اشیاء تاریخی غارت شده توسط داعش سر از لندن درآوردند

رابرت فیسک، تحلیل‌گر و روزنامه نگار مشهور انگلیسی فاش ساخت: گروه تروریستی داعش پس از دزدیدن و فروختن اشیاء با ارزش تاریخی سوریه و عراق اقدام به منفجر کردن ساختمان‌ها و معابد تاریخی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رابرت فیسک، تحلیل‌گر مشهور روزنامه ایندیپندنت انگلیس با استناد به سخنان جوان فرچخ، یک باستان شناس لبنانی، فرانسوی فاش ساخت تروریست های داعش اقدام به فروختن مجسمه‌ها و اشیاء با ارزش تاریخی دزدیده شده از عراق و سوریه به خریداران بین‌المللی می‌کنند و پس از گرفتن پول و تحویل دادن اشیا تاریخی ساختمان‌ها و معابدی که این اشیاء را از آنها دزدیده‌اند منفجر می‌کنند تا اثری از اقدامات و غارت آنها باقی نماند.

فرچخ به رابرت فیسک اظهار داشته است: در حال حاضر عتیقه جات و اشیاء با ارزش محوطه باستانی پالمیرای سوریه در لندن به فروش گذاشته شده‌اند.

وی افزود: برخی اشیاء با ارزش تاریخی عراق و سوریه در حال حاضر در اروپا هستند این اشیاء دزدیده شده ابتدا به ترکیه منتقل شدند اما مدت‌ها پیش از ترکیه به اروپا منتقل شدند.

به گفته این باستان شناس لبنانی - فرانسوی نابود ساختن مکان‌های باستانی باعث پنهان سازی درآمد داعش شده و این تروریست‌ها پس از فروختن اشیاء اقدام به نابود کردن معابدی که اشیاء در آن‌ها پیدا شده کردند.

وی تاکید کرد: داعش ابتدا یک شیء قیمتی را به فروش می‌گذارد و بعد از فروختن، مکان باستانی مربوط به آن را نابود می‌کنند تا سطح دزدی‌های خود را پنهان کنند. این گروه مدارک و شواهد را نابود می‌کند تا هیچ کس متوجه اشیاء ربوده شده یا حتی نابود شده نشود.

به گفته جوآن فرچخ داعش پیش از این اشتباهاتی را در نابود ساختن آثار باستانی عراق و سوریه نظیر شهر نمرود مرتکب شد که اکنون در حال جبران اشتباهات خود در پالمیرای سوریه است.

وی اظهار داشت: داعش نمرود را در عرض یک روز از بین برد و تنها یک ویدئوی 20 ثانیه‌ای از نابودی این شهر منتشرساخت من نمی‌دانم که این تکه فیلم کوتاه توانست توجه چند نفر را جلب کند اما داعش اکنون حتی دیگر مدعی از بین بردن یک مکان تاریخی نیز نمی‌شود بلکه گروه‌های حقوق بشری و سازمان ملل را وادار به اعلام این اقدامات خود می‌کند.

این باستان شناس همچنین گفت که داعش با برنامه‌ریزی اقدام به نابود کردن تدریجی آثار باستانی پالمیرا می‌کند.

وی تاکید کرد: داعش ابتدا کار خود را با اعدام سربازان سوری در تئاتر رومی پالمیرا شروع کرد بعد از آن تصاویری از بستن مواد منفجره به ستون‌های رومی نشان داد در قدم بعدی مدیر باستان شناسی سوریه را سر برید و بعد معبد بعل شمیم را منفجر کرد.

وی در ادامه گفت: پس از این اقدامات همه فریاد زده و پرسیدند که اقدام بعدی داعش چیست بعد از آن این گروه سراغ معبد بعل رفت و این معبد را منفجر کرد. اما اقدامات بعدی داعش چیست مسلما این گروه دست به نابودی‌های بیشتر در پالمیرا خواهند زد اما برنامه‌های متفاوتی برای این کار دارد بعد از آن قرار است به سراغ تئاتر بزرگ رومی برود و بعد بازار آنگورا را از بین خواهد برد. این گروه می‌خواهد یک شهر را از بین ببرد بنابراین تصمیم گرفته تا با زمان بندی این کار را انجام بدهد.

به گفته فرچخ هر چه نابودی پالمیرا بیشتر طول بکشد قیمت اشیاء تاریخی فروخته شده در بازارهای بین المللی افزایش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N946499