واکنش وزارت کشور به اظهارات انتخاباتی رییس مجلس خبرگان: گزارش رسیده به ایشان بی اساس است

سخنگوی وزارت کشور,انتخابات مجلس دهم,محمد یزدی

یک روز بعد از اظهارات آیت الله یزدی درباره برگزاری انتخابات و نگرانی از برگزاری انتخابات الکترونیکی، قائم مقام وزیر کشور به این سخنان پاسخ داد.

رییس مجلس خبرگان رهبری روز گذشته در هجدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری به اصرار وزارت کشور برای برگزاری الکترونیکی انتخابات اشاره کرد و گفت: در حالی این اصرار صورت می گیرد که ساده ترین وسیله سخت افزاری و نرم افزاری در این باره نیست و آنها قصد دارند از کشورهای چین و کره بخرند. شورای نگهبان اطمینانی به این دستگاه ها ندارد. عضو فقهای شورای نگهبان با بیان این که برخی اعضای شورای نگهبان متخصص این کار هستند،تصریح کرد: من که سواد این کار را ندارم اما می دانم برگزاری الکترونیک انتخابات با مشکلاتی مواجه است، باید به سخت افزار و نرم افزار این کار اطمینان یافت. آیت الله یزدی ادامه داد: البته من طرفدار جدی برگزاری الکترونیکی انتخابات هستم اما باید وزارت کشور بتوانید شیوه ای ارایه کند که اطمینان بخش باشد. (اینجا را بخوانید)

حالا امروز قائم مقام وزیر کشور در واکنش به این اظهارات به ایرنا گفت: آیت الله یزدی از بزرگان کشور است و بنده از قدیم الایام به ایشان ارادت داشته ام ونظراتشان مهم است اما صلاح نمی دانم از طریق رسانه ها درسال همدلی و همزبانی با ایشان صحبت کنم.

حسینعلی امیری اظهارداشت: آیت الله یزدی همچنان در 2 تا 3 روز آینده مشغول اداره جلسه مجلس خبرگان رهبری هستند، ان شاءالله بعد از فراغت ایشان، حضوری خدمتشان توضیحات لازم را ارایه می دهیم.
قائم مقام وزیر کشور همچنین درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی گفت:باید بگویم برگزاری انتخابات الکترونیکی موضوعی بوده که بارها از سوی مسوولان ذی ربط و بویژه وزیر کشور در جلسات رسمی شورای نگهبان با اعضای شورا تبادل نظر شده است.
امیری تاکید کرد که نرم افزارهای لازم برای برگزاری الکترونیکی انتخابات کاملا بومی است و توسط کارشناسان ایرانی تهیه شده است و به هیچ وجه وارداتی نیست.

وی توضیح داد: طرف قرارداد وزارت کشور برای ساخت دستگاه های اخذ رای الکترونیکی یکی از وزارتخانه ها است، بنابراین گزارش رسیده به محضر آیت الله یزدی مبنی بر ساخت نرم افزار دستگاه های مربوطه توسط کشورهای کره و چین بی اساس است.
امیری عضو سابق شورای نگهبان همچنین اظهارداست: وزارت کشور حق شورای نگهبان مبنی بر نظارت برانتخابات را در تمامی مراحل امری صحیح، حقوقی و قانونی می داند و همواره آمادگی خود را برای پاسخگویی به هر گونه شبهه ای که درمورد برگزاری انتخابات الکترونیکی برای اعضای شورای نگهبان است اعلام می کند.

وی گفت: بنای وزارت کشور بر این است که دغدغه اعضای شورای نگهبان نسبت به این وزارتخانه به طور کامل رفع و رجوع شود و نظارت شورای نگهبان تمام و کمال محقق شود.
سخنگوی وزارت کشور افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرده که تمامی زیر ساخت های لازم مخابراتی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی فراهم شده است.

27214

کد N943231