط این دو کشور "بازی مجموع صفر نیست" و سخنانی مبنی بر اینکه درگیری میان آنها بدیهی است را تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا طی سخنرانی در دانشگاه جورج واشنگتن گفت، سخنانی مبنی بر اینکه اختلاف و درگیری میان چین و آمریکا بدیهی و غیرقابل اجتناب است، قابل پذیرش نیست، با این حال در زمانی که دو طرف بر سر موضوعی اختلاف‌نظر دارند، موضع آمریکا قاطع بوده است.

رایس تاکید کرد که روابط ایالات متحده با پکن بازی مجموع صفر نیست؛ در نظریه بازی‌ها و علم اقتصاد، یک بازی مجموع - صفر، یک مدل ریاضی از وضعیتی است که سود (یا زیان) یک شرکت‌کننده، دقیقا برابر با زیان‌ها (یا سودهای) شرکت‌کننده یا شرکت‌کننده‌های دیگر است. اگر مجموع سودهای شرکت‌کننده‌ها با هم جمع شود و مجموع زیان‌ها از آن کم شود، حاص معادل صفر خواهد بود.

به گفته سوزان رایس، آمریکا با جدیت تلاش می‌کند تا عمق همکاری خود با چین را توسعه دهد.

وی تاکید کرد که در دوران اوباما روابط در هر سطحی با چین عمیق‌تر شده است، با این حال در برخی حوزه‌ها اختلاف وجود دارد و آنها در حال مدیریت و مقابله با آن هستند.

مشاور امنیت ملی اوباما گفت: این یک بازی مجموع صفر نیست اما ظرفیت ما برای مدیریت اختلافات بزرگتر از خود اختلافات است. ما همچنان به گفت‌وگوهای خوب، دوستانه و جامع خود در زمان آمدن رهبر چین به واشنگتن ادامه می‌دهیم.

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین برای اولین بار از زمان روی کار آمدن امروز (سه‌شنبه) وارد آمریکا شد و قرار است روز جمعه در نشستی با حضور اوباما شرکت کند.

به گفته رایس، رهبران چین و آمریکا طی دو سال گذشته گفت‌وگوهای رسمی و غیررسمی بسیاری داشته‌اند چرا که به باور وی بسیاری از چالش‌های جهانی تنها به واسطه همکاری چین و آمریکا حل می‌شود.

رایس با اشاره به گزارش رسانه‌های آمریکایی که بر اختلافات چین و آمریکا روی مساله امنیت سایبری و اختلافات در دریای چین جنوبی متمرکز شده‌اند، گفت که نباید چشم‌انداز بزرگ پیشرفت در روابط دو جانبه را نادیده گرفت و واشنگتن از یک چین صلح‌طلب، باثبات، قدرتمند و سعادتمند که نقشی موثر در امور جهانی داشته باشد، استقبال می‌کند.

انتهای پیام

کد N965872