آمانو: تلاش می کنیم اعتماد جهان به فعالیت های هسته ای ایران را جلب کنیم

آمانو, برنامه هسته ای ایران

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام با اشاره به حضور مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: آمانو در جلسه تاکید کرد که آژانس یک نهاد مستقل، کامل و بی طرف و به NPT متعهد است و ما تلاش داریم اعتماد جهان به فعالیت های هسته ای را جلب کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید حسین نقوی حسینی درباره جلسه روز -یکشنبه- کمیسیون برجام اظهار داشت: یوکیا آمانو در این جلسه به حضور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و آن را مایه افتخار دانست.
وی ادامه داد: آمانو به دیدارش با ظریف، روحانی و صالحی نیز اشاره داشت و تاکید کرد که از زمان حضورش به عنوان مدیر کل آژانس به دنبال حل دیپلماتیک مساله هسته ای ایران بوده است و آن را یکی از اولویت های کاری خود عنوان کرد.
نقوی حسینی خاطر نشان کرد: آمانو اظهار داشت که در 6 سال گذشته تلاش های زیادی انجام گرفته که در حال به نتیجه رسیدن است و ایران در حال اعتماد سازی در جامعه جهانی می باشد.
وی اضافه کرد: مدیر کل آژانس انرژی اتمی تاکید داشت که آژانس یک سازمان مستقل و فنی است و روابط آن با ایران از دهه هفتاد تا کنون وجود داشته و در چارچوب مقررات آژانس کار شده است.
نقوی حسینی با بیان اینکه یوکیا آمانو به همراه چهار نفر از همراهانش در جلسه کمیسیون برجام مجلس حضور یافت افزود: در این جلسه که قشقاوی، کمالوندی و شیخ الاسلام نیز شرکت داشتند علیرضا زاکانی رییس کمیسیون برجام درباره نقش مجلس و این کمیسیون در بررسی برجام توضیحاتی ارائه داد.
وی ادامه داد: زاکانی بخشی از نگرانی های ملت ایران را از عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی و عدم انجام تعهداتش را به رییس سازمان بین المللی انرژی اتمی بیان کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زاکانی گفت که در شرایطی که ملت ایران به شدت به رادیو داروها نیاز داشت و هزاران بیمار خاص و سرطانی نیازمند آن بودند آژانس مانع از آن شد که مردم ما به آن دسترسی پیدا کنند؛ زمانی که راکتور تهران به غنی سازی 20 درصد نیاز داشت آژانس کمکی به ایران نکرد.
نقوی حسینی در ادامه به سخنان آمانو در این جلسه اشاره کرد و افزود: یوکیا آمانو ضمن خرسندی از حضور در مجلس و گفت وگو درباره موضوع هسته ای ایران و برجام با نمایندگان مجلس اظهار داشت که قبل از این با آقایان روحانی، ظریف و صالحی گفت وگوهای زیادی داشتیم.
وی ادامه داد: رییس سازمان بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر اینکه از سال 2009 که مدیریت آژانس را برعهده گرفته اولویت اصلی اش حل دیپلماتیک مسئله اصلی ایران بوده است و گفت که از 6 سال گذشته تلاش ها دارد به نتیجه می رسد و ایران در حال اعتماد سازی در جامعه جهانی است.
سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی یادآور شد: آمانو بر مستقل و فنی بودن آژانس تاکید کرد و گفت که همکاری ایران و آژانس در چارچوب مقررات آژانس از دهه 70 تاکنون ادامه یافته و آژانس از برجام استقبال می کند و شورای حکام نیز وی را مسئول اجرای برجام و راستی آزمایی در این زمینه کرده است.
نقوی حسینی در ادامه روایت حضور آمانو در کمیسیون بررسی برجام گفت: آمانو به توافق آژانس و ایران بر سر یک نقشه راه و قدم های چشمگیری که در این زمینه برداشته شده اشاره کرد و پیش بینی داشت که این نقشه براساس جدول زمان بندی تا پایان سال جاری میلادی به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که ما مسئله محرمانه بودن را رعایت و از کلیه اطلاعات حفاظت می کنیم و حفاظت از این اطلاعات جزو برنامه های ما است.
سخنگوی کمیسیون برجام با بیان اینکه آمانو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را کمک بزرگی به اثبات صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران دانست، گفت: رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی گفت که 120 کشور در دنیا پروتکل الحاقی را اجرا می کنند و ایران نیز مانند همان کشورها این پروتکل را اجرا خواهد کرد.
نقوی حسینی تصریح کرد: آمانو آژانس را نهادی مستقل، فنی، کاملا بی طرف و معتقد به NPT خواند و بر تلاش آژانس جهت جلب اعتماد جهانی نسبت به فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرد.
وی در ادامه افزود: آمانو گفت که مباحثی هم مطرح شد که باید کوتاه پاسخ دهم از جمله اینکه آژانس می خواست سوخت 20 درصد را به ایران بدهد ولی توافق حاصل نشد و در این باره کشورهای دیگر بودند که مخالفت می کردند و این تقصیر آژانس نبود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پس از اظهارات آمانو نجابت، نقوی حسینی، بروجردی، احمدی، بذرپاش، زاهدی و ابوترابی فرد اظهار نظر و طرح پرسش کردند که عمده ترین مطالب مطرح شده از سوی همکاران عبارت بود از علت بی اعتمادی مردم ایران به آژانس، علت لاینحل ماندن PMD، سایه انداختن دیوار بی اعتمادی میان ایران و آمریکا بر روابط ایران و آژانس، علت لو رفتن اطلاعات محرمانه که در اختیار آژانس بوده و هزینه های جانی که ملت ایران پرداخت کرده اند. شهادت جمعی از دانشمندان هسته ای کشور،بی اعتمادی جامعه دانشگاهی به آژانس به خاطر ترور دانشمندان ایرانی و تعارض میان بیانیه های مختلف آژانس طی دو دهه اخیر از جمله این موارد بود.
