راهپیمایی میلیونی کاتالان‌ها در بارسلون با فریاد "استقلال"

بیش از یک میلیون نفر از اهالی کاتالان اسپانیا، برای اعلام مطالبه خود مبنی بر دستیابی به استقلال، در بارسلون به خیابان‌ها آمدند.

بیش از یک میلیون نفر از اهالی کاتالان اسپانیا، برای اعلام مطالبه خود مبنی بر دستیابی به استقلال، در بارسلون به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیش از یک میلیون نفر از اهالی کاتالان اسپانیا با برافراشتن پرچم زرد و قرمز، در بزرگترین خیابان بارسلون راهپیمایی خود را با فریاد "استقلال" برگزار کردند.

پلیس شهر اعلام کرد که در این راهپیمایی حدود یک میلیون و 400 هزار نفر گردهم آمده بودند. این در حالی است که دولت مرکزی اسپانیا میزان افراد شرکت کننده در این راهپیمایی را تنها بیش از نیم میلیون نفر اعلام کرد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که که کاندیداهای طرفدار جدایی می‌توانند در انتخابات 27 سپتامبر اکثریت کرسی‌ها در پارلمان کاتالان را به دست آورند.

اگر این اتفاق بیافتد، آرتور ماس، رییس جمهور کاتالان وعده داده است که براساس نقشه راه 18 ماهه برای جدایی این منطقه وارد عمل شود.

وی در این باره اعلام کرده است: "ما خواهان برگزاری رفراندوم همانند اسکاتلند در بریتانیا و کبک در کانادا هستیم."

این در حالی است که نخست وزیر محافظه کار اسپانیا مخالفت خود را با استقلال کاتالونیا اعلام کرده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت کاتالانی‌ها خواستار برگزاری رفراندوم هستند اما آنها درباره استقلال نظرات متفاوتی دارند.

ملی گرایی کاتالان‌ها، رکود اقتصادی در اسپانیا را تشدید کرده است. جدایی طلبان اعلام می‌کنند مبلغی که آنها به عنوان مالیات می‌پردازند در مقایسه با میزان سرمایه‌های دریافتی کاتالونیا بسیار بیشتر است.

با این حال، نخست وزیر اسپانیا هرگونه مذاکرات درباره استقلال را رد می‌کند و درباره احتمال انجام اصلاحات قانون اساسی حرفی نزده است.

انتهای پیام

کد N953813