ظریف چین را ترک کرد/مقصد بعدی؛ بنگلادش

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار و گفت و گو با مقامات چین، دقایقی پیش به سفر خود به این کشور خاتمه داد و پکن پایتخت جمهوری خلق چین را به مقصد داکا پایتخت بنگلادش ترک کرد.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف با هدف انجام گفت وگوهای دوجانبه و بین المللی با مقامات عالی چین، دوشنبه شب (به وقت محلی) در راس هیاتی وارد پکن شده بود.

سفر محمد جواد ظریف به پکن به دعوت رسمی «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین صورت گرفت که گفت وگو در مورد توافق وین و تلاش برای تقویت روابط دو کشور از مهمترین اهداف این سفر بود.
این اولین سفر رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان به چین بعد از توافق هسته ای با گروه 1+5 محسوب می شود.
«ظریف» صبح امروز - سه شنبه - برنامه کاری خود در پکن را با انجام ملاقات با «وانگ یی» همتای چینی خود آغاز کرد و سپس در یک نشست خبری مشترک با او شرکت و به سووالات خبرنگاران پاسخ داد.
طرفین در این نشست بر گسترش و تحکیم مناسبات میان دو کشور تاکید و خاطرنشان کردند که این مناسبات باید قوی تر و محکم تر از گذشته تداوم یابد.
آنان همچنین تاکید کردند که روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین علی رغم مشکلاتی که برای ایران در دوران تحریم ها ایجاد شده بود، با همکاری و همفکری دو طرف تداوم داشت و به طور حتم همکاریهای دو کشور به عنوان دو دوست دوران سخت از این پس و در دوران جدید نیز ادامه خواهد یافت.
«ظریف» سپس در ضیافت نهاری که «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین که به افتخار ورود او تدارک دیده بود، حضور یافت.
ملاقات با «لی کچیانگ» نخست وزیر چین در محل کنگره خلق از دیگر برنامه های رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در سفر یک روزه به چین بود که در این دیدارها نیز طرفین در خصوص آخرین مسائل و تحولات منطقه ای با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.
توسعه همکاری های دوجانبه در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و منطقه ای و همچنین استفاده از راهکارهای سیاسی برای حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه ای و بین المللی بویژه مقابله با تروریسم و افراطی گری، از مهمترین محورهای گفت وگوی «ظریف» با مقامات عالیتربه چین بود.
ظریف همچنین در خاتمه سفر خود و قبل از ترک پکن گفت وگویی اختصاصی با شبکه های تلویزیونی «سی.سی.تی.وی» و «فونیکس» چین در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران داشت.
آخرین سفر وزیر امور خارجه کشورمان به چین هفتم آبان ماه سال گذشته بود که این سفر دو روزه به منظور شرکت در «اجلاس فرایند استانبول برای افغانستان» به پکن صورت گرفته بود.
وزیر امور خارجه ایران در دور اول سفرهای منطقه ای خود بعد از توافق هسته ای به عراق، پاکستان، کویت، قطر، لبنان و سوریه سفر کرد و امشب پس از خاتمه سفر خود به چین راهی داکا پایتخت بنگلادش شد.

4949

کد N958608