لاریجانی در گفت‌وگو با سی.ان.ان:

در پرونده رضائیان نمی‌توان چیزی را به قوه قضائیه تحمیل کرد

مجلس شوراي اسلامي,علي لاريجاني,ایران و سوریه,ایران و آمریکا

رییس مجلس شورای اسلامی درباره اتهامات جیسون رضائیان و سرنوشت قضایی او گفت: اطلاع دقیقی از پرونده رضائیان ندارم و باید از قوه قضائیه سئوال کرد ولی ما هیچ علاقه‌ای به این‌که افراد را در زندان نگه داریم، نداریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی لاریجانی در ادامه سفر به نیویورک در گفت‌وگو با سی.ان.ان تصریح کرد: چون قوه قضائیه مستقل است، باید مسئله را رسیدگی کند البته به این نکته هم توجه کنید که تعداد زیادی ایرانی هم در آمریکا به جرم‌های مختلف و این‌که برخی از این اتهامات عجیب و غریب هم هست، زندانی هستند و باید برای آنها فکری کرد و نگران بود. ما فکر می‌کنیم برای همه این‌ها باید تلاش کنیم که زندان کمتری تحمل کنند. اما درباره پرونده رضائیان نمی‌توانیم از منظر قوه مقننه، چیزی را به قوه قضائیه تحمیل کنیم. باید پرونده او را دید و فکر می‌کنم عدالت، بالاتر از هر صنفی است. هر کسی در هر رشته‌ای که است، باید در پیشگاه قانون علی‌السویه باشد ولی تلاش‌های دیپلماتیک در این زمینه مناسب است.

وی با اشاره به جمع‌بندی هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: این توافق، توافق قابل قبولی است، هرچند که اشکالاتی هم در آن ممکن است وجود داشته باشد ولی آن را قابل قبول می‌دانیم. این جمع‌بندی هم در مجلس و هم در شورایعالی امنیت ملی در حال بررسی است. البته در مجلس آراء مختلف است، برخی ایرادهائی را متوجه اجزای این جمع‌بندی کرده‌اند اما نکته‌ای که هست این‌که هم موافقان دلایلی دارند که دلایل آن‌ها بیشتر درباره کلان موضوع است و هم مخالفان دلایلی دارند که به اجزاء آن مربوط می‌شود؛ لذا باید زمان داد تا این بحث‌ها پخته شود و در نهایت به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: الان نمی‌شود قضاوت روشنی داشت، باید در مسیر بحث نقاط مثبت و منفی آن را بررسی کرد. فکر می‌کنم در یک ماه آینده این بحث‌ها به نتیجه برسد و در واقع بتواند ابعاد مختلف آن را مورد ارزیابی قرار دهد. در این مذاکرات، آمریکائی‌ها زورگوئی کردند ولی خوشبختانه جمهوری اسلامی توانست به برخی از خواسته‌هایش برسد و آن‌ها را در سند بگنجاند.

وی با اشاره به این‌که «باید ارزیابی واقع‌بینانه درباره این جمع‌بندی داشت گفت: مسیری در گذشته در مورد موضوع هسته‌ای ایران دنبال می‌شد که بیشتر بر محور زور و تحریم استوار بود؛ این نشان داد که ظرفیت کارآمدی ندارد و به همین دلیل آمریکائی‌ها مسیر مذاکره را دنبال کردند که این مسیر واقع‌بینانه‌تری نسبت به گذشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره توافق هسته‌ای تصریح کرد: تلقی ماست که این می‌تواند یک آغازی باشد برای فهم درست‌تر از مسائلی که در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای به صورت یک چالش درمی‌آید و ضررهایی به همه می‌زند؛ لذا حل این مسئله همیشه می‌تواند کمک کننده باشد.

وی با مهم شمردن تفسیر صحیح از رفتار گذشته برای حل مشکلات منطقه و بین‌المللی به نحو واقع‌بینانه و عاقلانه گفت: در این تردیدی نیست که رفتار گذشته آمریکا، مسئله‌سازی و جنگ‌طلبی برای منطقه بود و خسارات زیادی را بوجود آورد. جنگ‌طلبی‌ هایی که در دوره رئیس‌جمهور قبلی آمریکا در منطقه ما ایجاد شد، چیزهای ساده‌ای نبود، حمله به افغانستان، به عراق، جنگ سی و سه روزه که اسرائیل علیه مردم لبنان راه انداخت و پشتش گرم بود به آمریکائی‌ها. خسارتی که مردم عراق از جنگ دیدند و بیش از یک میلیون نفر کشته و زخمی شدند. این‌ها چیز ساده‌ای نیست.

