هشدار آمریکا به کره شمالی در پی از سرگیری فعالیت راکتور اتمی‌

سیاسی

آمریکا از کره شمالی خواست از "تحرکات غیر مسئولانه" خودداری کند؛ این اظهارات پس از این بیان شد که پیونگ یانگ از سرگیری فعالیت راکتور هسته‌ای‌اش را تایید کرد.

آمریکا از کره شمالی خواست از "تحرکات غیر مسئولانه" خودداری کند؛ این اظهارات پس از این بیان شد که پیونگ یانگ از سرگیری فعالیت راکتور هسته‌ای‌اش را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید درباره فعالیت‌های کره شمالی گفت: کره شمالی باید از هرگونه تحریک غیرمسئولانه که تنها باعث افزایش تنش‌های منطقه‌ای می‌شود، خودداری کند.

وی ادامه داد: پیونگ یانگ باید از هر گونه اقدام که تهدید کننده صلح و امنیت منطقه‌ای است خودداری کند و به جای آن تعهدات و الزامات بین‌المللی را اجرا کند.

در همین راستا رئیس موسسه انرژی اتمی کره شمالی که نامش را اعلام نکرد در گفت‌وگو با خبرگزاری کی.سی.ان.ای گفت: تمام تجهیزات در تاسیسات هسته‌ای یانگ‌بیون شامل راکتور پنج مگاواتی فعالیت‌های عادیش را آغاز کرده است.

پیونگ‌ یانگ راکتور یانگ بیون را در سال 2007 پس از تلاش شش کشور در گروه شش جانبه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، کنار گذاشت و پس از آخرین آزمایش هسته‌ای‌اش در سال 2013، بازسازی آن را شروع کرد.

رئیس موسسه انرژی اتمی کره شمالی ادامه داد: دانشمندان به دنبال توسعه کیفیت و کمیت بازدارندگی هسته‌ای کره شمالی هستند.

وی ادامه داد: اگر آمریکا و دیگر متحدان متخاصمش سیاست دشمنانه خود را دنبال کنند در این صورت کره شمالی آمادگی کامل دارد که با آنها در هر زمان ممکن با تسلیحات هسته‌ای مقابله کند.

چین مهمترین متحد دیپلماتیک کره شمالی همواره از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه آزمایشات موشکی و هسته‌ای کره شمالی جلوگیری می‌کند.

در همین راستا برخی از تحلیل‌گران اعلام می‌کنند که سفر شی جینپینگ به آمریکا در اواخر ماه به دلیل اظهارات اخیر کره شمالی است.

همچنین کوه یو هوان، کارشناس کره شمالی در دانشگاه دونگوک در سئول در این باره می‌گوید: پیونگ یانگ می‌خواهد که مساله کره شمالی در دستور کار سفر رئیس جمهوری چین و دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه می‌دهد: کره شمالی همواره خواهان توجه جامعه جهانی است و می‌داند که یکی از این راه‌ها مطرح کردن برنامه تسلیحاتی‌اش است.

انتهای پیام

کد N959035