روحانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی:

موضوعات سیاسی بر فرایند علمی در دانشگاه‌ها غلبه پیدا نکند

سیاسی

رئیس جمهور با اشاره به انتخابات پیش رو تاکید کرد که نباید موضوعات سیاسی و جناحی بر اهداف اصلی در دانشگاه‌ها و فرآیند علمی و تحقیقاتی غلبه پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در پایان سال ۹۴، باید برای ایجاد فضایی شاداب و مشارکت‌افزا تلاش کنیم و توجه داشته باشیم موضوعات سیاسی و جناحی بر اهداف اصلی در دانشگاه‌ها و فرآیند علمی و تحقیقاتی غلبه پیدا نکند.

رئیس جمهور در ادامه با تبریک ورود به ماه ذی‌الحجه به عنوان ماه عبادت، از حادثه رخ داده در مکه مکرمه که موجب کشته و یا مجروح شدن شمار زیادی از زائران بیت الله الحرام از جمله گروهی از هموطنان که دکتر احمد حاتمی عضو هیأت علمی دانشگاهها نیز جزء آنان بود، اظهار تأثر کرد و با تسلیت به خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند، برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کرد.

رئیس جمهور افزود: انتظار این است که عربستان سعودی حداقل در موسم حج تمهیدات ویژه‌ای برای توقف یا محدود کردن عملیات عمرانی مد نظر قرار دهد تا زائران در امنیت کامل و آرامش اعمال خود را انجام دهند.

در ادامه این جلسه به موضوع ارزیابی و عملکرد آموزشگاه‌های آزاد از منظر آموزش‌های غیررسمی پرداخته شد و گزارش‌های مفصلی که از سوی وزارت آموزش و پرورش و کمیته علمی و آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شده بود در جلسه ارائه شد.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی عطف به اینکه در زمینه آموزش‌های علمی غیررسمی نیاز به انسجام بیشتری بین نهادهای ذیربط وجود دارد و مصوباتی که پیش از این در این زمینه به تصویب رسیده بود، نیاز به بروزرسانی و بازنگری دارند، به بررسی موضوع پرداختند.

اعضا پس از ارایه گزارش‌های مذکور به بحث درباره چگونگی ایجاد انسجام بیشتر در صدور مجوز‌های لازم برای تأسیس آموزشگاه و ارایه آموزش‌های علمی آزاد و چگونگی نظارت صحیح بر فعالیت‌های این آموزشگاه‌ها پرداخته و مقرر شد، گزارش‌های ارایه شده مورد بررسی دقیق‌تر و تنقیح قرار گرفته و پس از هماهنگی با نهادهای ذیربط، تغییرات لازم به شورا پیشنهاد شود تا در صحن مورد بررسی و رأی‌گیری قرار گیرد.

در این جلسه همچنین رأی‌گیری برای انتخاب دو عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیأت‌های رسیدگی کننده به شکایات علمی و آموزشی جامعه دانشگاهی کشور انجام شد که بر این اساس آقایان ولایتی و حجت‌الاسلام قمی به عنوان اعضای حقیقی منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آقایان کی‌نژاد و صدرحسینی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و آقایان جاسبی و داوری اردکانی در دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شدند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش از این به منظور رسیدگی به شکایت‌های علمی و آموزشی اعضای هیأت علمی و کارکنان و دانشجویان دانشگاه‌ها، هیأت‌هایی را در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل داده بود که زیر نظر وزارتخانه های بهداشت و علوم و رییس دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کنند.

اعضا همچنین مقرر کردند که این هیأت‌ها پس از تشکیل و آغاز فعالیت، گزارش‌های نوبه‌ای به شورا ارایه دهند تا اعضای شورا در جریان نحوه فعالیت این هیأت‌ها قرار گیرند.