لاریجانی در بدو ورود به تهران:

مجلس مهرماه نظر قطعی خود را درباره برجام اعلام می‌کند

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی در بازگشت از سفر نیویورک ضمن تشریح دستاوردهای حضور در نشست بین المجالس خبر از بررسی جدی تر موضوع برجام در مجلس شورای اسلامی و اعلام نظر نمایندگان ملت در مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو بورود به تهران در تشریح دستاوردهای حضور در چهارمین اجلاس روسای پارلمان های بین المجالس جهان گفت: اینجانب به همراه تعدادی از نمایندگان مجلس سفری به نیویورک داشتیم و در آنجا به تشریح مواضع جمهوری اسلامی پرداختیم و موضوعات تروریسم تکفیری داعش، رابطه دموکراسی و صلح، توسعه پایدار و موضوعاتی دیگر در اجلاس بین المجالس مطرح شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در اجلاس نیویورک اعضا گزارش هایی ارائه دادند و اینجانب نظرات جمهوری اسلامی را در حضور روسای پارلمان های جهان مطرح نمودم.

وی تصریح کرد:حضور در چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان فرصتی بود تا با آقای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در زمینه موضوعاتی نظیر هسته ای و مسائل مختلف منطقه ای مذاکره داشته باشم.

دکتر لاریجانی با بیان این که در مورد مسائل سوریه نیز در این سفر بررسی هایی صورت گرفت، تصریح کرد: سازمان ملل در زمینه سوریه فعالیت هایی داشته است و نمایندگانی را مشخص نموده است ما در رابطه با موضوع سوریه مباحثی مطرح کردیم که انشاءالله مفید باشد.

وی در ادامه تشریح دستاوردهای حضور در اجلاس بین المجالس جهان گفت: در مدت حضور با روسای پارلمان های حدود 20 کشور جهان دیدار و گفت و گو کردیم و در رابطه با موضوعات دو جانبه و گسترش روابط گفتگو و تبادل نظر شد.

 لاریجانی گفتَ: از فرصت حضور در نیویورک برای تبادل نظر با صاحب نظران و منتقدان آمریکایی استفاده شد آنها سوالاتی داشتند و بحث هایی مطرح شد و ما برخی از اشکالات کار که به دلیل رفتارهای نادرست ایالات متحده به وجود آمده است را بیان نمودیم و در جریان گفت و گو با رسانه های مختلف مواضع جمهوری اسلامی را در مورد مسئله هسته ای و مسائل منطقه ای بیان کردیم.

وی در ادامه گفت: امیدوارم تعامل و گفت و گو با کشورهای مختلف جهان بتواند زمینه را برای حل بعضی معضلات مهم منطقه به ویژه جریان تروریسم تکفیری داعش فراهم نماید و شرایط خاورمیانه به یک وضعیت امنیت پایدار تبدیل شود.

بررسی جدی برجام در مجلس

لاریجانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی گفت: من قبل از سفر که خدمت مقام معظم رهبری رسیدم از نظرات معظم له آگاه شدم که تأکید داشتند ارکان مختلف کشور در موضوع برجام ایفای نقش کنند. مقام معظم رهبری تاکید داشتند که مجلس باید در موضوع برجام نظر بدهد.

وی در ادامه افزود: از مدت ها پیش نیز براساس نظرات مقام معظم رهبری بحث کمیسیون ویژه ای که برای بررسی برجام در مجلس به تصویب رسیده بود با هدف پیگیر ی همین دیدگاه بوده است.

 لاریجانی گفت: بررسی برجام موضوعی است که در یک کمیسیون اصلی و کمیسیون های دیگر که به نحوی مربوط به مسئله هستند در حال پیگیری و بررسی است و ابعاد مختلف آن مورد کارشناسی قرار می گیرد.

رئیس مجلس گفت: براساس ساز و کار تدوین شده کمیسیون اصلی که براساس رأی گیری از نمایندگان مجلس تشکیل شده است همچنان مشغول فعالیت خواهد بود. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که از قبل بررسی برجام را آغاز کرده بود به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی در ادامه گفت: به دلیل چندوجهی بودن موضوع برجام کمیسیون های دیگر نظیر کمیسیون های اقتصادی و برنامه ریزی مشغول بررسی و تحلیل هستند.

لاریجانی گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته اوایل مهرماه بررسی کمیسیون ها تمام خواهد شد و فرصتی ایجاد می شود که موضوع بیش از گذشته در مجلس مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا با توجه به مجموعه شرایط کشور نمایندگان ملت نظر خود را در مورد موضوع برجام اعلام کنند.

علی لاریجانی که همراه پنج تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در جلسات چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در سازمان ملل متحد به نیویورک رفته بود ، بامداد (شنبه14شهریور)  وارد تهران شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در سفر شش روزه خود علاوه بر شرکت در جلسات اجلاس بین المجالس جهان ، دیدارهای فشرده دوجانبه با دبیرکل سازمان ملل متحد و هماتایان خود از کشورهای ژاپن، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کرواسى، اسلوونى، تونس، مالزى، اندونزى، سوریه، اردن، جمهوری آذربایجان و گرجستان  داشتند.

سخنرانى در افتتاحیه اجلاس چهارم روساى مجالس جهان و تاکید بر لزوم احترام به دموکراسى، صلح و توسعه پایدار، مهمترین بخش از برنامه هاى این سفر بود. دکتر لاریجانی در نیویورک مقاومت و ایستادگی مردم ایران اسلامی در مقابل تحریم های ظالمانه و رویکردخصمانه غرب تا رسیدن به حقوق هسته ای برای 140 پارلمان جهان تشریح نمودند.

مصاحبه با رسانه هاى آمریکایى و بین المللى مانند شبکه خبرى سى ان ان، روزنامه المانیتور، رادیو ملى آمریکا(NPR) و المیادین و همچنین دیدار با رهبران ادیان ابراهیمى و خاخام هاى ضد صهیونیست، دیگر برنامه هاى این سفر بود.

رئیس مجلس شوراى اسلامى لحظاتی قبل از ترک نیویورک، در نشستى خبرى به سئوالات خبرنگاران درباره اهداف و دستاوردهاى این سفر، نگاه مجلس به برجام با توجه به سخنان روز پنجشنبه مقام معظم رهبرى در جمع اعضاى مجلس خبرگان و نیز اوضاع منطقه و تروریسم موجود در سوریه و عراق، پاسخ داد.