سخنگوی وزارت امور خارجه چین:

طرف های مرتبط در شبه جزیره کره برای صلح و ثبات تلاش کنند

سیاسی

وزارت خارجه چین پس از اعلام ازسرگیری امور مربوط به تولید بمب های هسته ای از سوی کره شمالی، ابراز امیدواری کرد که طرف های مرتبط اقدامات بیشتری را برای تضمین صلح و ثبات در شبه جزیره کره انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز ابراز امیدواری کرد که طرف های مرتبط به اقدامات بیشتری برای تضمین صلح و ثبات در شبه جزیره کره مبادرت نمایند.

«هانگ لی» سخنگوی وزارت امورخارجه چین امروز و به دنبال اعلام ازسرگیری تمام امور مربوط به تولید بمب های هسته ای در کنفرانس خبری روزانه خود گفت: ما امیدواریم که طرف های مرتبط در شبه جزیره کره تمامی تلاش خود را برای حل و فصل مشکلات در این منطقه به کار گرفته و از این طریق به برقراری صلح و ثبات در این شبه جزیره کمک کنند.

امروز، کره شمالی با اعلام اینکه تاسیسات مربوط به پلوتونیوم و غنی سازی سطح بالای اورانیوم در مجموعه هسته ای «نیونگبیون» تعمیر و به روز شده اند از آغاز مجدد کارهای مربوط به تولید بمب خبر داد.

روز گذشته نیز کره شمالی اعلام کرده بود که قصد انجام آزمایش های موشکی جدید را دارد.

بر این اساس آزمایش های موشکی کره شمالی می تواند مذاکرات صلح دو کره را به خطر اندازد که این امر موجب تحریم های بیشتر بین المللی علیه این کشور می شود. با این حال مقامات کره شمالی می گویند آزمایش این موشک ها به منظور افزایش توانایی این کشور برای پرتاب ماهواره به مدار زمین انجام می گیرد. در عین حال آمریکا و متحدانش نظری مخالف کره شمالی دارند.

به گفته مدیر مرکز مطالعات فضایی کره شمالی این کشور در مرحله نهایی رسیدن به علم پرتاب ماهواره های جغرافیایی قرار دارد و جهان به زودی شاهد به فضا فرستادن ماهواره های تحقیقاتی از سوی کره شمالی خواهد بود.

این مدیر دولتی کره شمالی افزود: رشد و توسعه علم فضایی حق همه کشورهاست و کره شمالی به تهدیدهای خارجی توجهی ندارد. قرار است این آزمایش ها در ۱۰ اکتبر (هجدهم مهر ماه) مصادف با تاسیس حزب حاکم کارگران کره شمالی پرده برداری شود.

گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای کره شمالی را از هرگونه آزمایش موشکی در حوزه نظامی منع کرده است.