یوسفیان ملا در گفت‌وگو با ایسنا پیشنهاد کرد:

بهتر است دولت برنامه ششم را در مجلس بعدی ارائه کند

بودجه,كميسيون برنامه و بودجه

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه دولت برنامه ششم و لایحه بودجه را به صورت همزمان و در فاصله نزدیک به هم به مجلس ارائه نمی‌کند، پیشنهاد کرد: دولت برنامه ششم را در مجلس بعدی ارائه کند زیرا این دوره مجلس تا ششم خرداد به پایان می رسد و پس از آن نمایندگان دیگری روی کار هستند که چهار سال با دولت در تعامل خواهند بود.

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، درباره این که چقدر ضرورت دارد دولت برنامه ششم را پیش از ارائه لایحه بودجه به مجلس برساند، گفت:‌در مورد لایحه بودجه زمان آن مشخص است و دولت طبق قانون باید 15 آذر هرسال لایحه بودجه سال بعد را به مجلس ارائه کند و مجلس هم موظف است پس از ارائه لایحه بودجه کمیسیون تلفیق تشکیل داده و بررسی آن بپردازد که تا به امروز هم این دولت تاخیری در ارائه بودجه نداشته است.

وی افزود: اما اگر زمان ارائه لایحه بودجه و برنامه ششم با یکدیگر تداخل پیدا کند در این شرایط باید دو کمیسیون تلفیق تشکیل شود نه اینکه این کار ممکن نباشد اما کار پیش نمی‌رود زیرا برنامه به زمان خاص خود نیاز دارد بودجه هم به همین شکل و اگر برنامه اکنون هم ارائه شود فایده ای ندارد وظرف یکی دو ماه آینده تمام نمی شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مطمئنا دولت برنامه ششم و لایحه را همزمان ارائه نمی‌کند، خاطر نشان کرد: اگر این دو مورد در کنار هم در دستور کار مجلس قرار گیرند، مجلس با دستپاچگی و شتابزدگی مواجه می‌شود. این در حالی است که قانون برنامه پنجم تا پایان سال اعتبار دارد.

یوسفیان ملا پیشنهاد کرد: بهتر است لایحه بودجه در وقت مقرر خود به مجلس ارائه شود و پس از اینکه بودجه مسیر خود را طی کرد دولت برنامه را ارائه کند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مجلس نهم تا شش خرداد سال بعد دوره کاری دارد و پس از آن این مجلس به پایان می‌رسد بهتر است که دولت با مجلس دهم و ترکیب نمایندگان جدید که 4 سال بر سر کار خواهند بود برنامه را به مجلس ارائه کند. در واقع ارائه برنامه ششم در روزهای پایانی مجلس آن هم زمانی که دو سوم نمایندگان در دوره بعد احتمالا نماینده نمی‌شوند موجب شتابزدگی در کار می‌شود.

یوسفیان ملا با بیان اینکه تصور می‌کنم دولت برنامه ششم در مجلس آینده ارائه می‌کند و قبل از بودجه نمی‌دهد گفت: در قانون به لحاظ زمانی الزامی برای ارائه برنامه ذکر نشده است. حتی دولت می‌تواند در قالب طرحی اعلام کند که تا تصویب برنامه ششم، قانون برنامه پنجم ادامه یافته و اجرایی است. بنابراین بعید به نظر می‌رسد که این دو مورد با هم به مجلس ارائه شوند.

انتهای پیام

کد N945061