اشتاین مایر مطرح کرد:

مخالفت با مداخله نظامی در سوریه/ باید از ظرفیت ایران استفاده کرد

سیاسی

وزیر خارجه آلمان ضمن مخالفت با تصمیم کشورهایی مانند انگلیس در پیوستن به ائتلاف ضدداعش بر لزوم استفاده از ظرفیت ایران برای حل بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان مخالفت کشورش را با تصمیم دولت های انگلیس و فرانسه برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش اعلام کرد. وی که در پارلمان آلمان (بوندستاگ) سخن می گفت یادآور شد تصمیم لندن برای انجام حملات هوایی در سوریه کمکی به حل بحران این کشور نمی کند.

وی با اشاره به اخباری که در مورد قصد انگلیس برای حضور نظامی پررنگ تر در ائتلاف منتشر شده گفت: به جای این کار باید از فرصت هایی که برای حل مسالمت آمیز این بحران به وجود آمده استفاده کرد. به گفته وزیر خارجه آلمان توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ و ایران چنین فرصتی را به دست داده است.

اشتاین مایر با ابراز خوشبینی نسبت به پایان درگیری ها در سوریه گفت در هیچ زمانی مانند حال حاضر، شرایط برای حل این بحران مساعد نبوده است. وی تاکید کرد در چنین شرایطی نباید شرکای مهم به استفاده از گزینه نظامی روی بیاورند.

گفتنی است انگلیس و فرانسه خود را برای انجام حملات هوایی به سوریه آماده می کنند. این در حالی است که چنین اقدامی تجاوز به حریم هوایی سوریه بوده و بدون مجوز سازمان ملل انجام می گیرد. این دو کشور با این اقدام، مدعی پیوستن به ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا هستند.