تاکید سازمان ملل و آمریکا بر لزوم آزادی رئیس جمهور بورکینا

سیاسی

سازمان ملل و دولت آمریکا در واکنش به کودتای نظامی در کشور آفریقایی بورکینافاسو، آزادی دولتمردان این کشور توسط ارتش را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری د نیوز، در پی وقوع کودتا در کشور آفریقای غربی بورکینافاسو سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای این اقدام را محکوم کرد. «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از این اتفاق، آزادی سریع مقامات بازداشت شده کشور توسط ارتش را خواستار شد.

روز چهارشنبه ارتش بورکینافاسو با یورش به کاخ ریاست جمهوری «میشل کافاندو» رئیس جمهور و «ایزاک زیدا» نخست وزیر دولت انتقالی را که در حال برگزاری نشست کابینه بودند، بازداشت کرد. این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری این کشور طبق توافق گروه های سیاسی باید روز یازدهم اکتبر (نوزدهم مهر) برگزار شود.

از سوی دیگر دولت آمریکا در واکنش به کودتای بورکینافاسو بر لزوم آزادی هر چه سریعتر رئیس جمهور و نخست وزیر بازداشت شده این کشور تاکید کرد. «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه گفت: ایالات متحده هر گونه اقدام خارج از چارچوب قانون اساسی برای تصاحب قدرت و یا نقض توافق های سیاسی داخلی را محکوم می کند.

روز گذشته ارتش بورکینافاسو با پخش بیانیه ای در رادیو تلویزیون این کشور از انحلال دولت موقت و کنترل کشور توسط خود خبر داد. رهبران کودتا که از اعضای گارد ریاست جمهوری هستند مدعی اند با تشکیل یک شورای ملی، اداره امور را تا زمان برگزاری انتخابات در دست خواهند داشت.