بسیونی:ایران در آستانه تحول مهمی در روابط با دنیاست/ لاریجانی: غرب بود که با ایران قهر کرده بود

ستاد حقوق بشر,محمدجواد لاریجانی,ایتالیا,حقوق بشر

مراسم اختتامیه دومین نشست تخصصی صیانت از حقوق بشر در نظام عدالت کیفری ایران و ایتالیا با حضور دبیر ستاد حقوق بشر و رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جنایی ایتالیا برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این مراسم که با حضور اعضای دو هیئت عالیرتبه ایران و ایتالیا متشکل از قضات عالیرتبه، وکلا، اساتید دانشگاه، مدیر کل اداره حقوق بشرو امور زنان وزارت خارجه کشورمان و سفیر ایتالیا در تهران برگزار شد، رؤسای دو هیئت، ارزیابی و جمع بندی خود از این نشست تخصصی دو روزه را ارائه کردند.

در ابتدای این مراسم شریف بسیونی رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جنایی ایتالیا با سازنده خواندن این نشست گفت: دستاوردهای این دو دور گفتگو از آنچه از روز اول تصور می کردیم بیشتر بود. دو طرف توانستند برخی از تجربیات خود را در حوزه های مختلف از جمله کاهش اطاله دادرسی، برخورداری متهمان از حق دسترسی به وکیل، حبس زدایی و مجازاتهای جایگزین به دیگری منتقل کرده و تفاهم و تعامل خوبی در موضوعات مورد بحث وجود داشت.

رئیس هیئت عالیرتبه قضایی ایتالیا گفت: پیشنهاد ما این است که سومین دور از این نشست های تخصصی در اوایل سال 2016 در شهر رم ایتالیا برگزار شود و علاوه بر بحث و بررسی موضوعات پایه ای، کارگاه های عملی به منظور آشنایی نزدیک با نظامات قضایی، نحوه عملی کار سیستم قضایی در خصوص پرونده های مختلف، بخصوص روند رسیدگی به پرونده های کیفری، مدیریت زندان ها و همچنین پیشگیری از جرم و بزهکاری تشکیل شود تاز این طریق بتوانیم سطح همکاری های پیشرفته تر میان دو کشور را در آینده فراهم کنیم.

رئیس سابق کمیته حقیقت یاب نقض حقوق بشر در بحرین در جمع بندی از حضور هیئت همراهش در ایران گفت: نظام قضایی ایران پیشرفته است و ما از هیئت ایرانی استفاده کردیم.

بسیونی در خصوص تحولات سیاسی مربوط به توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک گفت: ما فکر می کنیم ایران در استانه تحول مهمی در روابط خود با دنیا است و تحولات ایران می تواند نه تنها در سطح منطقه ای بلکه در سطح بین المللی موثر و سرنوشت ساز باشد.

رئیس هیئت ایتالیایی با بیان اینکه کشورش نسبت به سایر کشورهای اروپایی و غربی همواره رویکرد صلح جویانه و دوستانه ای با ایران داشته است ابراز امیدواری کرد که با گسترش روابط و تعاملات دو کشور ایران و ایتالیا، راه گسترش تعاملات و بهبود روابط ایران با سایر کشورهای اروپایی و غربی نیز باز شود.

بسیونی تاکید کرد که ایتالیا می تواند در این خصوص نقش مهمی را در بهبود روابط ایران و اروپا ایفا کند و گسترش تعاملات قضایی و حقوق بشری با جمهوری اسلامی ایران زمینه ساز این تحول مهم است.

دبیر ستاد حقوق بشر: این کشورهای اروپایی بودند که قهر کردند و ما از رویکرد جدید آنها استقبال می کنیم
در ادامه دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و رئیس هیئت عالیرتبه ایرانی با قدردانی از ابتکار شریف بسیونی در پایه گذاری این گفتگوها که سال گذشته در شهر سیراکوزای ایتالیا برگزار شد گفت: ما فکر می کنیم این اقدام بسیار مفید و سازنده است که توسط ایتالیا آغاز شد و قطعا از توسعه و گسترش آن استقبال می کنیم.

دکتر محمدجواد لاریجانی با تشریح برخی از جهات مرتبط با سیستم قضایی و حقوق بشری کشورمان گفت: همانگونه که اشاره کردید سیستم قضایی ما بسیار دقیق ، پیچیده و مدرن است و قضات ما با تحصیلات بسیار خوب و تسلط کامل بر قوانین کار خود را انجام می دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: قوانین ما سرچشمه های مختلفی دارد که اساس آن دین مبین اسلام، نیازهای روز جامعه، مصلحت اندیشی و سایر روش های مدرنی است که از تجربیات روز دنیا استخراج و در این قوانین منعکس شده است.

رئیس هیئت عالیرتبه قضایی کشورمان با اشاره به تجربه بزرگ ملت ایران در تشکیل یک نظام سیاسی مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی گفت: آنچه امروز شما می بینید بخشی از همین تجربه بزرگ ملت ما در حوزه قضایی است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اظهارات پروفسور بسیونی در خصوص بهبود روابط با اروپا گفت: متاسفانه اروپایی ها از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون برخورد نامناسبی را با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفتند، گاهی قهر کردند، گاهی خصومت ورزیدند و حالا خوشبختانه به این نتیجه رسیده اند که این روش ها هیچکدام فایده ای ندارد و بهترین راه پذیرفتن این واقعیت است که تجربه ملت ایران روز به روز پیشرفته تر شده و آثار و برکات بیشتری از خود پدید می آورد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اروپایی ها هم اکنون از سیاست قهر با ایران دست برداشته اند و متوجه شده اند که ایران کشوری قوی و موثر درمنطقه است و نمی توان آن را نادیده گرفت، لذا ما از این سیاست جدید اروپا در برخورد مناسب با ایران استقبال می کنیم چون تز و باور ما برخورد دوستانه با دنیا است.

4949 

کد N956952