آیت‌الله نوری‌همدانی:

حرکت غدیر باید بین‌المللی و فراگیر شود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني,غدير

آیت‌الله نوری‌همدانی بر لزوم فراگیر و بین‌المللی شدن فرهنگ غدیر در جهان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت دهه غدیر، با تقدیر از فعالیت‌های این ستاد، اظهار کرد: امیدواریم دهه غدیر در کشورهای دیگر نیز نهادینه شود و این روز بزرگ در همه کشورها شناسانده شود.

وی افزود: اگر در برابر حرکت‌هایی که امروزه از سوی تکفیری‌ها، داعش، بوکوحرام و وهابیت در سطح جهان انجام می‌شود، ما نیز بتوانیم الگوهایی مثل غدیر را به دنیا ارایه دهیم موفق خواهیم بود.

این مرجع تقلید بیان کرد: ما وظیفه داریم در مقابل تمام حرکت‌هایی که دشمنان اسلام انجام می‌دهند جهاد کنیم؛ چون جریان غدیر خم، یک جریان مقطعی و تاریخی نیست و با این دید نباید به این مساله نگاه کرد؛ بلکه غدیر یک مکتب است و همیشه باید زنده و پویا باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، وی خاطرنشان کرد: غدیر مثل عاشوراست که یک حادثه عادی نبوده و یک مکتب و یک منهج است که باید گرد آن جمع شد و به آن فکر کرد و آن را گرامی داشت؛ خداوند قبل از خلقت انسان رهبر آفرید و حدیث آمد که اگر دو نفر در روی زمین باشند، یکی از آنها رهبر خواهد بود و آخرین فردی که از این دنیا می‌رود رهبر است.

آیت‎الله نوری‌همدانی اظهار کرد: هرچه بتوانیم این مسیر را پررنگ کنیم باید تلاش خود را به کار ببریم؛ باید این جریان در کشورهای مختلف اسلامی نیز انجام شود تا همه مردم این فلسفه را بیشتر درک کنند و امیدواریم که در سال آینده در نجف و بحرین و... برگزار شد.

وی افزود: بحرین دارای شیعیان بسیاری است، ولی دشمنان سعی می‌کنند که صدای شیعیان را در گلو خفه کنند؛ متاسفانه بحرین با این همه شیعه زیر سیطره عربستان وهابی است.

این مرجع تقلید بیان کرد: اگر از اول غدیر را مثل عاشورا گرامی می‌داشتند امروز چشمه‌های جوشانی در سراسر جهان ایجاد می‌شد.

وی گفت: 20 میلیون مردم در اربعین جمع می‌شوند، باید برای غدیر نیز چنین شوری در سراسر جهان ایجاد شود؛ در مصر مردم به تشیع علاقه دارند، ولی امروز مردم اجازه ندارند محبت شورآفرین خود به اهل بیت(ع) را در این کشور ابراز کنند و این مساله به خاطر ضعفی است که بوجود آمده است.

این مرجع تقلید با اشاره به سفر خود به کشور آذربایجان تصریح کرد: متاسفانه دشمنان کارهای بسیاری انجام می‌دهند که شیعیان را تضعیف و اسلام خشنی را به دنیا معرفی کنند و به همین خاطر ما باید تلاش کنیم که این معارف را به دنیا ارایه دهیم؛ قطعا همه این تحولات به نفع شیعیان و به ظهور امام زمان(عج) ختم خواهد شد.

انتهای پیام

کد N949303