روحانی: گفتیم تا مارا تهدید می‌کنید، ما هم زیر کوه سایت می‌زنیم

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,دولت یازدهم,حسن روحانی

رئیس‌جمهور گفت: گفتند چرا سایت فردو را زیرزمین ساخته‌اید؟ ما گفتیم تا شما روی میز چیزی دارید و ما را تهدید می‌کنید، ما هم می‌رویم زیر کوه سایت می‌زنیم.

 حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نخستین‌ گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت با بیان اینکه فشارهای زیادی بعد از پیروزی انقلاب بر مردم ایران وارد شده است، اظهار داشت: این فشارها و تحریم‌ها، بسته شدن دروازه‌ها، در آن زمان که می‌خواهید تجهیزاتی را برای بیمارستان بخرید و با مشکل مواجه می‌شوید و انجام دادن تحقیقی که به ابزار نیاز دارید و وقتی می‌خواهید مقاله‌ای را بنویسید که به مستندات آن نیاز دارید و به آنها دسترسی ندارید، همه اینها یک انگیزه مضاعفی را در مردم وطن‌دوست و علم‌دوست این سرزمین ایجاد می‌کند. این ملت سعی می‌کند با این انگیزه، غرور، جایگاه و عظمتش را به منصه ظهور برساند.

روحانی با بیان اینکه ما در دوران‌های مختلف سختی‌ها و مشکلاتی داشتیم، گفت: بنده می‌دانم که فشار، نیاز، غرور ملی و استعداد که با هم ترکیب می‌شود معجزه می‌آفریند و خودباوری، اعتمادبه نفس و اتکا به خداوند می‌آورد.

اهم سخنان وي به نقل از تسنيم از اين قرار است:

**ما در دوران جنگ تحمیلی برای ساخت و تجهیز سیستم پدافندی و دفاع موشکی به لحاظ تحریم‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که با کار شبانه‌روزی و سختی‌هایی که در آن دوران مردم ما متحمل شدند، توانستیم آن را تجهیز کرده و تقویت کنیم.

**در زمان جنگ تحمیلی هرچه سیستم پدافند موشکی را تجهیز می‌کردیم، قبل از اینکه علیه یک هواپیمای دشمن در یک مقطعی شلیک کنیم، سیستم ما توسط موشک‌ها هواپیماها از بین می‌رفت. در این شرایط نمی‌دانستیم که باید چه کار کنیم، ما سیستم پدافندی موشکی به نام هاگ داشتیم که آن را آماده می‌کردیم و سیستم اصلی آن به محض اینکه روشن می‌شد،‌ می‌بایست برای اینکه کار کند تشعشع دهد تا هواپیمای دشمن را پیدا کند که به محض فرستادن تشعشع، هواپیمای دشمن موشک ضدرادار و ضدتشعشع را شلیک می‌کرد و این موشک دقیقا وسط پاور منفجر می‌شد.

**ممکن است بسیاری از داروها را دیروز در شرایط تحریم و فردا هم در شرایط برداشت تحریم، دشمن آنها را به ما ندهد و یا به قیمت بسیار بالایی به ما بدهد، سوال این است که آیا نمی‌توانیم خودمان به ابزار لازم برای تولید آن دارو دست پیدا کنیم و یا آن تجهیزات پزشکی را بسازیم؟ اگر همه توان و استعدادمان را به کار ببریم، البته با انگیزه و پول نمی‌شود اما با اتکا به خداوند و انگیزه ملی می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

**با انگیزه‌ای که شرکتی درست کنیم برای درآمد بیشتر، این انگیزه کافی نیست، ما انگیزه ملی می‌خواهیم. ما انگیزه برای فداکاری در برابر این ملت می‌خواهیم، ما غرور و باور ملی می‌خواهیم. البته در کنار این انگیزه ملی چاشنی سود هم باید باشد، اما باید انگیزه‌ها را بالا ببریم.

**در مذاکرات 23 ماهه یکی از اصولی که حاضر نشدیم از آن دست برداریم، عقب‌نشینی در مسیر توسعه علم و دانش و پیشرفت در زمینه دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بود که البته این دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بخشی از آن مربوط به پزشکی هسته‌ای است.

** در این مذاکرات هفته‌ها و هفته‌ها بحث کردیم که راکتور آب سنگین اراک بماند یا نماند. آنها می‌گفتند راکتور آب سنگین برای ما نه قابل قبول است و نه حاضریم شما در جلسات این کلمه آب سنگین را به کار ببرید و این کار شدنی نیست و ما نخواهیم گذاشت در اراک آب سنگین باشد، اتفاقا این راکتور هدف اصلی‌اش برای رادیوداروها و پزشکی هسته‌ای است. آنها می‌گفتند تولید راکتور و آب سنگین باید تولیدش متوقف شود.

27220

کد N959135