آیت‌الله نوری‌همدانی:

شیعه و سنی در سایه اتحاد می‌توانند فتنه دشمن را خنثی کنند

آيت‌الله العظمي نوري همداني

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: انقلاب اسلامی ایران به برکت ولایت حاصل شد و آرمان‌هایش امروز به گستره کل جهان گسترش یافته است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، رور جمعه در دیدار اقشار مختلف مردم باکو که در حسینیه اهل بیت ایرانیان مقیم آذربایجان برگزار شد، اظهار کرد: از دیدگاه قرآن، احادیث و روایات وارده خلقت انسان با هدایت توأم بوده است.

وی با اشاره به آیه 50 سوره طاها و حدیث ثقلین خاطرنشان کرد: خداوند تمامی موجودات عالم هستی را به خیر و سعادت رهنمون ساخته است، در حقیقت حضرت حق برای هدایت انسان عوامل مختلفی را قرار داده است تا بشر در صراط مستقیم حرکت کرده و عبودیت به جای آورد.

آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان این‌که «کتاب‌های آسمانی، انبیای الهی و ائمه اطهار چراغ‌های هدایت انسان به سوی سعادت هستند» افزود: بدون ولایت هیچ عملی نزد خداوند متعال مقبول نیست، به عبارت دیگر شرط قبولی اعمال، ولایت است، که به شکر خدا مردم آذربایجان محب ولایت و اهل بیت(ع) هستند.

وی با اشاره به این‌که «علمای اسلام پنج نوع ولایت را معرفی کرده‌اند» تصریح کرد: اولین نوع ولایت در آیه 23 سوره شوری مورد اشاره قرار گرفته که عبارت از ولایت مودت، محبت و معرفت به اهل بیت پیامبر اسلام(ص) است.

این مرجع تقلید ادامه داد: دومین نوع ولایت هدایت است، با این توضیح که احکام خداوند را باید از اهل بیت فراگرفت؛ البته شیعیان همواره بر وحدت و همگرایی فرق اسلامی تأکید دارند، تا دشمنان با ایجاد تفرقه میان مسلمانان سوء استفاده نکنند، اما بر این عقیده‌اند که بایستی معارف را از قرآن و اهل بیت آموخت.

آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان این‌که «نقشه شوم دشمنان اسلام تفرقه میان مسلمانان با استفاده از گروه‌های تروریستی داعش، بوکوحرام و فرقه‌های ضاله‌ای چون وهابیت است» افزود: شیعه و سنی با هم برادر هستند و در فضای اتحاد می‌توانند فتنه تفرقه دشمنان را خنثی کنند.

وی نوع دیگر ولایت را ولایت حکومت عنوان کرد و گفت: خداوند متعال خواسته است که ولی جامعه، پیامبران و ائمه اطهار باشند، چرا که سرنوشت و امور مسلمانان بسیار مهم و با اهمیت است، هیچگاه خداوند سرنوشت و کرامت بشری را در دستان ظالمان و مستکبران قرار نداده است.

وی خاطرنشان کرد: چهارمین نوع ولایت آن است که بدانیم؛ پیامبران و ائمه اطهار واسطه فیض الهی در عالم هستی هستند، نوع دیگر ولایت تکوینی است با این توضیح که خداوند قدرتی در وجود انبیاء و اهل بیت عصمت و طهارت قرار داده که از عهده دیگر بشر خارج است.

آیت‌الله نوری‌همدانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عشق و ارادت مردم جمهوری آذربایجان به ائمه اطهار(ع) اظهار کرد: عزاداری‌های ماه محرم و صفر در این کشور اسلامی سابقه‌ای درخشان دارد، بدانید که پیامبر اسلام فرمود؛ امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات بشریت است.

وی با بیان این‌که «مکتب حضرت سیدالشهدا(ع)، مکتب «هیهات من الذله» است» گفت: کسی که می‌خواهد از ذلت رهایی یابد، باید به این مکتب تمسک جوید، چنانکه در ایران پس از چندین قرن تسلط رژیم‌های مستکبر و بیگانگان بر کشور، امام خمینی(ره) با احیای مکتب اسلام و مکتب عاشورا توانست ملت را از یوغ مستکبران خارج کند.

