پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم‌ منتشر کرد

عرفان حلقه را بهتر بشناسیم

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,عرفان

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی مطلبی به عنوان «عرفان حلقه را بهتر بشناسیم» منتشر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در فصل اول این مطلب که «تحقیقی از پژوهشکده عرفان‌های نوظهور» است و به تایید آیت‌الله مکارم‌شیرازی رسیده، آمده است:

«در این ایام که حکم شدیدی از سوی دادگاه درباره رئیس عرفان حلقه صادر شده، بعضی از گوشه و کنار به حمایت از او برخاسته و می‌گویند: آنچه او می‌گوید عین تعلیمات اسلام است و ما با پیروی از او اسلام را بهتر شناختیم، لذا ما که سال‌هاست افکار او را بررسی می‌کنیم ناچار شدیم عقاید انحرافی او را به استناد عبارات صریح کتاب‌هایش در اینجا برای شما بیاوریم.

آنچه امروزه به نام عرفان کیهانی (حلقه) مطرح می‌شود شامل آموزه‌های انحرافی و تضاد با اصول و فروع دین مبین اسلام است. برخی از موضوعات انحرافی عرفان حلقه از این قرار است:

شیطان‌شناسی (شیطان‌پرستی)

شیطان در «عرفان حلقه» احترام و تقدس زیادی دارد و مأمور خدا، عامل کمال، اولین معلم انسان و موحد و مطیع فرمان پروردگار شناخته می‌شود!

1. آنها معتقدند خداوند از ابلیس خواسته بود که به فرمان سجده بر آدم اعتنا نکند! به این ترتیب عصیان شیطان به عنوان مأموریت الهی بود. (کتاب موجودات غیر ارگانیک، ص 14 و 15 و کتاب انسان معرفت، ص 245).

2. ابلیس به عنوان ملکی که قانون تضاد را برای جهان دو قطبی ایجاد کرده، معرفی می‌شود. (انسان و معرفت، ص 98 و 99)

3. شبکه شعور کیهانی که عرفان حلقه مدعی اتصال به آن است می‌گوید: شیطان ملکی است که قانون تضاد و قانون دو قطبی را ایجاد کرده بنابراین شعور کیهانی یا هوشمندی الهی همان ابلیس است. (انسان و معرفت، ص 247).

4. شیطان اولین معلم بشر است زیرا او را به درخت علم و آگاهی راهنمایی کرد و از بهشت نادانی و بی‌خبری بیرون آورد. (انسان و معرفت، ص 204 و موجودات غیر ارگانیک، ص 15)

این در حالی است که قرآن مجید در آیات بسیاری شیطان را به خاطر نافرمانی و سرپیچی از سجده بر آدم و اعتراض به ذات پاک پروردگار مطرود و ملعون و رانده درگاه خدا می‌شمرد.

در سوره حجر آیات 32-35 می‌فرماید: (قَالَ یَا إِبْلِیسُ مَا لَکَ أَلاَّ تَکُونَ مَعَ السَّاجِدِینَ * قَالَ لَمْ أَکُنْ لّاَِسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِنْ صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ * قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّکَ رَجِیمٌ * وَإِنَّ عَلَیْکَ اللَّعْنَةَ إِلَی یَوْمِ الدِّینِ)؛ «(خداوند) فرمود: ای ابلیس! چرا با سجده‌کنندگان نیستی؟! گفت: من هرگز برای بشری که او را از گِل خشکیده‌ای که از گِل بدبویی گرفته شده است آفریده‌ای، سجده نخواهم کرد. فرمود: از صف آنها (فرشتگان) بیرون رو، که (از درگاه ما!) رانده شده‌ای و لعنت (و دوری از رحمت حق) تا روز قیامت بر تو خواهد بود».

و در سوره اعراف آیه 18 می‌فرماید: (قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُومآ مَدْحُورآ لَّمَنْ تَبِعَکَ مِنْهُمْ لاََمْلاََنَّ جَهَنَّمَ مِنْکُمْ أَجْمَعِینَ)؛ «فرمود: از آن (مقام) با ننگ و عار و خواری، بیرون رو! و سوگند یاد می‌کنم که هر کس از آنها از تو پیروی کند، جهنم را از شما همگی پر می‌کنم».

