حقوقدان آمریکایی: تند رو های آمریکا به خود کشی سیاسی روی آورده اند

ایرنا- جیمز مارک لیس حقوقدان و کنشگرسیاسی آمریکایی پافشاری تند رو های آمریکا برغم شکست قانونگذاران این کشور در به ثمر رساندن لایحه مخالفت با برجام را یک خود کشی سیاسی توصیف کرد و دلیل این پافشاری ها را امید به بهره برداری های سیاسی در آینده دانست.


جیمزمارک لیس حقوقدان آمریکایی درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: از ابتدا تردیدی نداشته است که جنجال ها و تلاش های سیاسی جمهوریخواهان و لابی های طرفدار اسرائیل برای جلوگیری از اجرای توافقنامه هسته ای در نهایت محکوم به شکست بوده است.
وی افزود حصول حمایت لازم از سوی سناتورهای دموکرات آمریکایی برای عقیم ساختن تلاش مخالفان برجام در نهایت موجب شد که صرف صدها میلیون دلار از سوی لابی های اسرائیلی در ماه های گذشته نتیجه ای جزبی اعتباری سیاسی جمهوریخواهان بویژه در آستانه برگزاری انتخابات آینده این کشور نداشته باشد.
لیس در پاسخ به این سوال که در شرایط کنونی جمهوریخواهان برغم شکستی که در به تصویب رساندن لایحه مخالفت با برجام خورده اند چه هدفی را با پافشاری بر مواضع خود دنبال می کنند، گفت: تنها هدف قابل تصور در پافشاری آنها به ثبت رساندن موضع مخالفت خود به امید بهره برداری های سیاسی درآینده است و چنین رویکرد مخاطره آمیزی به وضوح نشان دهنده استیصال آن ها دردعوا های سیاسی با رقبای دموکرات خود است.
این کنشگر با سابقه سیاسی در ادامه سخنان امروز هیلاری کلینتون نامزد ریاست جمهوری این کشور در رابطه با توافق هسته ای را بر خاسته از دورویی و حسابگری سیاسی توصیف کرد و گفت که کلینتون از طرفی برای راضی نگاهداشتن دموکرات ها به حامیان برجام می پیوندد اما در عین حال به منظور استمالت از طرفداران حزب جمهوریخواه به موضع گیری ها و ایراد سخنان تند در مورد ایران متوسل می شود تا شاید از این رهگذر درصدی از جمهوریخواهان بلاتکلیف این کشور را به جمع حامیان خود در انتخابات آینده بیافزاید.
لیس در ادامه با اشاره به این که سایر کشور های شریک در این توافقنامه آشکارا حساب خود را از آمریکا و بخصوص تند روهای مخالف برجام جدا کرده اند، گفت که آنچه که مخالفان مستاصل برجام در این دعوای قدرت، قادر به درک و دیدن آن نیستند، ثبات سیاسی و اقتصادی نیرومندی است که ایران در سایه این توافق و در فاصله کوتاهی با برقراری روابط مستحکم و سودمند سیاسی با کشور های جهان بدست خواهد آورد.
این حقوقدان آمریکایی افزود :درچنین شرایطی دولت آمریکا که می توانست بسادگی از ثمرات اقتصادی و سیاسی ناشی از این توافق بهره بگیرد بخاطر همین تند روی ها از قافله جهانی عقب خواهد افتاد وحتی در صورتی که جمهوریخواهان در آینده به کاخ سفید راه پیدا کنند به احتمال زیاد نتیجه مواضع آن ها چیزی جز انزوای سیاسی آمریکا در جهان نخواهد بود.
وی ادامه داد که جمهوریخواهان ازدرک این حقیقت غافلند که سیاست فشار و زورگویی از سوی دولت های آمریکا برای به زانو در آوردن ایران با شکست روبه رو شده و به همین دلیل است که گردانندگان کاخ سفید راه دیپلماسی را برای حل این به اصطلاح بحران پیش گرفته اند و همین غفلت و نا آگاهی باعث شده است که کورکورانه به پافشاری بر مواضع خود ادامه بدهند و در راه یک خودکشی سیاسی قدم بردارند.

4949

کد N951964