یک استاد اخلاق:

مشکلات اقتصادی نباید انسان را از دین جدا کند

حوزه علميه,امام محمدتقي ع

یک استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: انسان با صبر و توسل به اهل‌بیت(ع) می‌تواند از سد تمام مشکلات بگذرد.

یک استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: انسان با صبر و توسل به اهل‌بیت(ع) می‌تواند از سد تمام مشکلات بگذرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان در مراسم سوگواری امام جواد (ع) در امامزاده موسی مبرقع (ع) قم، با بیان این‌که «انبیای الهی و ائمه اطهار(ع) الگوی اخلاقی برای مردم هستند» گفت: پیامبر(ص) در حدیثی به مردان و زنان امت خویش امر می‌کند که به اخلاق الهی متمسک شوند و گذشت و پذیرفتن توبه از جمله رفتارهای الهی است.

وی با اشاره به آیه "یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ" گفت: خداوند در آیات بسیاری از مردم خواسته که صادقین را الگو و سرمشق رفتاری خویش قرار دهند و آنها انسان‌ها پاکی بوده و پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) از جمله صادقین هستند.

این استاد اخلاق حوزه علمیه بیان کرد: امام علی(ع) در روایتی خطاب به مردم فرموده است شما نمی‌توانید مثل من باشید اما مرا در عفت ورزی، ورع و اجتهاد یاری کنید.

وی در ادامه سخنانش به سیره رفتاری امام جواد(ع) اشاره کرد و گفت: خفقان در دوران این امام وجود داشت و ظالمان برای از بین بردن فرهنگ شیعه ایشان را به شهادت رساندند، اما روز به ‌روز فرهنگ ائمه اطهار(ع) در میان مردم ترویج پیدا می‌کند.

انصاریان اظهار کرد: فردی نزد امام جواد(ع) آمد و از ایشان نصیحتی درخواست کرد، امام به شرط پذیرفتن نصیحت و عمل کردن، به آن مرد فرمودند صبر را پشتوانه فعالیت‌های خویش قرار بده، فقر و نداری سبب جدایی تو از مسیر الهی نشود.

این استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: ائمه اطهار(ع) معدن علم و اسرار الهی هستند اما این علم آن‌ها زمانی راهگشای مشکلات است، که مردم حرف‌ها آنها بپذیرند و به دستورات آن‌ها عمل کنند.

وی به اهمیت صبر در حوادث زندگی اشاره کرد و گفت: زمانی که تکیه‌گاه انسان در زندگی صبر باشد حوادث و مشکلات دنیا فرد را از مسیر الهی خارج نمی‌کند.

انصاریان عنوان کرد: گاهی مشکلات اقتصادی همانند ربا و حرام‌خواری و گاهی ترویج فرهنگ اروپایی همچون فیلم‌های ماهواره‌ای از حوادث دنیا محسوب می‌شود و اگر انسان در زندگی صبر پیشه کند، از این حوادث در امان خواهد بود.

این استاد اخلاق حوزه علمیه اظهار کرد: فردی که صبور است در حوادث تلخ دنیا جزع و فزع در درگاه الهی انجام نمی‌دهد و در اتفاقات خوش زندگی سرمست نمی‌شود به گونه­‌ای که منکر دین شود.

انصاریان بیان کرد: فقر و نداری، توقف چرخ اقتصادی، رکود اقتصادی، عدم فروش کالا در بازارها نباید افراد را از دین و شریعت جدا کند، با توسل به ائمه اطهار(ع) این مشکلات برطرف می‌شود و خیر و برکت روزی به زندگی برمی‌گردد.

انتهای پیام

کد N956322