در دیدار با وزیر امور خارجه برزیل ابراز شد؛

انتقاد شمخانی از رویکرد چندگانه شورای امنیت در قبال صلح جهانی

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحت تاثیر فشار قدرت‌های بزرگ، از رویکرد واحدی در قبال دفاع از صلح و امنیت جهانی پیروی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی شمخانی دبیر و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی کشور، عصر امروز یکشنبه در دیدار با «مائورا وییرا» وزیر امور خارجه برزیل، با اشاره به رایزنی و همکاری‌های نزدیک ایران با دوستان خود برای حل و فصل مسائل مهم جهانی به ویژه بازگشت آرامش و ثبات به کشورهای سوریه، عراق و یمن و تحقق اراده مردم برای تعیین سرنوشت خود، اظهار داشت: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت تاثیر فشار قدرت‌های بزرگ از رویکرد واحدی در قبال دفاع از صلح و امنیت جهانی پیروی نمی‌کند.

وی با قدردانی از مواضع مستقل برزیل در سازمان ملل متحد و ایفای نقش سازنده این کشور در پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، فراهم بودن مجموعه زمینه‌ها برای توسعه روابط میان دو کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: تجربه مذاکرات هسته‌ای، ‌ الگویی برای همه کشورهاست تا با جایگزین کردن رویکردهای سیاسی به جای تنازع و خشونت، مسیر کاهش تهدیدها و احترام به حقوق قانونی کشورهای مستقل را برگزینند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: ایران برای توسعه همکاری‌های همه‌جانبه با کشورهایی که در طول اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران، با غرب همکاری نکردند، اولویت ویژه‌ای قائل است.

شمخانی با اشاره به افزایش تهدید تروریسم به عنوان معضلی جهانی که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، افزود: مقابله موثر با فتنه تروریسم افراطی، مستلزم همکاری موثر و صادقانه بین‌المللی و خودداری قدرت‌ها در بهره‌گیری ابزاری از تروریسم برای تحمیل اراده خود به کشورهای مستقل است.

وی تصریح کرد: رفتار انسانی و حسن نیت برزیل در اعلام آمادگی برای پذیرش پناهجویان، قابل تقدیر و نشان‌دهنده رویکرد انسانی این کشور است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در شرایطی که نیاز به وحدت رویه و هماهنگی میان کشورها برای مواجهه با تهدید فوری داعش و جبهه النصره بیش از گذشته احساس می‌شود، برخی کشورها با راه‌اندازی جنگ‌های بی‌حاصل و تخریب سرمایه‌های انسانی و کشتار بی‌دلیل مردم از جمله در یمن، تنها به تقویت تروریست‌ها کمک می‌کنند.

وییرا: فقط راهکار سیاسی می‌تواند بحران سوریه را خاتمه دهد

در این دیدار «مائورا وییرا» وزیر امور خارجه برزیل نیز از رویکرد سازنده و قابل ستایش ایران در گفتگوهای هسته‌ای تقدیر کرد و گفت: در شرایط جدید مناسبات اقتصادی، فنی و صنعتی دو کشور می‌تواند با شتابی فزاینده فضای نوینی را بر روابط تاریخی ایران و برزیل حاکم کند.

وی با اشاره به حضور چهار میلیون نفر از اتباع سوریه در برزیل، روند تحولات جاری در این عرصه را در ردیف اولویت‌های دولت برزیل عنوان کرد و افزود: معتقدیم که اقدام نظامی تنها به پیچیده‌تر شدن بحران منجر خواهد شد و تنها اتخاذ راهکارهای سیاسی بر اساس خواست و اراده مردم این کشور، می‌تواند به بحران سوریه پایان دهد.

وییرا در پایان با اشاره به ظرفیت‌های گسترده همکاری میان دو کشور در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، آمادگی برزیل برای آغاز گفتگوهای کارشناسی در این زمینه را اعلام کرد.