با انتقاد از توقف پخش تلویزیونی جلسات "برجام"

تاجگردون: جلسات کمیسیون برجام از این به بعد برای مردم مفیدتر خواهد بود

سیاسی

یک عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام با اشاره به تصمیم صدا و سیما برای عدم ضبط کامل جلسات این کمیسیون گفت که از این به بعد قرار است مسائلی در کمیسیون مطرح شود که بیشترین اهمیت را برای مردم دارد، این در حالی است که محرمانه‌ترین بخش‌های جلسات تاکنون از سیما پخش شده است.

غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: صبح سه شنبه که به جلسه کمیسیون برجام رفتیم همکاران صدا و سیما حضور نداشتند. برخی دوستان به این موضوع اعتراض کردند و آقای ابوترابی هم اعتراض کرد که این موضوع شبهه ناک می شود زیرا قرار بود از امروز کسانی به کمیسیون بیایند که توضیح بدهند مثل نمایندگان دولت، وزرای اقتصادی و آقای ولایتی.

وی اضافه کرد: البته آقای زاکانی رییس کمیسیون گفت که قرار نبوده صدا و سیما در جلسه حضور نیابد بلکه این احتمال وجود دارد به دلیل اینکه به آن‌ها گفته شده روز دوشنبه کمیسیون قرار است از تاسیسات هسته‌ای اراک بازدید کند آن‌ها تصور کردند که روز سه شنبه هم قرار نیست برای ضبط جلسات بیایند. برداشت ما از صحبت آقای زاکانی این بود که قرار است صدا و سیما از جلسه بعد در کمیسیون حضور یابد حتی یکی از نمایندگان گفت که اگر صدا و سیما فردا برای ضبط جلسه حضور پیدا کند حرف آقای زاکانی درست است اما در غیر این صورت شبهاتی که آقای ابوترابی می‌گویند پیش می‌آید.

تاجگردون ادامه داد: ما معتقدیم بررسی ابعاد مهمی از برجام هنوز باقی مانده است. مثلا آقای نهاوندیان در جلسه روز سه شنبه کمیسیون نکات مهمی را مطرح کرد که این‌ها برای مردم اهمیت دارد نه مسایل فنی و اینکه IR-1‌ و IR-2 و آب سنگین چیست.

این عضو کمیسیون ویژه برجام ادامه داد: ‌آقای نهاوندیان در جلسه سه شنبه گزارش دادند و گفتند بعد از اینکه اقتصاد کشور را از گروگانی خارج کردیم می توانیم از ایرادات برجام سخن بگوییم زیرا اکنون به واسطه کاهش صادرات نفت روزی 75 تا 100 میلیون دلار ضرر می دهیم و در پارس جنوبی روزانه مبلغی ضرر می‌دهیم. اگر این‌ها از صدا و سیما پخش شود مردم موضوع را بهتر لمس خواهند کرد که اگر جایی ما از خواست نهایی‌مان عدول کرده‌ایم دلیل مشخصی داشته است.

وی همچنین گفت: آقای ولایتی که قرار است به کمیسیون بیاید به عنوان کسی که از منظر بالاتر در تمامی فرایندها حضور داشته راحت‌تر می‌تواند مسایل مربوط به مذاکرات آلماتی، مسقط و ... را بیان کند و ای کاش این‌ها برای مردم تشریح می‌شد. یا اینکه صدا و سیما از روز اول جلسات کمیسیون برجام را پخش نمی‌کرد اما حالا که جلسات پخش شده باید تمامی جلسات پخش شود تا شبهه‌ای ایجاد نشود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: ما معتقدیم مواردی که از این به بعد در کمیسیون برجام مطرح می‌شود برای مردم مفیدتر خواهد بود. صدا و سیما در حالی که محرمانه‌ترین بحث‌های جلسات کمیسیون برجام را پخش کرده اکنون می‌خواهد عامیانه‌ترین قسمت‌ها را پخش نکند.

تاجگردون در پایان با بیان اینکه اکثریت اعضای کمیسیون برجام تمایل به ضبط کامل و پخش آن از سیما را دارند گفت که عدم پخش تلویزیونی جلسات شبهاتی که درباره رویکرد کمیسیون و صدا و سیما وجود دارد را تقویت خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N958683