التهاب در دربار سعودی؛

راز برکناری سعد الجبری چیست؟/ اولتیماتوم سلمان به افشاگران شکست

سیاسی

برکناری «سعد الجبری» وزیر مشاور دولت و نزدیکترین فرد به «محمد بن نایف» ولیعهد سعودی نشان از خیز جدید «ملک سلمان» و فرزندش محمد برای مهار دوباره دربار دارد که قاعدتا به ولیعهدی بن سلمان منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رمزگشایی از برکناری سعد الجبری امری سهل و البته ممتنع است. سهل توصیف کردن این پدیده ریشه در تقابلی دارد که مدت هاست میان محمد بن سلمان و اعضای تاثیرگذار در دربار آل سعود شکل گرفته است. چنانچه شاهزاده عربستانی معروف به «مجتهد» تاکید کرده است، سعد الجبری از نزدیک ترین افراد به محمد بن نایف ولیعهد پادشاه عربستان سعودی محسوب می شود.

او فردی است که اطلاعات زیادی از امور داخلی کشور در دست دارد و تا قبل از برکناری مسئول تحقیقات دربار بوده است. از این رو سعد الجبری فردی با نفوذ در دربار محسوب می شده و محمد بن سلمان نیز از این نفوذ احساس ترس کرده است.

 از این رو فرمان برکناری سعد الجبری عملا از سوی محمد بن سلمان صادر شده است نه ملک سلمان و  پاشداه سعودی بار دیگر در صدور یک فرمان حساس ـ برکناری مسئول تحقیقات دربار ـ تحت تاثیر فرزندش قرار گرفته است.

بسیاری از مفسران معتقدند برکناری سعد الجبری مترادف با سیگنال تهدید کننده و مستقیمی است که ملک سلمان و فرزندش محمد به محمد بن نایف مخابره کرده و عملا برکناری وی از قدرت در آینده ای  نزدیک را به ولیعهد یادآور شده اند.

 سعد الجبری در همه سفرهای محمد بن نایف همراه وی بوده و مشاور اصلی وی محسوب می شود. حذف سعد الجبری از قدرت با فرمان پادشاه بیانگر تیره تر شدن روابط ولیعهد و جانشین ولیعهد می باشد. بدیهی است که در این منازعه پادشاه سعودی نیز طرف فرزند حاشیه ساز خود را خواهد گرفت و در هدایت فرآیند کنار زدن تدریجی ولیعهد درنگ نخواهد کرد.

با این حال این معادله جنبه ای ممتنع و پیچیده دارد که در رسانه های عربی منطقه کمتر به آن پرداخته شده است. سعد الجبری تا قبل از برکناری از قدرت، دسترسی مستقیمی به پرونده «تجاوز آل سعود به یمن» داشته است.

از آنجا که حمله عربستان سعودی به یمن و طولانی شدن این نبرد به پاشنه آشیل ملک سلمان و فرزندش محمد تبدیل شده است، آنها نسبت به افشاگری مسئول مستقیم این پرونده در قبال نقش منفی فرزند پادشاه در شکل گیری این فاجعه سیاست خارجی به شدت هراسان هستند.

هر اندازه از زمان تجاوز سعودی به یمن سپری می شود، نقش منفی محمد بن سلمان در این معادله بیش از پیش نمایان می شود، لذا نظارت بر پرونده «حمله به یمن» و نقش مسئولین در وقوع این اتفاق باید از چنگال طرفداران ولیعهد خارج می شد. از این رو مشاوران محمد بن سلمان به وی توصیه کردند که هر چه سریع تر ضمن برکنار کردن سعد الجبری از مسند وزارت مشاوره، وی به صورت خودکار نیز از نظارت بر پرونده جنگ یمن نیز کنار گذاشته شود.

 در این صورت، حتی اگر جبری در آینده اظهاراتی را در خصوص نقش مستقیم محمد بن سلمان در تحقق شکست یمن به میان آورد، به علت عدم حضورش در سمت رسمی وزارت مشاور و نظارت بر پرونده یمن، این اظهارات از اعتبار کمتری برخوردار خواهد بود، ضمن اینکه محمد بن سلمان و طرفدارانش به سادگی جبری را به شانتاژ روانی و سیاسی ناشی از برکناری وی از قدرت متهم می سازند.

از سویی؛ در ماورای اعلام حکم برکناری سعد الجبری از سوی ملک سلمان و محمد بن سلمان، نوعی اولتیماتوم مستقیم به افشاگران ابعاد تاریک و پنهان جنگ یمن مخابره شده است. احتمالا به دلیل وضعیت سخت و شکننده آل سعود در یمن و کناره گیری متحدان ریاض از جمله مصر و امارات از مشارکت گسترده تر در این ماجرا، سران سعودی در آینده ای نه چندان دور استراتژی عقب نشینی آرام و بدون جنجال از یمن را در دستور کار قرار خواهند داد.

 در چنین شرایطی محمد بن سلمان متهم درجه اول شکست آل سعود در صنعا بوده و برای پادشاه دیکتاتور و خونریز سعودی و فرزند هوسران و شکست خورده او کنترل فضای دربار و عادی جلوه دادن معادلات آن و فراتر از آن، ادعای پیروزی در یمن بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

از این رو هر فردی بخواهد حتی به صورت بالقوه این بازی ساخته و پرداخته ذهن ملک سلمان و محمد بن سلمان را خدشه دار کند، باید کنار گذاشته شود، قاعده ای که در خصوص سعد الجبری نیز صادق است.