این مرجع تقلید افزود: انقلاب اسلامی ایران به برکت ولایت حاصل شد و آرمان‌هایش امروز به گستره کل جهان گسترش یافته است، انقلاب اسلامی ایران سلطه مستکبران در کشور را قطع و تمام مستضعفان و محرومان جهان را بیدار کرد، اگر امروز در سوریه، عراق، لبنان، پاکستان و افغانستان ناامنی وجود دارد؛ اما به برکت ولایت در ایران امنیت کامل برقرار است.

ماهیت وجودی داعش ایجاد تفرقه میان مسلمانان است

آیت‌الله نوری‌همدانی همچنین در جمع مسلمانان شهر گنجه در جمهوری آذربایجان با اشاره به جنایات گروهک‌های تروریستی داعش و تکفیری در منطقه گفت: ماهیت وجودی داعش برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان است.

این مرجع تقلید اظهار کرد: وحدت و همدلی امت اسلامی تمامی توطئه‌های دشمنان را خنثی خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت وحدت از دیدگاه آیات قرآنی، احادیث و روایات معتبر وارده از سوی اهل بیت عصمت و طهارت خاطرنشان کرد: اسلام دین مساوات، برادری و برابری است، از دیدگاه آموزه‌های دینی و قرآنی هیچ ملتی بر دیگری برتری ندارد و همگان در محضر الهی یکسان هستند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تأکید بر این‌که «تنها ملاک برتری در اسلام تقواست» تصریح کرد: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی مقابل دشمنان اسلام است، چرا که تنها راه مقابله با توطئه‌های دشمن وحدت حول محور مشترکات دینی و مذهبی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی جنایات گروه‌های تروریستی تکفیری و سلفی در منطقه گفت: دشمنان اسلام با ایجاد فرقه ضاله وهابیت و راه‌اندازی گروهک‌های تروریستی تکفیری و داعشی، به دنبال تفرقه میان امت اسلامی است.

این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که «ماهیت وجودی داعش برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان است» افزود: امروز باید با مشاهده جنایات این گروهک‌های افراطی و تروریستی، بیش از گذشته به فکر تقریب مذاهب اسلامی و وحدت میان مسلمانان باشیم.

همچنین الله شکور پاشازاده، رئیس مرکز دینی مسلمانان قفقاز در سخنانی با تجلیل از سفر آیت‌الله نوری‌همدانی به جمهوری آذربایجان، به تشریح سوابق و جایگاه علمی و سیاسی این مرجع تقلید پرداخت و اظهار کرد: ایشان از مراجع عظام تقلید هستند که در دوران حیات طیبه خود با تألیف کتب متعدد و تربیت شاگردان فراوان خدمات ارزشمندی برای جهان اسلام داشته‌اند.

بر اساس این گزارش آیت‌الله نوری‌همدانی همچنین در جریان سفر به جمهوری آذربایجان ضمن زیارت مزار امامزاده ابراهیم بن باقر(ع) از مسجد تاریخی شاه عباس شهر گنجه و مرقد نظامی گنجوی بازدید کرد.

وی با حضور در مرقد نظامی گنجوی در شهر گنجه بر اهمیت زبان و اهمیت فارسی در انتقال مفاهیم عالی قرآنی و آموزه‌های اهل بیت عصمت و طهارت تأکید کرد.

وی با بیان این‌که «نظامی گنجوی یکی از شعرای بزرگ در ادبیات فارسی است» خاطرنشان کرد: توجه به جایگاه فرهنگ، هنر و ادبیات فارسی و آذربایجانی یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال و ترویج معارف قرآنی و اهل بیت است.

این مرجع تقلید با اشاره به شأن و جایگاه شعرا و ادبا از دیدگاه ائمه اطهار(ع) گفت: اهل بیت عصمت و طهارت همواره از شعرایی که مروج اسلام و معارف قرآنی بودند، تجلیل می‌کردند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به این‌که «نمی‌توان همه اشعار برخی از شعرا را تأیید کرد» تصریح کرد: در هر کار و سخنی ملاک قرآن و فرهنگ اهل بیت است، به یقین اشعاری که با این معارف عالی و انسان‌ساز همخوانی داشته باشد، مورد تأیید و ارزشمند است.

انتهای پیام

کد N945437