وی تصریح کرد: حتی خود جنگ علیه ایران که الان در اسناد و مدارکی که مسئولان اطلاعاتی عراق منتشر کردند، نشان می‌دهد که آمریکائی‌ها صدام را تشویق و پشتیبانی کردند در جنگ. این روش‌ها باعث شد که نام شیطان بزرگ روی آمریکا گذاشته شود؛ بنابراین، این‌که نگاه مردم ایران به این رفتارها منفی است، مسئله‌ای طبیعی و درست است.

رییس قوه مقننه کشورمان درباره همکاری ایران و حزب‌الله با دولت سوریه در مواجهه با تروریست‌ها گفت: مسائل منطقه، مسائل نسبتاً پیچیده‌ای است که باید در کل نگاه عمیقی به آن‌ها داشت. اگر ایران در سوریه کمک نمی‌کرد که در آن‌جا تروریست‌ها جلوتر نیایند، تردید نکنید که سوریه بدتر از لیبی می‌شد، جنگ به شکل دیگری در می‌آمد که همه کشورهای همسایه از آن متضرر می‌شدند و بحران وسیع تری بوجود می‌آمد. کما اینک‌ه در سوریه و جنگ‌طلبی در آنجا، نتیجه‌اش ظهور داعش و جبهه النصره شد.

وی ادامه داد: در سوریه که دو گروه تندرو و افراطی هستند و این‌ها حمله کردند به عراق و تا موصل پیش رفتند. این می‌توانست در همه جا تکرار شود و این حادثه کوچکی نبود؛ بنابراین ایران نگاهی راهبردی و عمیق را در منطقه دنبال کرد که جلو تروریست‌ها را تا حدی که می‌توانست گرفت، البته برخی کشورها در منطقه به تروریست‌ها کمک کردند و برخی از کشورهای بزرگ هم با تحلیل غلط به این تروریست‌ها با عنوان مخالفان، کمک کردند.

وی تاکید کرد: نکته مهم این است که از سال 2001 میلادی که اقدام ضد افغانستان و اشغال این کشور رخ داد تا امروز، هر کشوری که اشغال شده، در بطن آن یک جریان تروریستی ظاهر شده و مهم‌تر این است که ارزیابی از روند جریانات تروریستی این است که تروریست‌ها، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، رشد کرده‌اند و سرزمین و امکانات تسلیحاتی پیدا کرده‌اند.

لاریجانی افزود: حال سئوال این است که آیا با این رفتارهای جنگ‌طلبانه، ما می‌خواهیم خاورمیانه را تبدیل به یک دیگ جوشانی کنیم که هیچ مدیریت نپذیرد، یا واقعاً همانطور که شعار می‌دهند، دنبال این هستند که جریانات افراطی را از مسیر کار مدیریت منطقه کنار گذارند؟ فکر می‌کنم ایران و حزب‌الله نقش مسئولیت‌پذیری در منطقه داشته‌اند، کما این‌که در عراق مشاهده کردید که اگر ایران به کمک دولت عراق نمی آمد، الان معلوم نبود وضع عراق چه می شد؟ لذا نگاه به مسائل منطقه ای باید عمیق‌تر شود.

وی درباره مساله سوریه تصریح کرد: اما مسئله سوریه را ما معتقد بودیم از ابتدا باید از طریق سیاسی حل شود، ولی برخی کشورها قبول نداشتند و تصور می‌کردند با جنگ‌طلبی می‌توانند مسئله سوریه را پایان دهند. این تئوری عقیم ماند؛ لذا امروز طرفداران راه حل سیاسی بیشتر شده‌اند و ما آماده‌ایم که در یک راه حل سیاسی اگر کشورهای دیگر راست بگویند، مشارکت کنیم و دولتی که بر اساس دموکراسی و رای اکثریت و دولت وحدت ملی باشد که همه بخش های اقلیت را در بر بگیرد و اقلیت هم حقوقی داشته باشد، در آن‌جا بوجود آید ولی این ساز وکار دقیق‌تری می‌خواهد که ما آماده مشارکت در این زمینه هستیم.

وی با اشاره به این‌که «برخی کشورهای منطقه مشکلات خود را پشت سر ایران و ایران هراسی پنهان می‌کنند» گفت: در دویست سال گذشته دیده نشده ایران به کشوری تجاوز و یا حمله کرده باشد. اما ما از طرف کشورهای عربی هدف حمله قرار گرفته‌ایم و صدام وقتی به ایران حمله کرد، خیلی از کشورهای عربی به او کمک کردند؛ بنابراین ایران هیچ دلیلی ندارد که به کشورهای عربی حمله کند و سابقه تاریخی‌اش هم این را نشان نمی دهد بلکه ما معتقدیم به ترتیبات امنیتی با ثبات که شامل روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی با کشورهای منطقه شود.