و در سوره ص آیه 73-78 می‌فرماید: (فَسَجَدَ الْمَلاَئِکَةُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ * إِلاَّ إِبْلِیسَ اسْتَکْبَرَ وَکَانَ مِنَ الْکَافِرِینَ * قَالَ یَا إِبْلِیسُ مَا مَنَعَکَ أَنْ تَسْجُدَ لِمَا خَلَقْتُ بِیَدَیَّ أَسْتَکْبَرْتَ أَمْ کُنتَ مِنَ الْعَالِینَ * قَالَ أَنَا خَیْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِی مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ طِینٍ * قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّکَ رَجِیمٌ * وَإِنَّ عَلَیْکَ لَعْنَتِی إِلَی یَوْمِ الدِّینِ)؛ «در آن هنگام همه فرشتگان سجده کردند، جز ابلیس که تکبّر ورزید و از کافران بود. گفت: ای ابلیس! چه چیز مانع تو شد که بر مخلوقی که با قدرت خود او را آفریدم سجده کنی؟! آیا تکبّر کردی یا از برترین‌ها بودی؟! (برتر از این‌که فرمان سجود به تو داده شود!) گفت: من از او بهترم، مرا از آتش آفریده‌ای و او را از گِل. فرمود: از آسمان‌ها (و صفوف ملائکه) خارج شو، که تو رانده درگاهِ منی. و مسلمآ لعنت من بر تو تا روز قیامت خواهد بود».

به علاوه در آیات متعددی از قرآن مجید سخن از وسوسه و فریب شیطان نسبت به آدم است که او را گمراه ساخت و سبب شد از بهشت بیرون رود و نه تنها معلم آدم نبود بلکه گمراه‌کننده آدم و سبب محرومیت او از بسیاری از نعمت‌های الهی شد.

آیا آنچه از کتاب‌های او در بالا آوردیم با این آیات قرآنی کمترین هماهنگی دارد؟ چگونه بعضی از فریب‌خورده‌ها می‌گویند سخنان او عین تعلیمات اسلام است و با پیروی از او اسلام را بهتر شناخته‌ایم. این است معنی شناختن اسلام و قرآن مجید؟!

* * *

در ذیل بخشی از متن عبارات کتاب او را عیناَ می‌آوریم.

«در میان این کارگزاران تنها ابلیس است که مأموریت او تا پایان این چرخه ادامه دارم و به عبارت دیگر، تا رسیدن به سرانجام چرخه ، سر به سجده بر آدم فرود نمی آورد»

موجودات غیر ارگانیک ص 14

«نمی توان این سجده نکردن را خارج از طراحی الهی دانست»

موجودات غیر ارگانیک ص 14

«ابلیس به فرمان سجده بر آدم اعتنا نکرد و این وظیفه را انجام داد»

موجودات غیر ارگانیک ص 14

«پس تبعیت نکردن از فرمان سجده، در ظاهر نافرمانی است و اگر نافرمانی نبود، تضادی هم نبود؛ اما در عین حال، فرمانبرداری است. چون خداوند آن را از پیش تعیین کرده است»

موجودات غیر ارگانیک ص 15

«ظاهر تکبرآمیز این نافرمانی و رانده شدن ابلیس از جهان تک قطبی (جهان وحدت) درسی است که باید در طول مسیر چرخه به آن توجه داشت.»

موجودات غیر ارگانیک ص 15

«برای این منظور، خداوند به ابلیس مأموریت داد که به فرمان سجده بر آدم اعتنا نکند و او نیز این مأموریت را پذیرفت و تنها ملکی شد که بر آدم سجده نکرد و تا پایان سیر او، به سجده در برابر وی در نخواهد آمد»

انسان و معرفت ص 247

«به عبارت دیگر، سجده نکردن ابلیس به آدم، خارج از طراحی دقیق خداوند نیست و این کارگزار، عامل دو قطبی بودن "جهان دوقطبی" و شکل گرفتن صحنه امتحان انسان است.»

انسان و معرفت ص 247

«دیدن این درخت، به آدم نشان داد که با رفتن به سوی آن، برای او امکان سیر در مراحلی وجود خواهد داشت که وی را به آگاهی و کمال می رساند.»

انسان و معرفت ص 204

«بنابراین ، جایی که آدم نزدیک شدن به درخت را انتخاب کرد آغاز مسیر نزولی چرخه بود.»

انسان و معرفت ص 204

انتهای پیام

کد N943123