برگزاری همایش بزرگداشت استاد شهریار در باکو

سیاسی

همایش بزرگداشت استاد شهریار با همکاری دانشکده ادبیات فرهنگستان علوم ملی آذربایجان و رایزنی فرهنگی سفارت ایران در باکو برپا شد که در آن جمعی از نمایندگان محافل فرهنگی، علمی و هنری دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن پاک‌آیین، سفیر کشورمان در آذربایجان در این همایش با اشاره به جایگاه خاص استاد شهریار در ادبیات معاصر ایران گفت: نام شهریار در حال حاضر نه تنها در ایران و جمهوری آذربایجان بلکه در اغلب کشورهای جهان شناخته شده است.

او با اشاره به ترجمه بسیاری از آثار این استاد بزرگ شعر در کشورهای مختلف از جمله در آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و برخی کشورهای منطقه، مطالعات صورت گرفته از سوی محققان ایرانی و آذربایجانی درباره خلاقیت این شاعر شهیر را قابل تقدیر خواند.

وی همایش بزرگداشت استاد شهریار در باکو را نشان دهنده همکاری‌های فرهنگی خوب میان ایران و جمهوری آذربایجان عنوان کرد و گفت: ما علاقمند به توسعه هر چه بیش‌تر روابط دو کشور هستیم و تقویت روابط هم‌چنین برای تعاملات محافل فرهنگی، علمی و هنری و نیز برگزاری همایش‌های مشابه فرصت خوبی ایجاد می‌کند.

ابراهیم ابراهیمی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در این همایش در سخنانی به ابعاد مختلف شعر شهریار پرداخت و گفت: ارزش‌های اسلامی و عشق به اهل بیت (ع) در اوج اشعار شهریار قرار دارد.

عیسی حبیب بیکلی، معاون اول فرهنگستان علوم ملی آذربایجان نیز در سخنانی شهریار را یکی از شعرای شهیر دوران معاصر جهان عنوان کرد.

او با اشاره به برگزاری همه ساله همایش و نشست‌های فرهنگی مربوط به این استاد بزرگ با مشارکت شعرای ایرانی و آذربایجانی این محافل را برای تقویت تعاملات فرهنگی دو کشور همسایه و دوست مهم ارزیابی کرد.

انتهای پیام

کد N965494