لاریجانی تصریح کرد: اگر این کشورها واقعاً قبول دارند که می‌خواهند امنیت پایدار و ثبات سیاسی داشته باشند، می‌توانند وارد ترتیباتی شوند که از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی با هم کار بکنیم. به هر حال من تردیدی در این ندارم که سیاست جمهوری اسلامی، سیاست همکاری و هماهنگی با کشورهای همسایه است.

وی در ادامه با اشاره به موضع ایران درباره یهودیان گفت: بحثی که راجع به موضع ایران درباره یهود گفته می‌شود، کاملاً غلط است. ما یهودیت را یک آئین توحیدی می‌دانیم و برای حضرت موسی و تورات کتاب ایشان احترام قائل هستیم و او را از پیامبران بزرگ می‌دانیم. در ایران هم یهودی ها با این‌که تعدادشان بسیار اندک است و حدود بیست هزار نفرند ولی یک نماینده درمجلس دارند.

وی با بیان این‌که «حقوق اقلیت‌ها در ایران حفظ می‌شود»، گفت: هم مسیحیان، هم زرتشتیان و هم یهودیان از حقوق خود برخوردارند ما نه تنها ضد یهود نیستیم، بلکه احترام برای یهودیت قائلیم کما این‌که برای مسیحیت قائل هستیم اما اگر ما در مورد اسرائیل ایرادی داریم، ایراد در این است که چرا مردم فلسطین را به کشورهای دیگر آواره می کنید تا آن‌ها بروند با یک زندگی فقیرانه در اردوگاه‌ها زندگی کنند، بعد از کشورهای دیگر یهودی ها را بار بزنیم و ببریم در اسرائیل؟ و آن طور با خشونت با مسلمانان فلسطین عمل می کنید؟

وی تصریح کرد: این یک واقعیت تلخ برای عصر حاضر است که به وضوح می‌بینند ملتی را از سرزمین خودشان بیرون می‌کنند، یک عده دیگر را از جاهای دیگر منتقل می‌کنند. این یک ظلم است و این اشکال به خود اسرائیل بر می‌گردد که بخاطر تضادهای این‌گونه، تحمل ندارد و ظرفیتی برای خودش نمی‌تواند تدارک ببیند؛ بنابراین آن را باید ریشه‌ای حل کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره مساله اسرائیل گفت: مسئله اسرائیل موضوعی است که سال‌های سال، همه کشورهای عربی درباره ان نگرانی داشته‌اند و علتش بازمی‌گردد به رفتار اسرائیل که تئوری از نهر تا بحر را دنبال می‌کرد و ضمناً درباره سرنوشت مردم فلسطین و اماکن مقدس آن‌جا رفتار توهین‌آمیز و خلاف انسانیت داشت.

وی افزود: همه این‌ها باعث شده بود که اعراب در قبال اسرائیل همیشه احساس نگرانی می‌کردند. همین الان، تنها کشوری که در خاورمیانه سلاح های کشتار جمعی و بمب اتمی دارد و بیش از دویست کلاهک هسته‌ای دارد، اسرائیل است و مرتب هم ناامنی ایجاد می‌کند. حتی در داخل سوریه ، اسرائیل با برخی گروه‌های تروریستی همکاری دارد و ما اطلاعات آن را نیز داریم. این رفتار ماجراجویانه در منطقه، مسئله‌ای است که همه کشورهای اسلامی را نگران و تنفر ایجاد کرده است. مسئله اسرائیل، مسئله یهودیت نیست. یک تئوری است که در حال مسئله‌سازی در منطقه است و ماجراجوئی‌هایی را دارد بوجود می‌آورد.

وی درباره راه حل مسئله فلسطین گفت: چند سال پیش رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت‌الله خامنه‌ای، پیشنهادی را مطرح کرد که به نظر من با اصول دموکراتیک در ساختار این جهان کاملاً انطباق دارد. ایشان گفتند راه حل مسئله فلسطین در این است که یک رفراندومی بشود از همه کسانی که در فلسطین زندگی می‌کردند، چه یهودی، چه مسلمان، چه مسیحی تا آن‌ها سرنوشت خودشان را تشخیص دهند.

لاریجانی افزود: این راه حل اساسی مسئله فلسطین است و ایران به این پایبند است. اگر کشورهای بزرگ واقعاً بخواهند این مشکل را در منطقه حل کنند باید به یک ساختار دموکراتیک اعتقاد داشته باشند.

چهارمین دور اجلاس رؤسای مجلس عضو اتحادیه بین المجالس جهان از نهم تا یازدهم شهریور با حضور 133 کشور با موضوع «صلح، دموکراسی و توسعه از نگاه مجلس» در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N942821