سفر علی مملوک به مصر/خیز قاهره و دمشق برای احیای روابط

سوريه,مصر

منابع آگاه اعلام کردند که رئیس دفتر امنیت ملی سوریه اواخر اوت گذشته به مصر سفر کرده و با مسوولان این کشور در خصوص همکاری امنیتی برای مقابله با تروریسم و حل سیاسی بحران سوریه گفت‌وگو کرده است.

منابع آگاه اعلام کردند که رئیس دفتر امنیت ملی سوریه اواخر اوت گذشته به مصر سفر کرده و با مسوولان این کشور در خصوص همکاری امنیتی برای مقابله با تروریسم و حل سیاسی بحران سوریه گفت‌وگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، منابع آگاه تاکید کردند که سفر علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به مصر سفری «بسیار موفقیت‌آمیز» بوده و دو طرف از نتایج آن راضی بوده‌اند.

به گفته این منابع، مملوک با مسوولان ارشد ارتش، سازمان اطلاعات و دستگاه امنیتی دیدار کرده و عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر از وی استقبال کرده است.

دو طرف در این دیدار در خصوص همکاری امنیتی میان دو کشور برای مقابله با تروریسم، حل سیاسی بحران سوریه، طرح‌های مطرح شده از جمله طرح استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه و تلاش‌ها برای برگزاری مسکو 3 گفت‌وگو کردند.

در این دیدار توافق شد که مصر باید نقش مهم‌تری را در خصوص مساله سوریه بازی کند چراکه سوریه عامل استراتژیکی برای امنیت ملی مصر است.

مسوولان قاهره به مملوک گفتند که قاهره معتقد است حل بحران سوریه تنها از طریق سیاسی ممکن است و دو کشور با یک دشمن مشترک یعنی اخوان‌المسلمین و ترکیه‌ای که خطری بزرگتر برای مصر است، مواجهند.

مسوولان مصری تاکید کردند: قاهره به این مساله ایمان دارد که نظام دو کشور بر قدرت ارتش‌های خود به عنوان یک عامل اساسی تکیه می‌کنند و مصر تمایل ندارد که سوریه به سرنوشت عراق و لیبی دچار شود.

همچنین این مسوولان تاکید کردند: تا زمانی که ارتش پایبند و پایدار است دولت سوریه نیز پابرجاست و فروپاشی ارتش سوریه به معنای تقسیم منطقه است که احتمالاً تقسیم از خود سوریه آغاز شود.

به گفته منابع آگاه در این دیدار با ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور و بازگرداندن سفرا در آینده‌ای نزدیک توافق شد.

منابع اخیراً اعلام کرده‌اند که قاهره آماده تعیین احمد حلمی که در سفارت قاهره در بیروت فعالیت داشته، به عنوان سرکنسول مصر در سوریه است.

دمشق سال 2012 یوسف الاحمد، سفیر خود در قاهره را فرا خواند. این اقدام پس از آن رخ داد که مصر شوقی اسماعیل سفیر این کشور در دمشق را فرا خوانده بود.

انتهای پیام

کد N952918