نقوی حسینی ادامه داد: رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش ها اظهارداشت که من یک دیپلماتم ولی از حرفهای شما ناراحت نشدم و خوشحالم و بهتر می توانم شما را درک کنم و سعی می کنم به تمام سوالات پاسخ دهم.
وی گفت: رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی با اشاره به تکرار طرح مسئله ترور دانشمندان هسته ای ایران از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هرگونه دخالت آژانس در این مورد را رد کرد و با تصریح بر اینکه این ترورها هیچ ارتباطی با آژانس نداشته است گفت که در اساسنامه شورای حکام جایی برای ترور دانشمندان و اعمال زور وجود نداشته و تنها راستی آزمایی وظیفه ماست.
نقوی حسینی از قول آمانو ادامه داد: قبلاً هم گفته ام اگر اطلاعات مستندی در این زمینه دارید به ما نشان دهید تا پیگیری کنیم ولی چیزی به ما داده نشده است؛ اطمینان می دهم که ما و آژانس هرگز به دنبال چنین چیزهایی نیستیم زیرا حفاظت از اطلاعات در آژانس دارای رژیمی مشخص است و همه آن را مهمترین وظیفه آژانس می دانیم.
سخنگوی کمیسیون بررسی برجام مجلس گفت: آمانو ضمن رد این ادعا که آژانس صد در صد دقیق است تصریح کرد که در دوران ریاست وی مشکلی نبوده است.
نقوی حسینی تصریح کرد: وی همچنین گفت که شاید مدیران ارشد مشکلاتی هم داشتند ولی من هم برخورد می کنم؛ البته افشای اطلاعات ممکن است از کانال های دیگری باشد و نباید در این باره قضاوت عجولانه کنیم چرا که کانال های دیگری برای لو رفتن اطلاعات وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه آمانو اظهار داشت که وظیفه دارد اطلاعات ضروری را به اعضا و یا شورای حکام بدهد گفت: رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی گفت که گزارش محرمانه برای همه کشورها ارسال می شود و نه کشور خاص و ما طبق برنامه فعلی تا پایان سال میلادی جدید کار را به نتیجه می رسانیم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: آمانو رویکرد ساختارمند قبلی در زمان جلیلی را موجب نزدیکی ایران و آژانس عنوان کرد و همان رویکرد را موجب نیل به نقشه راه کنونی برشمرد.
نقوی حسینی به ادامه سخنان آمانو اشاره کرد و افزود: وی همکاری های فنی میان ایران و آژانس را قابل اجرا دانست و تاکید کرد که ما معتقدیم انرژی اتمی باید در اختیار بشریت باشد و همکاری های مفیدی میان ایران و آژانس انجام شود؛ مهمترین مسئله ای که باید مطرح کنیم این است که ما با تروریسم و به ویژه ترور دانشمندان مخالفیم و تاکید بر حفظ و امنیت اطلاعات داریم و پس از توافق نیز گفت وگوها و همکاری های گسترده ای به قصد نزدیکی بیشتر خواهیم داشت.
وی گفت: آمانو در پاسخ به این پرسش که راستی آزمایی که شرط لغو تحریم هاست تا چه تاریخی انجام خواهد شد، گفت که این بستگی به همکاری ایران با آژانس و انجام تعهدات از سوی ایران دارد.
به گفته نقوی حسینی، همچنین آمانو در پاسخ به این سوال که چرا کشوری مثل رژیم صهیونیستی که عضو آژانس نیست همه کار می کند اما کسی مانعش نمی شود اما ایران که عضو آژانس است با این همه مانع و مشکل رو به روست گفت: این سوال سختی است که من قادر به پاسخگویی به آن نیستم.
وی در ادامه روایت پرسش و پاسخ های اعضای کمیسیون ویژه برجام از رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: آمانو در پاسخ به این سوال که شما گفتید ایران اخیرا فعالیت هسته ای در مریوان داشته است، می شود در این زمینه توضیح دهید که فعالیت مذکور چه بوده است؟ گفت: به ما اطلاعاتی داده شد و ما از شما گزارش خواستیم اما پاسخی دریافت نشد، ما اطلاعات خود را بررسی و بعد نتیجه گیری را پس از توضیح شما می گیریم که توضیحی داده نشد.
نقوی حسینی با اشاره به سخن پایانی علیرضا زاکانی رییس کمیسیون بررسی برجام مجلس، انتظارات اعلام شده توسط وی از آژانس بین المللی انرژی هسته ای را برخورد فنی و علمی با فناوری هسته ای ایران خواند و گفت: آقای زاکانی بسته شدن پرونده مسائل گذشته که با انگیزه های سیاسی باز شده است، حفظ دستاوردها و اطلاعات و امانتداری آژانس در مورد ایران، کمک برای پیشرفت توسعه انرژی هسته ای در ایران به عنوان یک عضو رسمی در آژانس و همکاری برای نابودی سلاح های کشتار جمعی در جهان و تلاش در جهت تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای را از دیگر انتظارات جمهوری اسلامی ایران از سازمان بین المللی انرژی هسته ای ذکر کرد.
سخنگوی کمیسیون بررسی برجام مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس کمیسیون در پایان تصریح کرد که ما نسبت به مسائل دفاعی و امنیتی کشورمان حساسیت داشته و از عزت اسلامی خود عقب نمی نشینیم زیرا خط قرمز ماست.
کد N964578