نجفی در نشست شورای‌حکام آژانس:

ایران هیچگونه غفلتی را در افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده نمی‌پذیرد

سیاسی

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران هیچگونه غفلتی را در افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده خود، نخواهد پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، رضا نجفی در نشست شورای حکام آژانس گفت: بنیان اصلی برجام، تعهدات متقابل از سوی ایران و گروه ۱+۵ به منظور تایید ماهیت منحصراً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران و رفع همه قطعنامه ها و لغو کامل تحریم‌های شورای امنیت و همه تحریم‌های یک جانبه و چندجانبه است.

وی تأکید کرد: تحقق این امر نیازمند تغییری بنیادین در رویکرد شورای امنیت به شکل مطروح در مقدمه قطعنامه ۲۲۳۱ آن است. مشابه همین تغییر اساسی باید در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله در شورای حکام آن پی‌گیری شود. 

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: تمام قطعنامه‌های پیشین شورای حکام که از نظر ایران اقداماتی توجیه‌ناپذیر و سیاسی هستند، باید لغو شوند.

نجفی افزود: در شرایطی که برجام با تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، همکاری هسته‌ای با ایران و ادامه برنامه غنی‌سازی آن را مقرر می‌کند، مفاد قطعنامه های قبلی شورای حکام مبنی بر درخواست تعلیق این نوع فعالیت‌ها، دیگر اعتبار ندارند.

وی با بیان دوباره موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سلاح‌های هسته‌ای، به اعضای شورای حکام آژانس گفت: ایران بر مبنای اصول محکم اعتقادی، راهبردی و بین‌المللی، قاطعانه با سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای به عنوان سلاح‌هایی منسوخ، غیرانسانی و زیان‌آور برای صلح و امنیت بین‌المللی مخالفت است.

 ممنوعیت دستیابی، تولید، انباشت یا کاربرد سلاح‌های هسته‌ای سیاست همیشگی جمهوری اسلامی است

سفیر کشورمان در آژانس اظهار داشت: بر اساس فتوای تاریخی رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران، ممنوعیت دستیابی، تولید، انباشت یا کاربرد سلاح‌های هسته‌ای سیاست همیشگی جمهوری اسلامی ایران بوده است و در عین حال، ایران علم و فناوری، از جمله فناوری صلح آمیز هسته‌ای به ویژه غنی‌سازی به منظور تولید سوخت را میراث مشترک بشریت می‌داند که هیچ کشوری نمی تواند آن را به انحصار درآورد.

نجفی در خصوص تحولات بین المللی اخیر درباره برنامه صلح‌آمیز هسته ای کشورمان اظهار داشت: انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تاریخ ۲۳ تیر ماه سال جاری، به منزله برداشتن گامی اساسی توسط ایران و گروه ۱+۵ از طریق توسل به مذاکره و مبتنی بر احترام متقابل به منظور حل و فصل یک بحران غیرضروری مولود ادعاهای بی اساس در باره برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران بود که با یک سلسله اقدامات سیاسی توجیه‌ناپذیر علیه مردم ایران دنبال شد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر، در ادامه همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس منطبق با چارچوب همکاری مصوب به منظور تسریع و تقویت همکاری و گفتگوها با هدف حل و فصل کلیه موضوعات باقیمانده گذشته و حال که هنوز حل‌نشده باقی مانده اند، طرفین درباره یک نقشه راه به توافق رسیدند.

نجفی گفت: ایران به اجرای صادقانه تعهدات خود طبق مفاد نقشه راه متعهد است و به اعتراف آژانس، طبق توافق انجام شده در «نقشه راه»، توضیحات مکتوب خویش و اسناد مربوطه برای حل و فصل کلیه موضوعات باقیمانده بین ایران و آژانس را ارائه داده است.

نماینده ایران در آژانس، در عین حال بر تعهدات متقابل آژانس در قبال ایران و نیز ضرورت راز داری آن پافشاری کرد و یاد آور شد: باید توجه داشت نقشه راه یک توافق دو سویه است که طبق آن آژانس نیز تعهدات روشنی دارد. اصل محرمانگی، یکی از عناصر مهم نقشه راه است. آژانس همچنین به رعایت نگرانی‌های امنیتی ایران متعهد است. با توجه به تجربه های تلخ گذشته که برخی از اطلاعات طبقه‌بندی شده به خارج از آژانس درز کرد و با نظرداشت کوشش های جاسوسی جدی صورت گرفته توسط سازمان های اطلاعاتی بدنام که حتی اعمال جنایی و تروریستی مانند ترور دانشمندان را به منظور دستیابی به اهداف شیطانی خود مرتکب شدند، آژانس باید کوشش های خود در زمینه حفاظت از اطلاعات محرمانه ای را که در خلال اجرای نقشه راه و برجام به آگاهی اش رسانده می شود را دو چندان کند.

نجفی تاکید کرد: ایران هیچگونه غفلتی در افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده را نخواهد پذیرفت و درخواست تعدادی از اعضای شورای حکام برای دریافت چنین اطلاعاتی با رویه استاندارد آژانس مغایرت دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از حمایت قاطعانه جنبش عدم تعهد از برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان و نیز پشتیبانی اکثریت قریب به اتفاق دولت‌های عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برجام و نقشه راه قدردانی کرد و به ادعاهای بی‌اساس مطروح شده توسط هیأت‌های نمایندگی رژیم صهیونیستی اسرائیل، کانادا و امارات متحده عربی پاسخ داد.