پیام روسای مجالس کویت، گرجستان و سوریه به لاریجانی:

توافق هسته ای ایران و 1+5 موفقیتی عظیم برای همه کشورهاست

علی لاریجانی

رییسان مجالس کویت، گرجستان و سوریه در پیام های جداگانه به رییس مجلس شورای اسلامی، توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 را توافقی تاریخی و موفقیتی عظیم برای همه دانستند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس شورای اسلامی، محمد جهاد اللحام رییس مجلس سوریه در پیام خود ضمن تبریک به دولت و ملت ایران به مناسبت امضای این توافق نامه، آن را پیروزی دیپلماسی و استراتژی ایران با پایبندی به حق ملت ایران برای دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای دانست.
وی در بخشی از پیام خود تصریح کرده است: در واقع این توافقنامه تاریخی، مرحله فشار غرب و اقدامات خصمانه دولت های استعمارگر غربی و همدستان شان در منطقه در غالب صهیونیسم و واپس گرایی را پشت سر گذاشت و مرحله جدیدی را پدید آورد که حاکی است از تعاون و گفت وگو بین کشورها بر اساس احترام متقابل، که البته قدرت ایران و صبر و پایداری مردم ایران این امر را به آنان تحمیل کرد.
وی ادامه داد: بدون تردید آنچه جمهوری اسلامی ایران به انجام رساند، ضربه مهلکی بود بر سازمان ها ودولت هایی که برای جلوگیری از آن عربده سر می دادند، عربده هایی که از تل آویو شروع شد و در بعضی از پایتخت های همسایه همچنان ادامه دارد.
رییس مجلس سوریه تاکید کرد: این دستاورد تاریخی نوید دوران جدیدی سرشار از خیر، برکت و قدرت برای جمهوری اسلامی ایران، منطقه و محور مقاومت خواهد بود.
مرزوق علی الغانم رییس مجلس کویت نیز در پیام خود به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آورده است: توافق تاریخی و نهایی پیرامون پرونده هسته ای ایران که بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه 1+5 در وین پایتخت اتریش به امضاء رسید، موجب شادمانی همه ما شد زیرا پژواک آن باعث نزدیکی ملت های منطقه و افزایش تلاش ها برای ثبات منطقه و تحقق بخشیدن به اهداف و آرزوهای ملت هایمان برای کسب توسعه و رفاه شکوفایی بیشتر می شود.
داوید اوسوپاشویلی رییس مجلس گرجستان نیز ضمن ابراز خرسندی از امضای توافقنامه هسته ای میان ایران و 1+5 تصریح کرده است: در واقع برنامه جامع اقدام مشترک در بردارنده موفقیت عظیمی برای همه طرفین بود. اجازه دهید کمال خرسندی خود را از این نکته که طرفین به اتفاق آرا، دست یافته و یک مساله پیچیده را منحصرا از طریق گفت و گو و همکاری حل کردند بیان کنم.
وی افزود: قویا معتقدم که توافق حاصله نشان از گام مهمی به سوی صلح بین المللی، همکاری و پیشرفت بود که یک فرصت برجسته برای منطقه و جهان خلق می کند.
وی خاطر نشان کرد: اطمینان دارم که اقدامات بعدی تحت برنامه جامع اقدام مشترک به آرامی پیش رفته و پیشرفته بیشتر، صلح و شکوفایی مداوم برای مردم کشور دوست ایران را در بر خواهد داشت.
کد N947441