در دیدار سفیر ایران با رئیس مجلس عالی نخجوان تاکید شد

راهکارهای توسعه مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان

ايران,جمهوري آذربايجان

محسن پاک‌آیین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو روز دوشنبه در دیدار با واصف طالب اف، رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان راهکارهای توسعه مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان و نخجوان را بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این دیدار که منصور آیروم سرکنسول کشورمان در نخجوان نیز حضور داشت ، رییس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان ، مناسبات ایران و نخجوان مثبت ارزیابی کرد.

ˈ واصف طالب اف خاطرنشان کرد: روابط آذربایجان-ایران از قدمت تاریخی برخوردار است و روابط فیمابین جمهوری خودمختار نخجوان و استان های همجوار ایران نیز در این مناسبات نقش مثبت دارند.

وی روابط در بخش های اقتصادی-تجاری، کشاورزی، انرژی ، آموزش و بخش های دیگر را حائز اهمیت ویژه خواند و افزود: سفرهای متقابل طی سالهای اخیر امکانات خوبی را جهت توسعه همکاری فراهم می‌کنند.

واصف اف دوستی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و نخجوان را برای تحکیم مناسبات دو کشور در منطقه سودمند دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست استراتژیک و همسایه قابل اعتمادی برای جمهوری آذربایجان است و ما محبت های همه جانبه ایران را در دوران سخت مردم نخجوان هرگز فراموش نخواهیم کرد.

رئیس مجلس عالی نخجوان ضمن بیان اهمیت تلاش ها در راه توسعه همکاری های متقابل گفت: بخش خصوصی نقش اساسی در اقتصاد جمهوری خود مختار نخجوان داشته و از فعالیت سرمایه گذاران ملی و خارجی حمایت می شود. با شرایط ویژه به آنها وام داده می شود. این موضوع زمینه ساز افزایش موسسات تولیدی داخلی و گسترش روابط تجارت خارجی شده است. سفرهای متقابل هیات های بخش خصوصی، حمایت از فعالیت مشترک و تاسیس موسسات تولیدی مشترک می تواند روابط جدید را پایه گذاری نماید.

ˈمحسن پاک آیین نیز در این دیدار آینده مناسبات دو کشور را روشن توصیف کرد و گفت: ظرفیت های بسیاری برای توسعه مناسبات در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین دو کشور وجود دارد که باید با استفاده از این زمینه ها مناسبات همه جانبه دو کشور همسایه بیش از پیش توسعه یابد.

وی تحولات مثبت اخیر در مناسبات جمهوری خود مختار نخجوان را ناشی از مناسبات رو به رشد تهران و باکو خواند و گفت: به دلیل اهمیت توسعه مناسبات فی مابین ،جمهوری اسلامی ایران آقای منصور آیروم را به عنوان یک دیپلمات کاردان به عنوان سرکنسول این کشور در جمهوری خودمختار نخجوان تعیین کرده و بدون شک این مهم باعث تحکیم و توسعه روابط خواهد شد.

سفیر ایران با اشاره به توجه ویژه روسای جمهور ایران وجمهوری آذربایجان به تحکیم و توسعه روابط گفت : مناسبات موجود میان ایران و آذربایجان با روند رو به رشدی در بخش های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دیگربخش ها گسترش یافته و امیدوارم که این همکاری در آینده بیش از پیش توسعه داشته باشد.

در جریان این دیدار ضرورت تقویت امنیت در مناطق مرزی و همکاریهای گمرکی بین جمهوری خود مختار نخجوان و استان آذربایجان شرقی مورد تاکید قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N956942